Bivša direktorica BH Radija 1 Pejka Medić najavila je da će u utorak napustiti BHRT.
To je odgovor na poziv predsjednika bh. entiteta Milorada Dodika da Srbi trebaju napustiti institucije BiH.
“U pravu je Mile, treba napustiti ‘zajedničke’ institucije. Da li jednokratno ili trajno nisam sigurna. Ali znam da one nisu ni zajedničke ni državne. Već vještačke kao i BiH.
I treba ih napustiti. Ja ću evo prva, napuštam BHRT u utorak. Pozivam sve Srbe u Sarajevu da to isto učine“, objavila je Medić na Twitteru.
У праву је Миле, треба напустити “заједничке” институције. Да ли једнократно или трајно нисам сигурна. Али знам да оне нису ни заједничке ни државне. Већ вјештачке као и БиХ. И треба их напустити. Ја ћу ево прва, напуштам БХРТ у уторак. Позивам све Србе у Са да то исто учине.
— Пејка Медић (@PejkaMedic) April 9, 2023
Ona je inače poznata po nacionalističkim i fašističkim izjavama i sljedbenica je radikalnih četnofilskih politika.
Period u kojem je bila direktorica BH Radija obilježili su brojni skandali, relativiziranje ratnih zločina kao i institucija BiH koje su Medić hranile.
Podsjećamo, Dodik je jučer prijetio secesijom i napuštanjem institucija BiH zbog pitanja državne imovine.
“Pokušavam da ubijedim Hrvate da jednokratno napustimo institucije Bosne i Hercegovine“, rekao je on.
SDA: “Dodikovo najavljivanje secesije je posljedica slabosti međunarodne zajednice”
Iz Stranke demokratske akcije (SDA) zvanično su se oglasili nakon posljednjih izjava predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika.
Kako ističu, posljednje prijetnje Milorada Dodika secesijom entiteta RS, uz tvrdnje da već ima spremne odluke za taj čin, posljednji su alarm za bosanskohercegovačko pravosuđe i međunarodnu zajednicu.
“Njegovo provokativno negiranje genocida i otvoreno najavljivanje secesije direktna je posljedica slabosti i dvostrukih aršina međunarodne zajednice, koja žmiri na secesionističku politiku vlasti RS-a i kontinuirano obespravljivanje Bošnjaka koji žive u tom entitetu, dok istovremeno trenira strogoću prema bošnjačkim predstavnicima”, navode iz SDA.
Umjesto da vrše svoj mandat i iskoriste ovlasti i zaustave Dodika, dio država članica PIC-a i OHR te ovlasti koristi za pokušaje disciplinovanja onih Bošnjaka koji se suprostavljaju secesionističkim politikama, tvrde iz SDA.
“Krajnje je vrijeme da međunarodna zajednica konačno odustane od neodgovorne, kratkovide i kukavičke politike koja nas je do ovdje dovela, i krajnje je vrijeme da bosanskohercegovačko pravosuđe sankcioniše secesioniste zbog upornih i direktnih prijetnji rušenjem ustavnopravnog poretka Bosne i Hercegovine”, navodi se u reakciji.
Iz SDA naglašavaju da će se dalje ignorisanje ovakvih otvorenih prijetnji i tolerisanje aparthejda u kojem žive Bošnjaci u entitetu RS, ali i neravnopravnosti koja im se pokušava nametnuti na prostoru cijele Bosne i Hercegovine, sasvim sigurno odraziti na odnose u BiH i stabilnost u cijelom regionu.
Nikšić poručio Dodiku: “Udar na državu izaziva i reakciju”
“Danas je najveći kršćanski praznik, dan kada se obilježava uskrsnuće Isusa Krista. Nažalost, Milorad Dodik se pobrinuo da svojim izjavama, po ko zna koji put, uskrsne ideju podjele Bosne i Hercegovine”, kazao je predsjednik SDP-a BiH Nermin Nikšić.
Nikšić je na ovaj način jučer odgovorio predsjedniku RS Miloradu Dodiku koji je rekao da pokušava ubijediti Hrvate da zajedno sa Srbima napuste institucije BiH.
“Ne volim kada se dokazujemo i prepucavamo kroz medije, a potpisali smo Sporazum na osnovu kojeg je formirano Vijeće ministara koje je za dva mjeseca pokazalo kako se može raditi u interesu svih građana u Bosni i Hercegovini”, rekao je.
Rekao je da Dodikove izjave ne ostavljaju prostora za šutnju, niti mogu proći bez reakcije.
“Još jednom želim podsjetiti da smo se odlučili preuzeti odgovornost i pokušati promijeniti stanje u zemlji. Mi smo se odlučili na kompromis, ali ne i na kompromitovanje.
Neka našu odlučnost za postizanje kompromisa niko ne shvati kao našu slabost, nego kao pruženu ruku za saradnju. Naša dobra volja ima svoje granice, naročito prema onima koji to ne znaju cijeniti”, kaže Nikšić.
Ističe kako izjava Dodika da pokušava uvjeriti Hrvate da jednokratno napuste institucije Bosne i Hercegovine, te da u njihovom trezoru postoje spremni svi zakoni, uredbe i podzakonski akti da poslije sat i po skupštinskog zasijedanja Republika Srpska postane nezavisna država, otvorena je prijetnja i udar na funkcioniranje institucija države Bosne i Hercegovine.
“Iskoristit ću priliku da podsjetim sve one koji se eventualno povode za Dodikom kakvo je trenutno stanje kad su u pitanju prihodi i trezor u Bosni i Hercegovini. Naime, Federaciji Bosne i Hercegovine se vraća 700 miliona KM manje nego što građani ovog entiteta uplate u državnu kasu.
Taj novac se prelijeva u Republiku Srpsku, koja dobije oko 600 miliona KM više nego što uplati, i Brčko Distrikt koji dobije 100 miliona KM više. Dakle, građani Federacije odavno pokazuju solidarnost sa drugim dijelovima zemlje kojim je ta solidarnost nužna.
Stoga, iskreno se nadam da će današnje izjave g. Dodika ostati na nivou sada već uobičajenih izjava kojima pokušava da izvrši pritisak prema predstavnicima međunarodne zajednice”, kaže.
Dodaje kako SDP-u kao supotpisnicima sporazuma predstavlja samo dodatni razlog da budu oprezni u tim odnosima.
Ne treba sumnjati da bi svaki pokušaj realizacije prijetnje i pokušaja podjele Bosne i Hercegovine izazvao njihovu odgovarajuću reakciju.
“Zato pozivam i njega i sve nas da umjesto prepucavanja i zapaljivih izjava, nastavimo ono što smo uspješno započeli saradnjom na osnovu potpisanog sporazuma, usvajanjem državnog budžeta i programa reformi kako bi građani u Bosni i Hercegovini osjetili pozitivne promjene. Institucije, kao i političari, su tu da služe građanima, a ne da budu sredstvo manipulacije za dnevnopolitičke potrebe”, zaključuje Nikšić.
Nove opasne izjave Dodika: “Pokušavam ubijediti Hrvate da sa Srbima jednokratno napuste institucije BiH”
Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske izjavio je da pokušava ubijediti Hrvate da zajedno sa Srbima jednokratno napuste institucije BiH i istakao da u trezoru Republike Srpske postoje spremni svi zakoni, uredbe i podzakonski akti da poslije sat i po skupštinskog zasjedanja RS postane nezavisna država.
Govoreći o krizi koja je nastupila u donosima sa Zapadom zbog pitanja rapodjele imovine, Dodik je izrazio uvjerenje da su stvari došle do zida.
Prema njegovim riječima, ili će početi povlačenje stranaca iz BiH ili će oni ovdje uvesti svoje trupe.
Dodik smatra da još postoji šansa za razgovor i da u tom dijalogu Sarajevo može nešto i da izvuče.
“Ako mi sami budemo donosili odluke, neće dobiti ništa. Nudimo razgovor bez stranaca, da vidimo šta je moguće. Ako neće dijalog, svjesno biraju neizvjesnost“, izjavio je Dodik za “Politiku”.
On je naglasio da RS odbija da živi u neustavnoj BiH.
“Da ne otkrivam sve detalje, reću ću dio: BiH će funkcionirati samo dok u njenim strukturama sjede sva tri naroda. Pokušavam da ubijedim Hrvate da jednokratno napustimo institucije BiH“, istakao je Dodik.
On je upitao šta će se desiti kada se svi ljudi iz RS vrate u institucije ovog bh. entiteteta.
“Mislite li da ne radimo na tome? Radimo, i nismo daleko od te odluke. Nemojte nas isprobavati, preporučujem da razgovaramo. Nemojte da se igrate s imovinom, povući ćemo sve ljude. Možete da probate, ali bolje nemojte.
U našem trezoru postoje spremni svi zakoni, uredbe i podzakonski akti da poslije sat i po skupštinskog zasijedanja RS postane nezavisna država. Nemojte nas gurati u ćošak. Ne sabijajte oprugu koja će odskočiti i koja će vas preskočiti“, rekao je Dodik.
Predsjednik RS je naglasio da Srbi zaslužuju da imaju svoju državu.
“Banalne priče, kako je Brčko slabi trbuh i slične koještarije, jesu ratne priče. Mi razmišljamo o mirnodopskoj republici. Amerikanci su sve probali i nisu nas slomili, sa 60.000 vojnika i svim tim visokim predstavnicima“, naveo je Dodik.
On je upitao šta bi se desilo da je neko prije 10 godina odlučio da neće da kontaktira s američkim ambasadorom u BiH i dodao da bi pola političara iz RS potrčalo kod njega.
“Ali vrijeme se mijenja. Sve što je Majkl Marfi sada uspio jeste da se uslika s jednim načelnikom u RS. Čak je pristao da se fotografiše s njim i bez zastave BiH – ispod zastava RS i Amerike, samo da bi pribavio “dokaz” da ga nisu svi u RS odbacili“, rekao je Dodik.
On je upitao kada stranci jednom odu, a otići će, kako će funkcionisati BiH.
“Da li će Sarajevo razmišljati da ono što su održali uz pomoć sile Zapada počnu da brane ulaskom na teritoriju našeg entiteta? Bolje je da počnemo da se dogovaramo, mada je za to već pomalo kasno. Treba dobro da razmisle da li bi se pokušaj da pređu entitetsku liniju ispostavio kao greška“, istakao je Dodik.
Odgovarajući na pitanje može li prekid komunikacije s američkim i britanskim diplomatama biti skupa odluka, Dodik je rekao da bi najskuplje bilo da RS izgubi imovinu.
“Tada gubimo i državu. Oni pokušavaju da svaku stvar riješe oduzimanjem od RS. Nekada smo možda i mislili da ima smisla biti kooperativan, da će jednom stati. Ali neće, oni žele demontažu RS. Oteli su nam vojsku, indirektne poreze, obavještajnu službu“, naveo je Dodik.
On je dodao da su doveli neizabranog predstavnika da donosi zakone.
“Odlučili smo 2005. da kažemo dosta. Od tada se tome uspješno suprotstavljamo, mada svaki dan nastoje da nam zagorčaju život. Sve to je samo još jedno uvjerenje da BiH nije mjesto za nas. Mračan i neizvjestan ambijent nije mjesto koje privlači“, ukazao je Dodik.
On je naglasio da globalna politika koju kreira SAD ide za tim da destruiše međunarodno pravo.
“Hoće svaki dan da određuju pravila. Biti dobar s Amerikom nije dovoljno da budete sigurni. Uvijek dolaze novi zahtjevi i mi smo to odlično razumjeli“, naveo je Dodik.
On je izrazio uvjerenje da će Amerika sada nešto preduzeti, ali da to nije u stanju to da sprovede.
“Naravno, dobro je izmaknuti se od njihovih morbidnih aktivnosti. Sve što su mogli, već su preduzeli. Neće nam određivati kako će se ovdje rješavati stvari“, rekao je Dodik.
On je ponovio da pitanje imovine neće biti rješavano u parlamentu BiH i dodao da u Dejtonskom sporazumu nije tako određeno.
“Za svakog ko predlaže to rješenje imam pravo da sumnjam da je za to dobio novac, neki od njih su tome skloni. Jednog dana ću više reći.
Prijete krivičnim prijavama za nepoštovanje odluka Ustavnog suda, ali sve što mogu reći – nećete dobiti imovinu. Niti ću učestvovati u tim brljotinama. Možemo napraviti sporazum dva entiteta o imovini. Mi sprovodimo zakone u RS“, istakao je Dodik.
On je dodao da RS ne živi život BiH.
“Mi živimo svoj život, države s vrijednostima koje njegujemo i patnjama koje imamo. Problema ima, ništa ne uljepšavam“, napomenuo je Dodik.
Odgovarajući na pitanje o mogućnosti pokretanja saradnje u BiH i deblokadi projekata, Dodik je rekao da nije sklon da dugo čeka.
“Treba biti racionalan, radi se o novim ljudima, ali ako ne bude promjene, naš odnos će biti još rigorozniji. Šta će nam BiH koja nam sprečava razvoj“, upitao je Dodik.
On je rekao da je SDA išla za tim da razgradi poziciju srpskog i hrvatskog naroda ovdje, malignim uticajem.
“Kako bi sve podredili sebi, koristili su nekoliko mehanizama, a najrigidnije obavještajnu službu. Namjera je bila da se Srbi i Hrvati podrede Sarajevu. To smo prekinuli i to nije malo. Imamo dokaze da je ta služba radila protiv nas, protiv 49 odsto teritorije svoje države“, ukazao je Dodik.
On je dodao da su Amerikanci sve znali i podržavali direktora te službe.
“Doduše, mi smo skloni da mistifikujemo Ameriku misleći da sve znaju. Ustvari, treba samo izbjeći njihove avione. Mada, Putin kaže da je spreman da brani svoje prijatelje, ne znam šta to znači. Nipošto ne bih volio da neko shvati da prizivam obračunavanje na ovim prostorima“, rekao je Dodik.
Odgovarajući na pitanje šta misli da čeka svijet i RS u narednih desetak godina u kontekstu promjena na geopolitičkoj sceni, Dodik je rekao da se svijet mijenja.
“Bosna je neuspješna zemlja, bez šanse da uspije. U prvim godinama je postojala šansa za dogovor o mogućoj BiH, ali su je preuzeli stranci. Uz ozbiljan otpor u srpskom i hrvatskom narodu.
Svi znaju da smo kolonija. Mi ovdje vodimo antikolonijalnu borbu. Ja sam vođa antikolonijalne pobune. Bosnu niko ne može da izgradi i popravi. Ovo je na štetu svih“, naglasio je Dodik.
On je upitao zar Bošnjacima ne bi bilo bolje da se usmjere na ono čime mogu da upravljaju, jer Banja Lukom sigurno ne mogu, niti će moći.
“Pozivam i njih da budu dio pokreta antikolonijalne borbe, dekolonizacije, u tom slučaju sam spreman da s njima razgovaram i budem dio dogovora“, zaključio je Dodik.