Memorijalni centar Srebrenica objavio je danas ključne informacije i poruke koje prate obilježavanje 30. godišnjice genocida nad Bošnjacima u zaštićenoj zoni Ujedinjenih nacija u Srebrenici, jula 1995. godine.
Riječ je o terminima, podacima i uputama koje se vezuju za obilježavanje godišnjice, te su fokusirani na međunarodnu javnost i način kako se ova tema tretira u globalnoj javnosti.
Ove poruke predstavljaju temelj za javnu komunikaciju i edukaciju o historijski i pravno utvrđenim činjenicama genocida. Između ostalog, navodi se:
Pravno utvrđen genocid
Genocid u Srebrenici 1995. godine je pravno potvrđen od strane Međunarodnog suda pravde (ICJ), Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY), te Suda Bosne i Hercegovine.
Najmanje 8.372 žrtve
Među ubijenima i nestalima su muškarci, dječaci, ali i žene, djevojčice i starije osobe. Ograničavanje narativa samo na “muškarce i dječake” umanjuje razmjere genocida.
Sistematski i planirani zločin
Genocid je planiralo i izvelo političko i vojno rukovodstvo samoproglašene Republike Srpske, uz direktnu kontrolu i podršku režima u Beogradu.
Presude za genocid
Do danas je 54 osobe osuđeno na ukupno 781 godinu zatvora, uključujući pet doživotnih kazni, za zločine povezane sa Srebrenicom.
Međunarodni oružani sukob
Sukob u Bosni i Hercegovini klasifikovan je kao međunarodni, s obzirom na direktnu umiješanost Srbije i JNA u podršci srpskim snagama.
Sistematsko skrivanje genocida
Nakon masovnih pogubljenja, tijela su premještana u sekundarne i tercijarne masovne grobnice radi prikrivanja dokaza.
Cvijet Srebrenice i poruka “Naša priča, naše obećanje”
Simbol i poruka 30. godišnjice naglašavaju ulogu preživjelih kao čuvara sjećanja i istine.
Srebrenica nije izolovan slučaj
Genocid u Srebrenici bio je kulminacija šire kampanje etničkog čišćenja nad Bošnjacima širom BiH.
Negiranje genocida i diskriminacija traju
U entitetu Republika Srpska i dalje su prisutni institucionalna diskriminacija Bošnjaka, negiranje genocida i glorifikacija ratnih zločinaca.
UN priznao 11. juli kao međunarodni dan sjećanja
Generalna skupština Ujedinjenih nacija 2024. godine usvojila je rezoluciju kojom se 11. juli proglašava Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici.