Oglasila se moguća federalna ministrica, ostaje pri svim neistinama koje je ranije izrekla za Sarajevo

Kandidatkinja HDZ-a BiH za ministricu kulture i sporta u Vladi bh. entiteta Federacije BiH Sanja Vlaisavljević, oglasila se nakon salve kritika.

Kritike su uslijedile nakon što se njeno ime pojavilo u javnosti u kontekstu izbora nove Vlade FBiH.

Spomenuta je, podsjetimo, u žižu javnosti dospjela zbog svojih ranijih izjava u kojima ne nerijetko iznosila neistine vezano za stanje u glavnom gradu Bosne i Hercegovine.

U jednoj od tih izjava, kazala je i da su iz Sarajeva protjerani djed mraz, svinjetina, multietničnost, pa čak i svjetlosna rasvjeta.

Ja bljuvotine ne čitam, pa tako ni negativne komentare, ali mi je drago ako su ljudi našli zanimaciju i vjerujem se da su ispunjeni pišući komentare.

Ta kandidatura je samo jedna u nizu kandidatura. Vjerujem da će Vlada punim plućima raditi”, kazala je Vlaisavljević danas za N1.

Dakle, iza svake izjave koju sam u medija i javnosti dala stojim i stajat ću”, poručila je između ostalog Vlaisavljević.

Predsjednica Federacije BiH Lidija Bradara nije donijela odluku o imenovanju Vlade Federacije BiH jer je predsjednik Socijaldemokratske partije (SDP) BiH Nermin Nikšić zatražio dodatne konsultacije.

Podsjetimo, skandalozni bljuvotni prilog RTRS-a pod nazivom “Kakve poruke Sarajevo šalje protjerivanjem novogodišnjih obilježja i ratnim simbolima?” izazvao je oštre reakcije zdravog razuma početkom prošle godine.

Dok se Federacijom BiH nezaustavljivo širi sarajevska pandemija protjerivanja novogodišnjih obilježja i hrišćanskih vjerskih simbola, jer nisu dio tradicije Bošnjaka – muslimana, sve češće na teritoriji Republike Srpske bilježimo ozbiljne provokacije tih istih poštovalaca samo vlastite vjerske tradicije i ratne prošlosti”, stojalo je na početku priloga RTRS-a.

Naravno, rekacije na lažljivi prilog – kojim ima za cilj prepadanje stanovništva RS da ne dolazi u glavni grad, da ne bi mogli porediti jad i bijedu u kojoj žive sa standardom koji je prisutan u glavnom gradu – izazvalo je sve što je izrečeno, ali iz nekog razloga brojne se vežu za pojavu zvana Sanja Vlaisavljević.

Ona je dala izjavu za RTRS stojeći u centru Sarajeva, na Marijin Dvoru, dok joj je iza leđa crkva.

Vlaisavljević je kazala da u multietnično Sarajevo vjeruje samo još ‘Republika Sarajevo’.

Dakle ne postoji multietnički grad Sarajevo. Imate svinjetinu koja je protjerana iz Sarajeva, imate Djeda Mraza koji je protjeran, a sada imate i svjetlosnu rasvjetu… imate sve što je odraz multikulture, a da je protjerano iz Sarajeva”, zaključila je Vlaisavljević.

Ko je Sanja Vlaisavljević?

Sanja Vlaisavljević bila je savjetnica za, pazite sad, obrazovanje, znanost, kulturu i sport u Ministarstvu civilnih poslova BiH koje vodi notorna HDZ-ovka i kočničar svih pozitivnih procesa Ankica Gudeljević.

Nažalost, ovo nisu jedini izjave Vlaisavljevićke nakon kojih se nije niti jednom zacrvenila.

No, prisjetimo se i njenih početaka.

Sanja Vlaisavljević rodila se i odrasla u Sarajevu. Studirala je Pravni fakultet nekoliko godina, međutim neuspješno. Potom je pokušala upisati Akademiju scenskih umjetnosti, ali je odbijena.

Nakon bezuspješnog studiranja prava, upisuje studij filozofije i sociogije na Filozofskom fakultetu u Sarajevu. Na ovom studiju upoznaje svog budućeg supruga, tada asistenta Ugu Vlaisavljevića.

Nekada je bila i direktorica Centra za kulturu dijaloga. Tanka je linija od osobe koja je promovirala kulturu dijaloga, i uzimala velike svote novca do osobe koja širi mržnju, fašizam ili laž.

Godinama unazad međunarodne organizacije su ulagale u nju. Mnogi su je nazivali zvijezdom nevladinog sektora zbog svoje sveprisutnosti i ogromnog broja masnih grantova koje je dobivala.

Promovirala je kulturu dijaloga uz obilate grantove stranih ambasada i stranih nevladinih organizacija. Nije im prvi promašaj.

Kada je međunarodna pipa presušila Sanja Vlaisavljević je promijenila ploču i očigledno počela izgovarati ono što misli, a ne ono što je ranije govorila očigledno za pare.

Međutim, kada se osvrnemo na sve njene sramotne izjave možemo kazati i zaključiti da ima stavove koji se prilagođavaju u zavisnosti od toga ko je plaća.

Vlaisavljević je 19. decembra prije dvije godine imala jednu u nizu od sramotnih teza.

Sarajevo već odavno izgubilo sjaj glavnog grada jedne države, da je to grad je to u kojem Hrvata i Srba gotovo da nema”, napisala je savjetnica za obrazovanje, znanost, kulturu i sport u Ministarstvu civilnih poslova BiH.

Potom, nekoliko sati prije nego će hrvatski predsjednik Zoran Milanović otkazati posjetu Bosni i Hercegovini zbog “sigurnosnih prijetnji”, Sanja Vlaisavljević, skrivajući se iza citiranja “dragog prijatelja”, nazvala je glavni grad BiH – “područjem džihada”.

Svakako njeno sramotno upoređivanje biografija Željka Komšića i Dragana Čovića, koji su tada bili kandidati za člana Predsjedništva BiH iz reda hrvatskog naroda (2018.godine). “Uhljeb vs znanstvenik”, tako ih je Vlaisavljević vidjela i definirala.

Dok je još bila direktorica Centra za kulturu dijaloga (2019.) ona je komentirala i odluku Suda BiH protiv izbora Tvrtka Milovića na uredničku poziciju dokumentarnog programa BHRT-a. Nazvala je skandalom.

Hrvati u BiH su diskriminirani na svim razinama i u svim sferama društvenog života’!“, navela je tada ona.

Svakako, na samom kraju ne smijemo zaboraviti ni njene istupe nakon skandaloznog čina kada se na vratima katoličke porodice u Sarajevu osavnule prijetnje.

No, ovih dana je posve jasno da su ugroženi samo par onih Hrvata što su ostali u Sarajevu. Dakako, ovdje ne mislimo na poslušnike raspoređene u „građanske“ stranke. U ugrozu smo se uvjerili prije dan dva kada su na vratima katoličke obitelji u „bh. Prijestolnici“ osvanule prijetnje smrću”, napisala je tada Vlaisavljević.