Amnesty International je u subotu objavio dokaze da je izraelska vojka koristila bijeli fosfor u gusto naseljenim civilnim područjima u Pojasu Gaze, javljaju agencije.
Videosnimci i fotografije koje je potvrdila Laboratorija za dokaze o kriznim situacijama Amnesty Internationala pokazuju da je Izrael koristio bijeli fosfor u enklavi koju bombarduje od 7. oktobra.
Granate od 155 milimetara za haubice tipa M109 mogu se vidjeti na fotografijama municije koju je vojska skladištila u gradu Sderot, koji se nalazi kilometar od granice Gaze, gdje je Hamas pokrenuo svoju operaciju “Aqsa Flood”.
Na slici su i artiljerijske granate M825 i M825A1 sa oznakom D528, što je identifikacioni kod Ministarstva odbrane SAD-a za “municiju na bazi bijelog fosfora”.
Haubice M109 koje imaju domet od 18 do 22 kilometra, stacionirane u Sderotu, stavljaju sjevernu polovinu Pojasa Gaze u udarni domet izraelske vojske.
Posljednjih dana na društvenim mrežama dijele se videosnimci na kojima se vidi kako je sjever Gaze pogođen artiljerijskim granatama s bijelim fosforom.
Laboratorija za dokaze o kriznim situacijama, koja je potvrdila slike snimljene iz različitih uglova napada na luku Gaza i obližnje hotele, također je podijelila satelitske snimke mjesta napada.
Iako je na snimku zabilježeno da je municija bijelog fosfora korištena zajedno s visoko eksplozivnim artiljerijskim granatama, navodi se da su artiljerijske granate ispuštale čestice koje su proizvodile gusti bijeli dim kada su eksplodirale u zraku.
Utvrđeno je da se lokacija još jednog snimka koji prikazuje upotrebu fosfora, podijeljenog na društvenim mrežama 11. oktobra, nalazi u blizini tornja Banke Palestine.
Amnesty International ispituje dodatne dokaze o mogućoj upotrebi bijelog fosfora u sjevernom Izraelu i Libanu.
Dim bijelog fosfora, koji je prema međunarodnom pravu zabranjen za upotrebu u područjima gdje je gusto naseljeno civilno stanovništvo, može uzrokovati iznenadne rane pluća i gušenje.
Bijeli fosfor, koji može izazvati opekotine drugog i trećeg stepena na koži, lako se zapali kada dođe u kontakt s kisikom. Kada se koristi kao bomba, izaziva požar, kao i eksplozivni efekat.
Požari uzrokovani bijelim fosfornim bombama mogu se proširiti na velika područja.
Vrlo je teško liječiti one koji su izloženi bijelom fosforu, koji se u organizam unosi udisanjem, kontaktom ili gutanjem. Bijeli fosfor se lijepi za površine i također je zarazan. Zbog toga oni koji liječe povrede uzrokovane bombom moraju proći posebnu obuku kako bi se zaštitili.
Periodično izlaganje tvari može uzrokovati naprednu deformaciju kosti vilice i uzrokovati njeno lomljenje.
Prema Konvenciji UN-a o konvencionalnom oružju (CCW), napadi zračnim zapaljivim oružjem u civilnim područjima zabranjeni su.