U Sarajevu je danas održana javna prezentacija analize troškova komunalnih usluga “Politika cijena komunalnih usluga u Kantonu Sarajevo – stanje i izazovi” koju su predstavili stručnjaci Ekonomskog instituta i Ekonomskog fakulteta UNSA.
Prema podacima prezentiranim nadležnima, razlika između stvarnih troškova i postojećih cijena je tolika da se bez korekcija komunalni sistem suočava s ozbiljnim rizikom kolapsa.
Premijer Kantona Sarajevo Nihad Uk je istakao kako se Vlada suočava s višedecenijskim ignoriranjem problema.
“Neka komunalna preduzeća nisu mijenjala cijene 20 godina. Mi nećemo dozvoliti nagla poskupljenja kakva se traže – poput 50% skuplje vode – ali će korekcije biti neizbježne“, poručio je.
Naglasio je da je krajnje vrijeme da se napravi pravedniji sistem naplate, posebno za usluge odvoza otpada.
“Kvadrat stana ne pravi smeće – ljudi ga prave. Pravednije je naplaćivati po članu domaćinstva, a ne po kvadraturi“, rekao je Uk.
Prof. dr. Muamer Halilbašić, direktor Ekonomskog instituta Sarajevo. otkriva da stvarni trošak odvoza otpada iznosi 19 pfeniga po kvadratu, a građani trenutno plaćaju tek 11.
“Usluga koju dobijamo plaćena je ispod realne cijene. U Zenici ista usluga košta 50% više. Ako ne platimo mi – plaća kanton. A budžet to više ne može“, upozorio je.
Predložio je uvođenje zona naplate po udaljenosti od deponije, te naplatu po članu domaćinstva umjesto dosadašnjeg sistema.
“Vrijeme je za reformu”
“Voda je naš najvrjedniji resurs, ali ga ne cijenimo. Imamo ogromne gubitke vode i sistem koji je neefikasan“, istakla je prof. dr. Meliha Bašić, v.d. dekana Ekonomskog fakulteta UNSA.
Dodala je kako se sada traže novi modeli finansiranja kroz EU fondove, javno-privatna partnerstva i reforme koje su već uvrštene u strateške dokumente.
“Sistem mora postati održiv i efikasan. Socijalna politika ne može više biti na teretu komunalnih preduzeća – za to treba poseban fond“, zaključila je.
“Cijene nisu mijenjane 30 godina”
Direktor KJKP Rad, Mirza Jašarević, kazao je da korekcija cijena za fizička lica nije urađena od 1996. godine, što je dovelo do disfunkcionalnosti.
“Za četveročlanu porodicu, povećanje bi iznosilo svega 2–3 KM mjesečno. To je minimalna korekcija kojom bismo osigurali funkcionisanje“, izjavio je.
Na javnoj prezentaciji izneseni su prijedlozi novih modela obračuna cijena kao što su obračun usluga prikupljanja, odvoza i odlaganja otpada na bazi producirane količine otpada, po članu domaćinstva, uvođenje diferenciranih cijena vode prema kategorijama potrošača, i slično.