Firma iz Žepča na rubu gašenja: “Odluka o minimalcu dovela do otpuštanja”

Žepačka firma Nansi, jedna od vodećih kompanija za preradu drveta u Bosni i Hercegovini, suočava se s ozbiljnim izazovima koji dovode u pitanje njen opstanak nakon 30 godina uspješnog poslovanja.

Direktor Kenan Mujkić ističe za Akta.ba da su poskupljenje struje, sirovina i povećanje doprinosa ključni faktori koji su doveli do ove situacije.

Naši njemački partneri su jako razočarani ovom odlukom. Pitanje je da li ćemo uopšte više nastaviti raditi. Po ovim novim odlukama Vlade Federacije BiH, prije toga poskupljenja struje, sirovina i svega ostalog, njima se više ne isplati kupovati u Bosni i Hercegovini”, naglašava Mujkić.

Zbog ovih promjena, njemački partneri razmatraju mogućnost nabavke istih proizvoda unutar Njemačke po sličnim cijenama, čime bi izbjegli troškove prijevoza.

Ova situacija dovela je do smanjenja proizvodnje u Nansiju na jednu smjenu i otpuštanja oko 25 radnika.

Mujkić ističe da je kap koja je prelila čašu bila odluka Vlade donesena 31. decembra, bez ikakve najave.

Oni nam dolaze sljedeće sedmice da vide da li ima više mogućnosti za poslovanje u BiH, da pokušamo naći neki dogovor ili da donesemo odluku za polako gašenje i zatvaranje što je ravno katastrofi”, kaže Mujkić, referirajući se na predstojeći sastanak sa strateškim partnerima iz Njemačke.

Firma, koja je 90 posto svoje proizvodnje izvozila i imala potpuno zaokružen proces proizvodnje, sada se suočava s otkazivanjem narudžbi zbog neisplativosti cijena.

U proizvodnju smo uložili više od 20 miliona KM. Imamo potpuno zaokružen proces proizvodnje električne energije, vlastitu solarnu elektranu, kotlovnicu koja proizvodi toplotnu energiju za proizvodne pogone i sušare, sav svoj otpad prerađujemo u pelet.

Dakle, imamo tri svoja energenta, a sada smo došli u situaciju da nam kupci iz vana otkazuju proizvode jer su kalkulacijski cijene više neisplative“, kazao je Mujkić.

Mi ne možemo dirigirati cijenu tržištu, već tržište dirigira cijenu. Mi izvoznici smo u situaciji da ne možemo dignuti cijenu jer kupac neće da plati jer imaju jeftinije u Rumuniji, Mađarskoj i drugim zemljama i to je to”, objašnjava dalje Mujkić.

Bez podrške nadležnih

Izrazio je razočaranje zbog nedostatka podrške nadležnih institucija, navodeći da nije dobio odgovore na upite upućene premijeru, direktoru šumarstva i predsjedavajućem.

Dakle nikoga nije briga što više od 20 ljudi ostaje bez posla i što se neka firma zatvorila. Takva nam je politika ovih što nas vode, ali ne znam na šta nas vode”, zaključuje Mujkić.

Nansi se bavi primarnom i sekundarnom preradom drveta, izradom polufinalnih i finalnih proizvoda te plasmanom svojih roba.

U 2023. godini imali su 110 radnika, a proizvodnja je organizovana u tri pogona na površini od oko 20.000 m².

Posjeduju vlastiti vozni park, sušioničke kapacitete, skladišni prostor te posebnu pažnju posvećuju kvalitetu svojih proizvoda i usluga, piše Akta.ba.