Vidljivost u glavnom gradu Bosne i Hercegovine je trenutno na minimumu.
Stanovnici Kantona Sarajeva i večeras udišu vrlo nezdrav zrak, a prema podacima Air Visuala, Sarajevo je trenutno 8. grad na svijetu po zagađenosti.
Ispred su gradovi iz Kine, Indije, Bangladeša, Nepala i Vijetnama.
Zbog toga su i otkazani brojni letovi sa Međunarodnog aerodroma u Sarajevu, i to njih osam.
Prema podacima Eko akcije, prosječni indeks kvaliteta zraka u Sarajevu iznosi 274, dakle vrlo nezdrav.
“Kod osoba s respiratornim oboljenjima poput astme moguća su značajna pojačanja simptoma i intenziteta bolesti. Povećana je vjerovatnoća negativnih posljedica po respiratorne organe cjelokupnog stanovništva!
Oboljeli od plućnih bolesti i bolesti srca, trudnice, djeca i stariji, moraju izbjegavati bilo kakve aktivnosti tokom boravka vani. I svi ostali morali bi izbjegavati produžena ili veća naprezanja tokom boravka vani”, navodi se u upozorenju.
Zrak na mjernim stanicama Bjelave, Otoka i Ambasada SAD je označen kao vrlo nezdrav, dok je na mjernim stanicama Ilidža i Vijećnica označen kao nezdrav.
Najveće zagađenje je trenutno na mjernoj stanici Bjelave – 274, a od 301 zrak se smatra opasnim.
Zrak je nezdrav i u Banjaluci, Tuzli i Zenici, ali je mnogo bolja situacija nego u KS.
Inspektori kontroliraju učesnike u saobraćaju: Kazne za vozače od 500 do 5.000 KM
Kantonalna uprava za inspekcijske poslove Kantona Sarajevo (KUIP) od 3. januara intenzivirala je aktivnosti i nadzore nadležnih inspekcija vezano za provođenje mjera iz Plana interventnih mjera u slučajevima prekomjerne zagađenosti zraka.
Saobraćajna i cestovna inspekcija kontroliraju zabranu saobraćaja za teretna vozila glavnom gradskom longitudinalnom saobraćajnicom, te vrše kontrolu zabrane kretanja automobila čiji dizel motori imaju normu euro 2 i manju.
Inspekcija zaštite okoliša kontrolira pojavne oblike zagađenja zraka na području kantona, te vrši kontrolu poštivanja mjera smanjenja temperature u prostorijama koje se zagrijavaju za minimalno 3 stepena za sva postrojenja za proizvodnju toplotne energije snage preko 50kW koja koriste čvrsta goriva i teška lož ulja.
U saradnji sa federalnom i općinskim urbanističko-građevinskim inspekcijama KUIP prati stanje na terenu za zabranu izvođenja grubih građevinskih radova na otvorenom prostoru.
U tom smislu nadležne općinske inspekcije svakodnevno obilaze teren i aktivna gradilišta, te upozoravaju izvođače radova na obavezu poštivanja ove mjere, a u slučaju utvrđenih nepravilnosti ovlaštene su za poduzimanje i drugih zakonom predviđenih mjera, uključujući i pokretanje prekršajnog postupka, odnosno izdavanje prekršajnog naloga.
Za nepoštivanje navedene mjere predviđena je novčana kazna u iznosu od 1.000 do 5.000 KM za pravno lice odnosno od 500 do 1.000 KM za odgovorno lice u pravnom licu.
Za fizička lica kazna iznosi od 500 do 1.000 KM.
Iz KUIP-a KS pozivaju građane Kantona Sarajevo da uočene nepravilnosti ili nepoštivanje mjera od strane obveznika primjene Plana prijave KUIP-u telefonski ili emailom.