Ekonomsko-socijalno vijeće UN-a izglasalo je da se Iran odmah izbaci iz globalnog tijela UN-a koje se bori za rodnu ravnopravnost zbog sistematskog kršenja prava žena i djevojčica.
Tu odluku su Sjedinjene Države pozdravile kao “historijsku”, a Iran tvrdi da je odluka zasnovana na “izmišljenim optužbama”, javlja AFP.
Izbacivanje Irana iz ovog tijela je ranije predložio SAD zbog brutalne represije protesta koje je potaknula smrt mlade žene u pritvoru koju je privela policija za moral.
Ekonomsko i socijalno vijeće UN-a (ECOSOC), tijelo s 54 člana, usvojilo je rezoluciju koju je izradio SAD, kojom se “Islamska Republika Iran s trenutnim stupanjem na snagu izbacuje iz Komisije za prava žena, do kraja mandata 2022.-2026.”
Rezoluciju je u srijedu podržalo 29 članica, osam ih je bilo protiv, a 16 suzdržano.
Američka ambasadorica pri UN-u Linda Thomas-Greenfield rekla je prije glasanja da je uklanjanje Irana iz ovog tijela ispravna stvar, opisujući članstvo Teherana kao “ružnu mrlju na vjerodostojnosti Komisije”.
Iranski ambasador u UN-u Amir Saeid Iravani nazvao je potez SAD-a nezakonitim, poručivši da se Washington ponaša nasilnički.
Komisija za žene ima 45 članova, a sastaje se jednom godišnje s ciljem promoviranja rodne jednakosti i osnaživanja žena.
Iran, kao i 17 drugih država i Palestina tvrdili su u pismu ECOSOC-u u ponedjeljak da će usvajanje rezolucije “zasigurno stvoriti nepoželjan presedan koji će u konačnici spriječiti druge države članice s drugačijim kulturama, običajima i tradicijama da doprinesu aktivnostima takvih komisija”.
Najmanje 488 ljudi je ubijeno od početka demonstracija u Iranu, prema Aktivistima za ljudska prava u Iranu, grupi koja prati proteste, dok su vlasti pritvorile još 18.200 ljudi.