Ministrica Adna Mesihović najavila tužbu za klevetu protiv Imrana Pašalića zbog tvrdnji o pritisku na studente

Ministarstvo za nauku, visoko obrazovanje i mlade KS, na čelu s ministricom prof. dr. Adnom Mesihović, obraća se javnosti demantirajući navode iznijete u sinoćnoj emisiji Polis na TVSA, a koje je iznio predsjednik Studentskog parlamenta Univerziteta u Sarajevu, Imran Pašalić.

Pašalić je, kako se navodi, iznio niz optužbi na račun kantonalnih vlasti i ministrice Mesihović, te ovim putem iz Ministarstva najavljuju i tužbu za klevetu, koju, kako objašnjavaju, odgađaju još od prvih neistina i napada Pašalića na ministricu Mesihović, štiteći tako kredibilitet predstavničkog tijela priznatog od strane Univerziteta u Sarajevu.

Jasno je, navode dalje, da zakonit rad ministrice Mesihović i Ministarstva, s obzirom na brojne nepravilnosti i kršenja zakona od strane SPUS-a, ne odgovara Pašaliću.

Također, vjerovatno je da ministrica Mesihović predstavlja najveću prijetnju njegovoj budućoj političkoj karijeri, o kojoj se, kako smo saznali u neformalnim razgovorima, već uveliko priča među studentima“, navodi se u saopćenju iz Ministarstva za nauku, visoko obrazovanje i mlade KS.

Kako dodaju, nije jasno kako osoba koja se predstavlja kao predstavnik svih studenata UNSA, a koja krši najmanje dva važna zakona koja uređuju rad organizacije kojom predsjedava, može istovremeno nepoštovati svoje kolege studente, koji redovno prijavljuju ove nepravilnosti Ministarstvu.

S obzirom na to da je u proteklom periodu skoro svaka aktivnost Ministarstva za nauku, visoko obrazovanje i mlade KS koja se tiče provođenja zakona i uvođenja reda u ovom resoru od strane pojedinaca kojima to očigledno ne odgovara, bila okarakterisana kao napad – bilo na studente, bilo na akademsku zajednicu, bilo na razvoj nauke, ili na nešto drugo što bi im u tom trenutku ‘palo na pamet’, odlučili smo se obratiti s najavom aktivnosti koje će biti realizirane, a za koje postoji obaveza da se provedu, kao i svi materijalni dokazi koji im idu u korist.

Stoga, prije bilo kakve zvanične ili medijske reakcije na navedeno, pozivamo sve zainteresovane medije, organizacije i pojedince da izvrše uvid u dokumente i dokaze koje ćemo rado ustupiti, a koji se tiču onoga što ćemo dalje navesti u ovom saopštenju“, navode iz Ministarstva.

Navode da je Ministarstvo za nauku, visoko obrazovanje i mlade KS zaprimilo prijave studenata i članova akademske zajednice o nepravilnostima u radu Studentskog parlamenta Univerziteta u Sarajevu (SPUS).

Zabrinjavajući navodi uključuju činjenicu da su pojedini studentski predstavnici u Senatu imenovani suprotno Zakonu o studentskom organizovanju KS. Izbor nije bio u skladu sa Statutom SPUS-a, što dovodi u pitanje zakonitost izbora i dosadašnje učešće u radu Senata UNSA.

Također, prema Zakonu o visokom obrazovanju, predstavnici studenata u Senatu moraju biti zastupljeni u skladu s zakonskim kriterijima za sve cikluse studija i grupacije nauka. Nadzorom je utvrđeno da nedostaju predstavnici trećeg ciklusa studija, što čini Senat UNSA zakonski nevalidnim.

Analizom Statuta SPUS-a utvrđene su i druge proceduralne nepravilnosti, među kojima je raspisivanje konkursa za izbor predstavnika izvan zakonskog roka. Ove nepravilnosti stvaraju netransparentnost i narušavaju kredibilitet izbornog procesa SPUS-a“, objašnjavaju iz Ministarstva.

Ministarstvo je također utvrdilo da SPUS u periodu od februara 2022. do decembra 2023. godine nije bio upisan u registar studentskih organizacija koji vodi Ministarstvo, čime nije imao pravni osnov za djelovanje u tom periodu.

S obzirom na to, sve odluke, imenovanja i aktivnosti SPUS-a, uključujući izbor studentskih predstavnika u organe Univerziteta u Sarajevu, dovode se u pitanje s aspekta zakonitosti.

Iako SPUS nije bio registrovan, nastavio je obavljati aktivnosti kao krovna studentska organizacija, uključujući upravljanje finansijskim sredstvima i donošenje odluka. Ovo otvara ozbiljna pitanja odgovornosti onih koji su donosili odluke i koristili resurse u ime organizacije koja pravno nije postojala. Zakon o studentskom organizovanju propisuje da nadzor nad radom SPUS-a vrši Upravni odbor UNSA, koji je imao obavezu reagovati na činjenicu da SPUS nije bio pravno validan u tom periodu.

Ministarstvo je, poštujući dignitet Upravnog odbora UNSA i vjerujući u profesionalnost ovog tijela, upisalo SPUS u registar u decembru 2023. godine. Međutim, prijave koje su pristigle nakon toga nametnule su obavezu sprovođenja nadzora, tokom kojeg su utvrđene nepravilnosti. S obzirom na zakonske obaveze, Ministarstvo ima obavezu proslijediti ove nepravilnosti nadležnim institucijama kako bi se situacija ispitala do kraja“, saopćeno je.

Na kraju, važno je naglasiti da su navedene aktivnosti Ministarstva inicirane isključivo prijavama studenata i članova akademske zajednice, te da su one zakonska obaveza ovog organa izvršne vlasti.

Unaprijed odbacujemo bilo kakve insinuacije da se ovim vrše udari na slobodu studentskog djelovanja ili ugrožava akademska sloboda, jer ćemo takve floskule povezivati sa onima koji svoje nepravilnosti u radu često pokušavaju prikriti iza ‘viših ciljeva’ za koje se navodno bore“, zaključuju iz Ministarstva za nauku, visoko obrazovanje i mlade KS.