Enormno visoke cijene osnovnih životnih namirnica tema su dana u svakodnevnim razgovorima običnih građana, koji sve teže spajaju kraj s krajem, prisiljeni da spas pronalaze u takozvanim akcijama i sniženjima – pa makar oni bili samo prividni.
Kako bi podijelili informacije o trenutnim cijenama, kupci su formirali grupe podrške na društvenim mrežama gdje razmijenjuju i porede cijene u različitim marketima, ali tu nailaze na problem.
Fotografiranje cijena koje su javno istaknute kako na policama tako i na online trgovinama je, rekli su im uposlenici supermarketa, zabranjeno.
Veliki broj čitatelja se požalio na zabranu fotografiranja proizvoda i dijeljenja tih fotografija sa članovima porodice, prijateljima, s ciljem poređenja cijena artikala.
Zanimalo ih je da li takva zabrana ima uporište u zakonu ili nekoj drugoj regulativi, piše N1.
Odgovor su dali udruženja i institucija čija je primarna djelatnost zaštita potrošača.
Iz Federalnog ministarstva trgovine su rekli da Zakon o zaštiti potrošača u BiH ne definiše pitanje mogućnosti odnosno nemogućnosti fotografiranja izloženih cijena proizvoda u trgovinama, ali prava potrošača su jasna.
“Također, navodimo da je članom 3. Zakona, kao jedno od osnovnih prava potrošača navedeno pravo potrošača na informisanost. Potrošaču se mora omogućiti da, prilikom donošenja odluke o kupovini određenog proizvoda, ima potpunu informaciju o prodajnoj cijeni istog. Dakle, pored propisane zakonske obaveze o postupanju trgovca prilikom isticanju cijena proizvoda i osnovnog prava potrošača na informisanje, potrebno je omogućiti i ostvarivanje jednog od osnovnih principa zaštite potrošača, a to je da potrošač može lako usporediti cijene”, odgovorila je za N1 Medina Čorda pomoćnica ministra za unutrašnju trgovinu.
Prema istom zakonu, pravila su jasna – cijene su javne.
“Trgovac je obavezan da vidljivo istakne prodajnu cijenu proizvoda i usluga u službenoj valuti Bosne i Hercegovine”, kaže Član 11, a osim prodajne cijene proizvoda, treba biti vidljivo istaknuta cijena za jedinicu mjere istog proizvoda, te naziv i tip proizvoda.
Zabranu fotografiranja cijena proizvoda koje su javno istaknute u prodajnim mjestima uposlenici nisu obrazložili, rekli su čitatelji.
Postavlja se pitanje, zbog čega trgovački lanci u Bosni i Hercegovini, svojim potrošačima uskraćuju osnovno pravo – pravo potrošača na informisanost?