Na press konferenciji Zavoda za javno zdravstvo KS o pojavi leptospiroze u Sarajevu, otvorena pitanja novinara dodatno su osvijetlila sistemske propuste koji su omogućili da se infekcija širi bez kontrole.
Direktor Zavoda Zlatan Hamza priznao je da je deratizacija u Kantonu Sarajevo izostala dvije godine – od 2022. do sredine 2024.
“To je javno poznat problem u zdravstvenim sektorima – tenderi prave najveće probleme. Ako uradimo jednu mjeru, a drugu ne – samo gasimo vatru, ne rješavamo požar“, rekao je Hamza, aludirajući na izostanak deratizacije kanalizacijskog sistema.
Da se deratizacija vršila dvaput godišnje, ističe dr. Anisa Bajramović, rukovoditeljica epidemiologije ZZJZ KS, ovo se ne bi desilo.
“Deratizacija kad bi se radila svaki put, znači u proljeće i u jesen, ovo se ne bi nikad više desilo. Ja radim 16 godina u Zavodu, nikad nismo imali epidemiju leptospiroze jer se ranijih godina uvijek obavljala na vrijeme dva puta godišnje. 2022. je bila, covid je još uvijek trajao, tenderi su znači problem i to je ono. Sreća pa je, deratizacija započeta u jesenjoj fazi 2024.
Znači ovo je sad nastavak proljeće 2025. Ali ta faza jesenja nije doprinijela da se to ispravi jer to toliko su se miševi razmnožavali, oni se razmnožavaju više puta godišnje. Miševi nemaju mokraćnu bešiku, oni stalno uriniraju gdje god se kreću i ova leptospiroza je njihov.
Oni su domaćini, miševi, glodari su domaćini za ovu bakteriju i njima, znači oni nisu bolesni, oni samo šire da se ljudi i životinje mogu zaraziti, psi, mačke i domaće životinje“, dodaje.
Dr. Anisa Bajramović pozvala je građane na ličnu odgovornost.
“Svi koji imamo šupe, tavane, podrume – obavezni smo provoditi deratizaciju. Većina to ne radi, upravitelji zgrada izbjegavaju trošak“, naglasila je.
Poseban problem predstavlja neadekvatno upravljanje otpadom.
“Smeće ostavljeno u kontejnerima životinje raznose, a građani hrane golubove pa to završi kod pacova. Treba da budemo kao u Njemačkoj – kad komšija baci hljeb, drugi ga prijavi“, slikovito je dodao Hamza.
Zavod je dan prije konferencije i formalno prijavio epidemiju nadležnim institucijama.
“Danas je proslijeđen prijedlog za proglašenje epidemije. Kada se to desi, svi sistemi moraju reagirati – civilna zaštita, komunalna služba, inspekcije” , kazala je dr. Bajramović.
Dodala je da je već 21 dan u toku sistemska deratizacija te da građani već prijavljuju pojavu mrtvih glodara na ulicama, što potvrđuje da mjere daju rezultate.
Na pitanje o mogućnosti kontaminacije vodovoda, Hamza je bio izričit:
“Vodovodni i kanalizacijski sistemi su odvojeni. Nema ni govora o hidričnoj epidemiji. Voda iz vodovoda je sigurna“, poručio je.
Dr. Bajramović je dodala da su medijske spekulacije o vodi kao izvoru pogrešne, te da se leptospiroza ne prenosi dodirom, nego kontaktom s urinom zaraženih životinja.
Zdravstveni stručnjaci su iznijeli jasne upute za javnost:
Perite ruke često, posebno nakon boravka u podrumima ili na otvorenom.
Koristite maske i rukavice prilikom čišćenja podruma ili rukovanja otpadom.
Dobro perite voće i povrće pod tekućom vodom, izbjegavajte namakanje.
Ne hranite golubove ili ostavljajte hranu napolju.
U završnici, Zavod je izrazio nezadovoljstvo manjkom pažnje koju su mediji do sada davali temama javnog zdravlja:
“Imali smo pet umrlih beba od pertusisa, ali niko nije pitao za to. Sad nas svi traže zbog leptospiroze“, istakli su iz Zavoda, pozivajući na partnerski odnos s medijima u prevenciji epidemija.