Video/ Katastrofa na Trebeviću nikada nije bila bliža, ovako klizište izgleda danas

Stanje klizišta na Trebeviću nakon brojnih padavina nikada nije bilo gore.

Danas smo treći put snimali teren klizišta i svaki put je bilo sve lošije stanje, a pitanje je do kada će se moći pogoršavati a da ne izazove katastrofu koja će biti višestruko puta gora nego ona u Jablanici.

Pitanje je trenutka kada će se katastrofa pokrenuti i odnijeti živote naših sugrađana. Reakcije ima, s jedne strane se ubrzano radi i prati situacija, a s druge muk. A da li se dovoljno radi vrijeme će pokazati, a plašimo se u ne tako dalekoj budućnosti.

Već je 1/3 stanovnika ugroženih područja iseljena, a premijer Kantona Sarajevo je prije samo tri dana poručio drugima da ne bi trebali dočekati zimu u svojim domovima.

Svaki put, od snimanja do snimanja, zatičemo sve više oborenih stabala. Kako klizište izgleda danas možete vidjeti u videu ispod.

Premijer Kantona Sarajevo Nihad Uk održao je prije četiri dana sastanak s direktorom Kantonalne uprave civilne zaštite KS Dženanom Brkanićem i predstavnicima Mjesne zajednice Širokača na kojem je razgovarano o dosadašnjim aktivnostima poduzetim na sanaciji klizišta koje ugrožava njihove domove.

Razgovarano je i o poteškoćama s kojima se Civilna zaštita KS suočava u procesu implementacije zaključaka dogovorenih na prethodnom radnom sastanku.

Tada je istaknuto i da je realizovan projektni zadatak koji definiše pravac budućeg projektovanja sanacije klizišta.

Istovremeno je pripremljen i set interventnih mjera koje bi trebalo hitno sprovesti dok se obimno i zahtjevno konačno projektovanje ne završi. Ovaj proces uključuje geološka bušenja, ispitivanje sastava tla, te obezbjeđenje pristupnih saobraćajnica za teške mašine.

Učesnici sastanka su naglasili da je u međuvremenu potrebno hitno izvesti drenaže tla kako bi se površinske vode usmjerile i odvele u najbliže recipijente, čime bi se smanjio pritisak na klizište.

Svjestan sam težine situacije i izazova s kojima se suočavaju stanovnici Širokače. Naša obaveza je da reagujemo brzo i odgovorno. Zahvaljujem Zavodu za izgradnju KS i Građevinskom fakultetu u Sarajevu na realizaciji projektnog zadatka koji definiše pravac daljeg projektovanja. Očekujem da se nadležne institucije što prije uključe i izdaju potrebne saglasnosti kako bi Civilna zaštita mogla započeti privremenu sanaciju klizišta, posebno hitne drenaže tla i odvođenje površinskih voda. Sanacija ovog područja prioritet je koji zahtijeva hitnu i koordiniranu akciju svih nadležnih”, poručio je Uk prije samo četiri dana.

Samo dan poslije premijer Uk je u programu N1 kazao da klizište nije sanirano i da zaključci usvojeni ranije, a na kojima su učestvovali i predstavnici lokalne vlasti iz Republike Srpske, nisu ispunjeni. Kako je tada rekao dio zaključaka nikako nije ispunjen, a dio jeste djelimično, ali da je opasnost itekako prisutna i da bi se građani trebali evakuirati.

Kako je ranije ovo klizište izgledalo, u novembru i u oktobru, također možete pogledati ispod.