U neobičnom napadu pčela koji se u nedjelju ujutro dogodio u francuskom gradu Aurillacu ozlijeđene su 24 osobe, od kojih su tri bile u kritičnom stanju, saopćile su lokalne vlasti.
Napad se dogodio u središtu grada i trajao je otprilike pola sata. Velik broj pčela napao je slučajne prolaznike.
Prema podacima Prefekture departmana Cantal, na teren su brzo stigle hitne službe, vatrogasci i medicinski timovi, kako bi pomogli ozlijeđenima, dok je policija osigurala područje i postavila sigurnosni kordon sve dok pčele nisu prestale s agresivnim ponašanjem.
Tri najteže ozlijeđene osobe prevezene su u lokalnu bolnicu. Gradonačelnik Aurillaca Pierre Mathonier izjavio je za BFM TV da im se stanje poboljšava. Jedan od ozlijeđenih, 78-godišnjak, doživio je srčani i dišni zastoj te je reanimiran, ali se sada nalazi u stabilnom stanju.
Ostalih dvoje, kazao je gradonačelnik, u dobrom su zdravstvenom stanju.
Gradonačelnik Mathonier rekao je da bi uzrok napada mogao biti sukob između azijskih stršljena i košnice koja je prije više od deset godina postavljena na terasi hotela u središtu grada.
🐝⚡ Attaque d’abeilles à d’Aurillac : 24 blessés et une enquête ouverte
En attendant, le procureur a demandé le déplacement des ruches et l’euthanasie des 70 000 abeilles agressives. #JT20h pic.twitter.com/ylc60usUy7
— Le20h-France Télévisions (@le20hfrancetele) July 7, 2025
Dodao je kako je moguće da je taj poremećaj izazvao iznenadnu agresiju pčela.
Košnicu je u međuvremenu uklonio pčelar koji je bio zadužen za nju te ju je premjestio izvan grada, potvrdio je gradonačelnik.
Zapovjednik lokalne vatrogasne službe, pukovnik Michel Cayla, izjavio je da u svojoj karijeri nije doživio ništa slično. Rekao je da je žrtva koja je doživjela srčani zastoj morala biti reanimirana u vozilu hitne pomoći.
“Po broju ozlijeđenih, panici među ljudima i težini ozljeda, prizor je bio doista zastrađujuć“, rekao je za televiziju TF1.
Ovakvi napadi rojeva pčela posljednjih su godina zabilježeni u raznim dijelovima svijeta, uključujući Francusku, SAD i Brazil, a često ih izazivaju stresni uvjeti u okolišu ili prisutnost invazivnih vrsta poput azijskih stršljena.
Takvi incidenti rezultirali su brojnim ozljedama, hospitalizacijama, pa čak i smrtnim slučajevima. Stručnjaci rastuću agresivnost rojeva povezuju s narušavanjem prirodnih staništa, klimatskim promjenama te prirodnim obrambenim ponašanjem pčela kad se osjećaju ugroženo.
U takvim situacijama vlasti obično reagiraju izolacijom pogođenog područja, uklanjanjem košnica i izdavanjem sigurnosnih upozorenja građanima kako bi se spriječile nove žrtve.
Prema podacima američkog Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), između 2011. i 2021. godine u SAD-u je zabilježeno 788 smrtnih slučajeva povezanih s ubodima pčela, osa i stršljena, što u prosjeku iznosi oko 72 smrti godišnje. Oko 84 posto tih žrtava bili su muškarci.