Zrak u Sarajevu ponovo je najzagađeniji na svijetu, pokazuju podaci IQAir stranice, koja iz minute u minutu prati kvalitet zraka u svim gradovima svijeta.
Podaci sa mjernih stanica trenutno pokazuju da se u zraku u Sarajevu nalazi 376 PM2 štetnih čestica po metru kubnom, dok je u 7:00 sati situacija bila 460 PM2.
Takva koncentracija štetnih čestica sarajevski zrak svrstava u kategoriju opasnog vazduha.
Sarajevo je na ovoj neslavnoj listi preteklo i Dhaku (Bangladeš), Kathmandu (Nepal), Delhi (Indija) kao i dva kineska grada.
Građanima se u ovakvim situacijama savjetuje oprez, pogotovo onima sa hroničnim, bolestima srca, pluća i drugim vezanim oboljenjima.
Boravak vani ne preporučuje se osim u hitnim situacijama, a posebno bi u kući trebali ostati stariji, trudnice i djeca.
Važno je istaći da je ovaj problem sa zagađenim zrakom postao “normalna pojava” kako u glavnom gradu BiH tako i u drugim gradovima naše zemlje.
Međutim, geografski položaj Sarajeva koji se naziva i kotlinom dodatno doprinosi slabijem strujanju zraka kao i veliki broj gradnje objekata koji je, kako brojni stručnjaci navode, neplanski.
Iako vlasti godinama obećavaju provođenje konkretnijih mjera za poboljšanje zraka u Sarajevu, taj scenarij se još nije desio. Umjesto toga, građani prodišu kada puhne jači vjetar ili padne kiša.
Ali, kako očekivati od nadležnih da učine nešto po pitanju zagađenja ili klizišta koje samo što nije odnijelo živote na Širokači kada je Kanton Sarajevo prvi put u poziciji da apsolutno nema novca, pa čak ni da se isplate ugovori…