GAK ispunio standarde za akreditaciju ‘Bolnica-prijatelj beba’

Klinika za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu ispunila je, prvi put od osnivanja, standarde za akreditaciju ‘Bolnica-Prijatelj Beba/Baby Friendly Hospital’.

Taj program je zamišljen kao akcija širokih razmjera, u svim državama svijeta, u cilju promoviranja novih modela ponašanja u okviru društvene i medicinske brige o majci i djetetu.

Zbog značaja i autoriteta koje imaju kao državne i naučne institucije, akreditirane bolnice služe za primjer cijeloj naciji te se posebno označavaju i dobiju plaketu sa Pikasovom slikom majke i djeteta.

Šefica Klinike za ginekologiju i akušerstvo KCUS-a Naima Imširija-Galijašević navodi da je ulazak u Program ‘Bolnica-Prijatelj Beba’ od višestrukog značaja i koristi za trudnice i majke, u smislu informiranosti i psihofizičke pripreme za dojenje.

Dojenje je prirodan način ishrane djece, time se obezbjeđuju nutrijenti potrebni za zdravi rast i razvoj. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) i UNICEF-a, 95 posto majki može dojiti svoje dijete, a za uspjeh u tome su od izuzetnog značaja obezbjeđivanje adekvatnih informacija uz podršku porodice, zdravstvenog sistema i cijelog društva“, izjavila je doc.dr Imširija – Galijašević.

Kako je kazala, Program Baby Friendly provodi se u okviru deset koraka do uspješnog dojenja. Značajno je educirati zdravstvene radnike, da primjenjuju politike podrške dojenju u praksi, da znaju pomoći majkama da započnu s dojenjem što prije nakon poroda, kao i da nauče majke tehnikama uspješnog dojenja i pomoći im da održe laktaciju čak i u situaciji kad su nakon porođaja odvojene od svojih beba.

Mi smo ponosni da smo konačno, nakon niz godina pokušavanja, uspjeli dobiti akreditaciju kao bolnica koja jeste istinski prijatelj beba i majki. Naš fokus je unaprjeđenje svih usluga koje pružamo, a ova akreditacija je odraz zalaganja i truda svih uposlenika Klinike“, izjavila je doc.dr Imširija – Galijašević.

Shodno propisima SZO, svaka od ustanova koje pružaju usluge poroda majkama dojiljama i brinu za novorođenčad, trebala bi imati pisana pravila o dojenju kojima se rutinski koristi cjelokupno zdravstveno osoblje te poštivati niz drugih propisanih pravila.

Naše osoblje se trudi biti puna podrška trudnicama i mladim majkama te podržavamo osnivanje grupa za podršku dojenju ali i svaki vid pomoći majkama, kojima je neophodno savjetovanje, tokom prvih mjeseci života bebe. U potpunosti ćemo poštivati odredbe, pogotovo dio koji se odnosi na međunarodni kodeks o zamjenama za majčino mlijeko.

U narednim danima, na vidljiva mjesta u prostorijama Klinike, značajnije ćemo istaći postere i propagandne materijale o dobrobiti dojenja a bit će javno dostupni pacijenticama. Ubrzo bismo trebali proći i posebnu edukaciju, koju provodi baby Friendly Komitet“, kazala je doc.dr Imširija – Galijašević.

Prema pravilima SZO, zdravstvene radnike ne mogu sponzorirati proizvođači zamjena za majčino mlijeko jer sponzoriranje uslovljavaju svojom reklamom. Proizvođačima zamjena za majčino mlijeko se zabranjuje da se direktno ili poštom obraćaju trudnicama ili porodiljama.

Direktor Discipline za ginekologiju i akušerstvo Mohammad Abou El Ardat ističe da je ulazak u Program ‘Bolnica – Prijatelj Beba’ posebna kruna predanom radu svih uposlenika Discipline, a posljednjih nekoliko mjeseci realizirano je niz značajnijih aktivnosti kojima su unaprjeđene zdravstvene usluge.

Uvođenje screeninga sluha kod novorođenčadi, jedna je od značajnijih aktivnosti koju smo realizirali. U pravilu, praćenje sluha kod djeteta radi od rođenja do polaska u školu. Danas je u praksi na snazi provjera sluha kod sve djece, odmah u porodilištu prije otpusta kući, bez obzira da li se radi o rizičnoj kategoriji ili ne.

Metoda screeninga sluha je jednostavna, brza i objektivna, uz visoku osjetljivost i specifičnost. Ispitivanje provodimo na oba uha, što je od velikog značaja za preventivno otkrivanje oštećenja sluha. Na osnovu toga se, već u najranijoj fazi života, mogu planirati koraci kako bi se spriječilo trajno i nepovratno oštećenje slušne funkcije kod djece“, pojašnjava prim.dr Ardat.

Iz Klinike za ginekologiju i akušerstvo KCUS-a najavljuju i niz novih aktivnosti, kojima će dodatno unaprijediti postojeće usluge u narednom periodu, o tome će pravovremeno informisati javnost.

Naglašavaju da im je u realizaciji svih aktivnosti, od velikog značaja, podrška menadžmenta koja nije izostala u svim provedenim aktivnostima, saopćio je KCUS.