Općinski štab civilne zaštite Stari Grad i dalje vrši 24-satno osmatranje terena na ugroženim područjima od klizišta, lokalitetima Curine njive i Bistrički potok u cilju ranog upozoravanja ugroženog stanovništva i njihove eventualne evakuacije.
Uposlenici Službe civilne zaštite Općine Stari Grad Sarajevo i pripadnici službi zaštite i spašavanja Općine Stari Grad Sarajevo, izlaskom na navedene lokacije, utvrdili su da su na lokalitetu “Curine njive”, Općina Istočni Stari Grad i Općina Stari Grad (Bostarići), i dalje prisutne duboke pukotine.
Vrijedi napomenuti da ovo dolazi nakon našeg pisanja u subotu i dramatičnih snimaka koje smo donijeli sa mjesta klizišta, a što možete pogledati ispod.
“Izlaskom na lice mjesta uočeno je da su na terenu i dalje prisutne duboke pukotine te da dolazi do pojave otjecanja vode iznad lokaliteta ‘Curine njive-igralište’ (dio Općine Istočni Stari Grad Sarajevo). U gornjem dijelu odloženog materijala/nasipa nisu uočene pojave vode ili konstantan priliv vode u tijelo klizišta.
Na predmetnom ugroženom terenu nisu konstatovani stalni tokovi vode. Povremeni bezimeni potok se blago usjekao u centralnom i donjem dijelu padine/nasipa, a u dijelu njegovog korita na kratkom rastojanju od par metara se isti gubi infiltrirajući se u pukotine tijela klizišta“, navodi se u izvještaju Federalne uprave Civilne zaštite.
Ranijim mjerenjem količine vode koja se pojavljuje u istočnom boku odloženog materijala/nasipa izmjereno je 2,2 l/min (mjerenja izvršena od stručnih osoba “Rudarskog Instituta” d.d. Tuzla za potrebe investitora “Park ruža” d.o.o. Tuzla).
Pojave vode u zapadnom dijelu klizišta neposredno ispod nasipa ne može se tačno utvrditi. Ove vode prodiru u tijelo klizišta i slabe otporne karakteristike tla duž klizne plohe (pretpostavka je da se ista javlja iz podzemnih kaptaža koje trpe pritisak zemlje odnosno građevinskog materijala sa nasipa).
Izlaskom na lokalitet “Knjeginjac” – Općina Istočni Stari Grad, utvrđeno je da se na predmetnom lokalitetu ne vrši odlaganje nove količine zemljanog i kamenog materijala odnosno da se ne izvode nikakvi građevinski radovi.
Također, utvrđeno je da je od Općine Istočni Stari Grad, postavljen dio metalnih stubova i zaštitne ograde koje ima za cilj sprečavanje eventualnog odlaganja nove količine zemljanog i kamenog materijala.
Na lokaliteut Bistrički potok – Općina Stari Grad (Boguševac) i Općina Istočni Stari Grad, izlaskom na lice mjesta uočeno je da je korito Bistričkog potoka i dalje djelimično zasuto materijalom sa deponije, obrušenim stablima te ranije posječenim stablima.
Nisu uočena nova obrušavanja materijala sa deponije u vidu zemljano-kamenog materijala i stabala niti je uočeno da je vršeno uklanjanje ranije odloženog zemljano-kamenog materijala i stabala. Uslijed snježnih padavina nije moguće utvrditi tačno stanje korita potoka.
Postupajući po Naredbi Štaba civilne zaštite Kantona Sarajevo o evakuaciji stanovništva sa ugroženog područja Općine Stari Grad, od 1. novembra ove godine, uposlenici Službe civilne zaštite Općine Stari Grad Sarajevo redovno vrše obilazak stambenih objekata i građana ulica Bostarići, Ablakovina i Ablakovina čikma.
U skladu sa Planom evakuacije i zbrinjavanja stanovništva u slučaju procjene da može doći do prirodnih ili drugih nesreća ili da je proglašeno stanje prirodne ili druge nesreće na području Općine Stari Grad Sarajevo – lokalitet MZ “Širokača”, ulica Bostarići i Ablakovina, od 30. oktobra, te Izmjenama i dopunama Plana evakuacije i zbrinjavanja stanovništva u slučaju procjene da može doći do prirodnih ili drugih nesreća ili da je proglašeno stanje prirodne ili druge nesreće na području Općine Stari Grad Sarajevo – lokalitet MZ “Širokača”, ulica Bostarići i Ablakovina, od 6. novembra, a koje je donio Općinski štab civilne zaštite Općine Stari Grad Sarajevo, uposlenici Službe civilne zaštite i Službe za poslove mjesnih zajednica Općine Stari Grad Sarajevo poduzimaju daljnje aktivnosti za smještaj stanovništva sa ugroženog područja u dostupne smještajne jedinice koje su osigurane posredstvom Općine Stari Grad Sarajevo.
Postupajući po Naredbi Štaba civilne zaštite KS o evakuaciji stanovništva sa ugroženog područja Općine Stari Grad, od 1. novembra te Naredbi od 20. novembra, Općinski Štabovi civilne zaštite Centar Sarajevo i Novi Grad Sarajevo, kao i službe civilne zaštite navedenih općina, su u toku dana 16. decembra u sklopu redovnih aktivnosti pružili neophodnu stručnu podršku Službi civilne zaštite Općine Stari Grad Sarajevo.