TikTok je ponovno dostupan korisnicima u SAD-u, barem za sada.
Iako su mnogi korisnici aplikacije oduševljeni ovom viješću, stručnjaci upozoravaju da to nije dobra vijest za mentalno zdravlje miliona djece i tinejdžera.
Jonathan Haidt, psiholog sa Univerziteta u New Yorku i autor bestselera “Anksiozna generacija”, ističe da bi Amerikanci trebali podržati ukidanje TikToka.
“Ta platforma nanosi ozbiljnu štetu djeci, adolescentima i mladim odraslim osobama”, napisali su Haidt i istraživač Zach Rausch u nedavnom blogu.
Uticaj na mentalno zdravlje
TikTok je nakratko bio blokiran u SAD-u nakon što je Kongres donio zakon kojim se traži da kineska kompanija ByteDance proda svoj udio u aplikaciji. Iako je zabrana privremeno odgođena, Haidt i Rausch smatraju da bi potpuno ukidanje TikToka bilo bolje za društvo.
Prema njihovim riječima, TikTok potiče “ovisničko, kompulzivno i problematično korištenje” među mladima, izlaže ih neprikladnom sadržaju te doprinosi povećanju nivoa anksioznosti i depresije.
S druge strane, TikTok tvrdi da aktivno radi na zaštiti mlađih korisnika. Platforma je uvela alate za kontrolu vremena provedenog na aplikaciji, sigurnosne opcije za roditelje i resurse prilagođene mlađoj publici.
Također, istaknuli su izvještaj iz 2021. godine u kojem se navodi da aktivnosti poput povezivanja s prijateljima i učenja novih vještina mogu imati pozitivne efekte na korisnike.
Gubitak ključnih socijalnih vještina
Bez obzira na zabrane, djeca i tinejdžeri često pronalaze načine kako pristupiti društvenim mrežama poput Instagrama i Snapchata.
Međutim, istraživanja pokazuju da sve ove platforme nose psihološke rizike.
“Djeca danas mnogo manje vremena provode uživo s vršnjacima, a upravo je to ključno za njihov socijalni razvoj”, upozorava Rausch.