Nakon što je jutros u javnosti u Bosni i Hercegovini odjeknula vijest da se pojavila zarazna bolest leptospiroze te je proglašena i njena epidemija na području Dobrinje u Sarajevu koja se smatra žarištem, građani su zabrinuti pogotovo jer se spekulisalo i o tome da se ova zaraza proširila putem vode koja se u domaćinstva dobavlja putem gradskih vodovoda, oglasili su se iz nadležnog preduzeća i demantovali te navode.
Naime, iz KJKP “Vodovod i kanalizacija” su naglasili da voda na Dobrinji nije neispravna.
“Obavještavamo naše korisnike da je voda u cijelom sistemu javnog vodosnabdijevanja kojim upravlja KJKP ‘Vodovod i kanalizacija’ d.o.o. Sarajevo zdravstveno ispravna i da nema nikakvog razloga za zabrinutost kada je zdravstvena ispravnost vode u pitanju.
Naša laboratorija svaki dan vrši fizičko-hemijske i mikrobiološke analize oko 30 uzoraka vode sa područja cijelog grada uključujući i Dobrinju i rezultati svih izvršenih analiza potvrđuju da je voda zdravstveno ispravna i da nema nikakvih promjena u kvalitetu vode“, naglasili su.
Dodali su i to da su u posljednjim 15 dana imali jedan slučaj prijave sumnje u zdravstvenu ispravnost vode na Dobrinji.
“I to ne zbog konkretnog razloga već zbog dezinformacija koje se šire društvenim mrežama. Izvršili smo analize uzorka vode uzetog u stambenom objektu na predmetnoj lokaciji i nalazi su bili uredni“, poručili su.
Iz ovog preduzeća su apelovali na građane da prijave svaku sumnju i ispravnost vode za piće u Laboratoriju za kontrolu kvaliteta vode na kontakt telefon 033 483 415.
Iz Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu saopćeno je da je 17 pacijenata došlo sa karakterističnim simptomima za tu infektivnu bolest.
Oni su zbrinuti na KCUS-u, a iz Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo su izašli u javnost sa detaljnim informacijama upućujući građane kako da se zaštite.
Također, poznato je i to da se leptospiroza pojavila već u aprilu, ali da se nije pravovremeno reagovalo niti su građani obaviješteni o tome, a deratizacija koja trebala odmah biti sprovedena nije se uradila ni tada kao ni od 2022. do sredine 2024. godine.
Sada je naređeno provođenje deratizacije, a žarište zaraze je Općina Novi Grad, tačnije, Dobrinja da bi se ona proširila i na okolna naselja, prije svega na Alipašino polje B fazu.
Međutim, s obzirom na to da se nije pravovremeno reagovalo, zaraza se proširila i na ostale općine pa je identifikovana i u Centru i na Ilidži.
Prenose je najčešće glodavci, ali i druge životinje. Upravo se glodavci najviše skupljaju po smeću i prljavim prostorima, a slika iz glavnog grada Bosne i Hercegovine je upravo takva. Kontejneri prepuni smeća i prljavo Sarajevo postala je naša svakodnevnica.