Više od 400.000 ljudi okupilo se u Vatikanu i duž rimskih ulica kako bi odali posljednju počast papi Franji, saopćilo je italijansko ministarstvo unutrašnjih poslova.
To je znatno više od vatikanskih procjena da je blizu 250.000 došlo na posljednji ispraćaj poglavara Katoličke crkve.
Papa Franjo je sahranjen u Bazilici Svete Marije Velike u Rimu, a njegov grob izrađen je od kamena iz Ligurije, italijanske regije u kojoj su nekada živjeli njegovi djed i baka.
Na jednostavnom grobu nalazi se samo natpis “Franciscus” i replika njegovog pektoralnog križa.
Smješten je u blizini Oltara svetog Franje, između Pavlove i Sforzine kapele, odražavajući papinu želju da počiva na mjestu koje ga povezuje s porodičnim korijenima.
Detalje je u televizijskom intervjuu otkrio kardinal Rolandas Makrickas, suprefekt Bazilike.
Prema pisanju Vatican Newsa, u malom ligurijskom gradiću Cogornu nalazi se spomen-ploča od škriljca – sitnozrnate stijene sive, zelene ili plavičaste boje – koja podsjeća na papinog pradjedu Vincenza Sivorija.
On je u 19. stoljeću iz Italije emigrirao u Argentinu, gdje je zasnovao porodicu iz koje potiče i papina majka, Regina Maria Sivori.
Povezanost pape Franje s Ligurijom do sada je bila malo poznata javnosti, pa je gradonačelnica Cogorna Enrica Sommariva izrazila iznenađenje kada je saznala da je papa upravo iz njihove regije zatražio kamen za svoj grob.
Angela Sivori, koja i danas živi u Cogornu, prisjetila se trenutka kada je saznala da joj je papa rođak. Ispričala je da je primila telefonski poziv iz Buenos Airesa, a ubrzo nakon toga i porodično stablo putem e-maila.
Ona i njena kćerka Cristina izjavile su da je papin zahtjev bio “prekrasan poklon porodici”, a Cristina je dodala da je to bila “posljednja, divna iznenađujuća gesta”, prenosi Guardian.