Počeli s jednom polovnom mašinom, a sada se šire na nova tržišta

U industrijskom krajoliku Bosne i Hercegovine jedna se firma ističe – GAT.

Specijaliziran za proizvodnju dijelova za avijaciju, motocikle, automobilsku industriju, rasvjetu, mjernu tehnologiju i medicinsku industriju, GAT sa sjedištem u Sanskom Mostu – pronašao je mjesto za sebe, piše Biznisinfo.ba.

Uz stručnost CNC glodanju, CNC tokarenju i zaštiti površine, kompanija je usvojila pristup orijentiran na izvoz, isporučujući svoje specijalizirane proizvode u razne zemlje Evropske unije.

S radnom snagom od 125 predanih zaposlenika, od kojih su 22 posto žene, GAT se ponosi svojim rodno uključenim top menadžment timom, u kojem je 50 posto žena.

Međutim, GAT nije samo simbol za raznolikost, već i za kvalitet, efikasnost i inovacije.

GAT je prešao dug put od skromnih početaka sa samo jednom polovnom mašinom. Danas se firma može pohvaliti “flotom” od oko 30 vrhunskih mašina za obradu metala za izradu vrhunskih aluminijskih dijelova.

Međutim, GAT je prepoznao ključnu prazninu: nepostojanje CNC mašine koja može raditi velikom brzinom, precizno i ​​autonomno.

Odlučan zadržati svoju vodeću poziciju na tržištu, GAT je donio stratešku odluku. Investirao je u novi CNC tokarsku mašinu, što su pomogli EBRD i Evropska unija (EU) u okviru programa Go Digital in BiH.

Investicija ne samo da omogućuje autonomni rad noću, već i povećava proizvodni kapacitet i otvara vrata novim tržišnim mogućnostima.

Ova strateška investicija za nas je prekretnica“, objašnjava direktor kompanije Almir Gvožđar.

Pojednostavit će proizvodne procese, podići kvalitetu proizvoda, omogućiti isporuku tačno na vrijeme i potaknuti automatizaciju proizvodnje. Prihvatanje automatizacije i digitalizacije ojačalo je našu konkurentnost, potičući kontinuirani rast prometa i plata zaposlenika.

Prihvatanje automatizacije i digitalizacije ne odnosi se samo na budućnost, radi se o tome da ostanemo naprijed u sadašnjosti“, kazao je.

Novonabavljena mašina može se spojiti na centralnu baznu jedinicu i sistem praćenja rada u stvarnom vremenu, čime firma može pratiti njen rad 24 sata dnevno, čime se optimizira proizvodni proces.

Uz to, digitalne informacije koje isporučuje mašina rezultiraju manjim i kraćim zastojima.

GAT-ova obaveza tu ne završava. Kao neko ko brine o okolišu, prioritet daje održivosti u svim aspektima svog poslovanja.

Nova investicija nije samo rast poslovanja, već i doprinos zaštiti okoliša smanjenjem otpada u proizvodnom procesu.