Tokom rušenja zgrade u Antakji, jedan građevinac koji je radio na čišćenju ruševina, u sekundi je izbjegao smrt tako što je iskočio iz bagera.
Sve su zabilježile kamere.
Vedat Yildirim – radnik u jednoj građevinskoj firmi – otišao je iz rodnog sela kako bi učestvovao u čišćenju ruševina i zgrada pogođenih zemljotresima.
Upravo ga je jedna takva situacija mogla koštati života.
Turski mediji prenijeli su video koji prikazuje Yildirima kako u posljednjoj sekundi iskače iz bagera na kojeg se srušila zgrada.
Kako je sve izgledalo pogledajte u videu.
ÖLÜMDEN SANİYELERLE KURTULDU#Antakya’da enkaz bölgesinde çalışma yapan iş makinasının operatörü Vedat Yıldırım, binanın yıkılacağını anlayınca saniyeler içerisinde kendini dışarıya atmayı başardı. #deprem pic.twitter.com/ezU4qeuDH8
— Sabah (@sabah) February 16, 2023
Ovo je čovjek čija nijedna zgrada nije srušena: “Padale ‘fancy’ zgrade, nude mi medalje”
Brojni vlasnici i izvođači radova na srušenim zgradama u Turskoj uhapšeni su nakon stravičnih zemljotresa koji su pogodili ovu zemlju i Siriju, ostaviviši za sobom desetine hiljada mrtvih.
Međutim, turski mediji prenose priču o čovjeku čija nijedan zgrada nije srušena u potresima.
Zemljotresi magnitude 7,7 i 7,6, koji su se dogodili u okruzima Pazarcik i Elbistan u Kahramanmarašu, izazvali su velika razaranja u regionu.
Hiljade zgrada u 10 turskih provincija pretvorile su se u ruševine. Neki od izvođača radova koji su gradili objekte uhapšeni su.
Jedan od njih nije i izvođač radova u Malatiji, čiji identitet turski mediji još nisu objavili, čije zgrade, kako je kazao, nisu srušene.
Govoreći ispred jedne njegove zgrada, koja je izdržala nalete zemljotresa, kazao je:
“Dok sam gradio napisali su mi milijarde kazni samo zato što moja zgrada nije bila ‘fancy’. Sad zovu i kažu: ‘Daćemo ti medalju’. Srušile su se ove ‘fancy’”.
Tvrdio je da još ima izvođačke projekte i naveo da je stubove izgradio na solidan način.
Kako prenosi turska državna agencija Anadolija, privedeno je najmanje 26 osumnjičenih u vezi sa uočenim nedostacima na zgradama srušenim u zemljotresu u Malatiji.
Pokrenuta istraga u Turskoj, aktivno se traže krivci što zgrade nisu izdržale zemljotrese?
Turski ministar pravde Bekir Bozdag rekao je da je 131 osoba pod istragom zbog navodne odgovornosti za izgradnju zgrada koje nisu izdržale zemljotrese.
Iako su potresi bili snažni, jačine i do 7,9 stepeni Rihtera, mnogi u Turskoj krive neispravnu konstrukciju za obim razaranja.
Turski građevinski propisi ispunjavaju trenutne standarde za inženjering zemljotresa, barem na papiru, ali se rijetko primjenjuju, što objašnjava zašto su se hiljade zgrada prevrnule ili obrušile na ljude unutra.
Među onima koji su suočeni sa ispitivanjem bile su i dvije osobe uhapšene u provinciji Gazijantep pod sumnjom da su sjekli stubove kako bi napravili dodatni prostor u zgradi koja se srušila, javila je državna agencija Anadolija.
Ministarstvo pravde saopštilo je da su tri osobe uhapšene, sedam drugih privedeno, a još sedmorici je zabranjeno da napuste Tursku.
Dvojica izvođača radova koji se smatraju odgovornim za uništavanje zgrada u Adijamanu uhapšeni su u nedjelju na aerodromu u Istanbulu dok su pokušavali da napuste zemlju, javila je privatna novinska agencija DHA i drugi mediji.
“Moja savjest je čista. Sagradio sam 44 zgrade. Četiri od njih su srušene. Sve sam radio po pravilima”, rekao je jedan od pritvorenih izvođača radova Javuz Karakus.
Među uhapšenima je i Nazmi Tosun, nadzorni organ prilikom izgradnje novog apartmanskog kompleksa Emre u Gazijantepu, koji je uništen u razornom potresu.
U zgradi su postojala 22 stana, a nadležni vjeruju da do rušenja ne bi došlo da su stubovi bili postavljeni po građevinskim propisima.
Osniva se biro za istragu
Tursko ministarstvo pravde je najavilo osnivanje biroa za istraživanje zločina u vezi sa zemljotresima kako bi se identifikovali izvođači radova i drugi odgovorni za građevinske radove.
Taj biro bi trebalo da prikuplja dokaze, da provjeri građevinske i upotrebne dozvole.
Jedan izvođač radova zadržan je u petak na aerodromu u Istanbulu prije nego što je mogao da napusti zemlju.
Sagradio je luksuznu zgradu od 12 spratova pod nazivom “Ronesans Rezidans” u Antakiji, a kada je pala, poginuo je ogroman broj osoba. Zvanično je uhapšen u subotu.
U svjedočenju koje je objavila Anadolija, čovjek je rekao da je zgrada rađena po propisima i da ne zna zašto nije ostala da stoji.
Njegov advokat je sugerisao da je njegov klijent žrtveni jarac.
U okviru programa koji su vlasnicima zgrada dozvoljavali da plaćaju kazne umjesto da ih privedu zakonu, vladina agencija odgovorna za sprovođenje je 2019. godine priznala da više od polovine svih zgrada u Turskoj, što čini oko 13 miliona stanova, nije u skladu sa pravilima.