Gotovo 600 kamiona defiluje kroz Sarajevo i upozorava na probleme: “Ovo su momci koji su trebali biti na putu”

Veliki broj prijevoznika, tačnije vozača kamiona iz cijele Bosne i Hercegovine započeli su protestnu vožnju Sarajevom kako bi time skrenuli pažnju nadležnih na probleme s kojima se suočavaju i koji se hitno moraju riješiti.

U protestnoj vožnji kamionima koja je počela od Stupske petlje u Sarajevu učestvuju prijevoznici iz čak 600 kompanija u BiH.

Oni će Bulevarom Meše Selimovića voziti sve do konačnog odredišta – Trga BiH, tačnije, državnog parlamenta.

Tu će se simbolično okrenuti vozilima i vratiti se kućama te poslati poruku upozorenja nadležnima.

Ključni zahtjev koji prijevoznici očekuju da im se ispune jeste to da institucije BiH pokušaju sa Evropskom unijom dogovoriti produženi boravak prijevoznika.

Naime, oni prema odluci zemalja članica EU u njima mogu boraviti 90 dana i nakon toga moraju napraviti pauzu od tri mjeseca.

Mnogi su zbog toga u velikim finansijskim problemima, a kako kažu, oni su radnici nisu turisti i prema njima bi trebao biti drugačiji tretman.

Osim toga oni su bili prinuđeni napustiti BiH i preseliti se u neku od zemalja članica EU – uglavnom Sloveniju, kako ne bi imali problema s boravkom u njima.

Edin Forto, ministar prometa i komunikacija BiH održao je sa predstavnicima prijevoznika prošle sedmice sastanak na kojem je, između ostalog, dogovoreno da ovo ministarstvo pokuša sa svakom ponaosob državom EU dogovoriti da se ovaj problem njihovog boravka riješi.

Također, još jedan veoma bitan zahtjev prijevoznici imaju i prema Ministarstvu vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH gdje od ministra Staše Košarca zahtijevaju proces digitalizacije kako prijevoznici na granicama ne bi morali čekati satima, a neki od njih i cijeli dan da se prođu kontrole.

Dok defile kamionima traje kroz grad, u zgradi Parlamenta BiH bio je organizovan press na kojim su predstavnici prijevoznika pojasnili svoje zahtjeve prema nadležnima.

Žao mi je što je do ovoga došlo nakon 15 godina torture koja se od vlade dešava nad transportnim kompanijama. Došlo je do toga da zadnjih 14 mjeseci šaljemo dopise ministarstvima, a ne dobijamo odgovore. Došli smo do toga da skrenemo pažnju da postojimo. Ne bih htio da niko da nas bude povrijeđen ili da ometamo. Mi želimo da radimo i stvaramo kao što smo stvarali do sada.

Međutim, došli smo u poziciju da naš vozač nije isto tretiran kao vozač iz EU. Naš vozač vozi kamion i u Hrvatskoj i Sloveniji, ali naš vozač samo zato što je bh. kamion ima blokadu na granici u trajanju od 90 u 180 dana. Isti taj vozač prijeđe u hrvatsku firmu i ima neograničen boravak. Zar to nije isti čovjek? Kada će se stati u kraj diskriminaciji? Zašto smo sebe doveli do ovog stadijuma?”, upitao je Zijad Šarić, vlasnik transportne kompanije i član uprave konzorcija.

Šarić dalje poručuje da žele da nadležni rade svoj posao.

Zašto smo sebe doveli do ovog stadijuma? Želim da državne institucije konačno počnu raditi svoj dio posla i shvate da mi postojimo. Jedina smo grana privrede koja je u vrijeme korone morala raditi da bi obezbjedila hranu, lijekove i sve ostale potrepštine. Ali, smo jedina grana koja nije subvencionirana. Znam da preko noći ne može donijeti neko odluku kada je u pitanju boravak naših vozača u Evropi, ali se može razgovarati i sa susjednim zemljama dogovarati kao što je Srbija uradila, ublažiti te kontrole.

Vozač je u tranzitu kroz bilo koju zemlju EU, on ne boravi tamo. Ako neko lobira ispred Ministarstva vanjskih poslova BiH kod tih zemalja normalno da će nam biti lakše, ali ako ne radi ništa onda će nam biti sve teže i teže. U Sarajevu su momci koji su danas trebali biti na putu”, poručio je Šarić.

Njihovo očekivanje jeste da do kraja ove sedmice, tačnije, do 25. aprila, održe sastanak sa ministrom Košarcem i predstavnicima Uprave za indirektno oporezivanje.

Nakon toga očekuju konkretne pomake, a ukoliko do toga ne dođe, najavljuju potpunu blokadu graničnih prijelaza.