Video/ Nove velike promjene na klizištu na Trebeviću, odlomio se dio igrališta na Curinim njivama

Samo desetak dana od naše posjete Curinim njivama možemo svjedočiti novim velikim promjenama na samom klizištu.

Igralište na ovom lokalitetu, javljaju nam mještani, sada je gotovo potpuno izmijenjeno.

Nažalost, nadu ne ulijeva ni jučerašnji izvještaj Federalne uprave Civilne zaštite obzirom da govori da su formirane pukotine uslijed naprezanja i pomjeranja tla duž klizne plohe te da variraju u veličini, obliku i orijentaciji.

Kako ovaj lokalitet trenutno izgleda možete vidjeti u snimku koji su nam proslijedili mještani.

Također, navodi se da dolazi do vidljivih promjena širine pukotina, te da na igralištu dolazi do konstantnog priliva vode jačeg intenziteta, koji stvara djelomično plavnu livadu koja uslijed temperaturnih oscilacija dovodi do pojave leda.

U dijelu ispod lokaliteta „Curine njive-igralište“, dijelu koji pripada Općini Stari Grad Sarajevo, vidljivo je padanje nekolicine novih stabala te osipanje zemlje i promjena oblika ranije nastalih pukotina odnosno povećanje širine.

Međutim, tek danas smo se uvjerili u stvarno stanje lokaliteta nakon novih snimaka.

Nažalost, ni struka nema nimalo umirujuće mišljenje o ovome. Stručnjaci koje smo kontaktirali saglasni su da ova dinamika promjene terena je itekako zabrinjavajuća, te su mještanima poručili da svakodnevno obilaze i objekte, te prate da li ima promjena na vanjskoj i unutrašnjoj strani, te da se posveti pažnja na posmatranje cesta i trotoara.

Već ranije je profesor Đenari Čerimagić u razgovoru za naš medij kazao da smo s razlogom zabrinuti.

Profesor je kazao da su četiri mjeseca potpuno izgubljena obzirom da ništa apsolutno nije urađeno osim osmatranja terena, ali i izrazio sumnju u sam projekat koji se radi.

Čerimagić je inače jedan od najvećih stručnjaka za klizišta koji je radio na preko 80 njih, a do danas nismo dobili odgovore ko od geologa je uopšte uključen u geološko istraživanje lokaliteta Curine njive i ko vrši reviziju tog istraživanja.

Nažalost nadu ne ulijeva ni to što se do kraja mjeseca očekuje više kišnih dana, a promjene na lokalitetu su se dogodile u periodu kada i nije bilo značajnih padavina.

Meteorolozi Federalnog hidrometeorološkog zavoda ažurirali su izglede vremena za narednih 15 dana, a prema njihovoj prognozi od utorka do kraja mjeseca prognozira se novo naoblačenje sa kišom u većem dijelu Bosne i Hercegovine.