Direktor Memorijalnog centra Potočari Emir Suljagić oglasio se nakon novog skandala u režiji Milorada Dodika.
Riječ je o fotografiji koja je bila u pozadini tokom govora predsjednika bh. eniteta RS Milorada Dodika gdje je prikazana majka s dvoje djece koja je protjerana iz Žepe, a bilo je obilježavanje “Oluje“.
“Fotografiju je prvi objavio AFP, autor fotografije je Joel Robin. U pitanju je zapravo fotografija uslikana 26. jula 1995. nakon pada Žepe i deportacije civilnog stanovništva“, napisao je kratko Suljagić na Twitteru.
Zatim je pojasnio da ovo nije prvi put da se historija iskrivljuje.
“Ovako su napisali i historiju Drugog svjetskog rata. Onog u kojem su nas ‘oslobađali’.
Uglavnom od vlastitih života i imovine. Nikad više“, poručio je Suljagić.
Ovako su napisali i historiju Drugog svjetskog rata. Onog u kojem su nas “oslobađali”. Uglavnom od vlastitih života i imovine. Nikad više. pic.twitter.com/Reqw4oJWH3
— Emir Suljagić (@suljagicemir1) August 6, 2023
Nermina Mujkić o fotografiji čiju je historiju iskrivio Dodik: “Zloupotrijebio našu bol, nismo žrtve Oluje nego genocida”
Tokom obilježavanja godišnjice “Oluje” u Prijedoru kojoj su prisustvovali zvaničnici Srbije i entiteta RS tokom govora predsjednika bh. entiteta RS Milorada Dodika pojavila se fotografija koja je nastala u Žepi 1995. godine.
Kako je izjavila Nermina Mujkić, kćerka Sabine Mujkić koje su prikazane na fotografiji, zgrožena je ovim činom zloupotrebe.
“Fotografija je zloupotrebljena. Nastala je kada je bilo iseljenje sa Žepe, ognjišta.
Na toj fotografiji smo moja majka i ja 26.07.1995. godine kada smo krenuli iz Žepe za Sarajevo sa ranjenicima i stanovništvom koji su bili vojno nesposobni, a brat je bio na kamionu ispred nas jer je bio 100 posto ratni vojni invalid koji je ranjen od strane srpskih agresora kao dijete od 13 godina“, rekla je za Dnevni avaz Mujkić.
Mujkić dodaje da u momentu koji je prikazan na fotografiji imala je samo tri mjeseca.
“Pored nas, dječak koji sjedi je moj drugi brat Ekrem Mujkić. Loše se osjećam. Fotografija je zloupotrebljena za neke druge stvari.
Zloupotrijebio je taj isti gospodin čiji je narod počinio zločin nad Bošnjacima. Žao mi je svakog naroda, ali što su činjenice, činjenice su“, poručila Mujkić.
Također, ističe da je jako potrešena i da je ružno zloupotrijebiti fotografiju žene i bebe od tri mjeseca i tvrditi da su oni prognani kada su, kako kaže, Hrvati krenuli na Srbe.
“Staviti, objaviti neki dokumentarac koji je sinoć izašao na televiziji u RS je jako ružno. Tu fotografiju sam vidjela noćas iza ponoći. Izašlo mi je na društvenim mrežama. Vidjela sam fotografiju moje majke i mene. Moja majka je tužno reagovala, svi smo tužni, jer je ružno da je to urađeno na takav način.
Postoje snimci i na YouTube-u gdje se vidimo mi. U knjigama o Žepi ima također fotografija kao i puno izjava, kao i dokumentarci kada je moja majka pričala o tome kako smo prešli iz Žepe u Sarajevo.
Čovjek se bori da pobjegne od njih, a oni uzmu tako fotografiju za sebe, da nešto želu da postignu, šta ja stvarno ne znam?! Ovako na loš način da se zloupotrijebi je jako loše i neće se na ovome završiti“, kazala je Mujkić.
Dodala je da danas stanuje u Sarajevu gdje je udata i živi s porodicom.
“Ja sam rođena u šumi bez doktora. U Žepu često idem, to je moje ognjište“, zaključila je Nermina Mujkić.