Povećane koncentracije zagađujućeg prizemnog ozona u Kantonu Sarajevo, izdate preporuke za stanovništvo

U Kantonu Sarajevo nastavlja se period povećanih koncentracija prizemnog ozona (O3), što značajno narušava kvalitet zraka, saopćili su iz Vlade Kantona Sarajevo.

Kako su pojasnili, prizemni ozon je zagađujući gas koji nastaje fotohemijskim reakcijama iz azotnih oksida (NOX) i isparljivih organskih jedinjenja, a glavni izvori su motorna vozila i industrija.

Njegove visoke koncentracije su, dodaju, posebno izražene tokom toplih i sunčanih dana, a problem je prisutan i u regiji.

Iako je ozon u stratosferi (na velikim visinama) ključan za zaštitu od UV zračenja, u prizemnim slojevima atmosfere (troposferi) predstavlja vještački zagađivač i ključnu komponentu ljetnog smoga. Radi se o bezbojnom do svijetlo plavom gasu slatkastog mirisa, koji nastaje kada sunčeva svjetlost reaguje s izduvnim gasovima automobila. Najviše koncentracije obično se bilježe ljeti, u ranim popodnevnim satima“, istakli su.

Monitoring ozona u Kantonu Sarajevo vrši se na automatskim stanicama na Otoci, u Hadžićima i na lokalitetu Saraj Polje, te na mjernim uređajima Federalnog hidrometeorološkog zavoda na Bjelavama i Ivan Sedlu.

Analize pokazuju značajan broj prekoračenja granične vrijednosti od 120 mikrograma po metru kubnom za osmosatni prosjek.

Izloženost povišenim koncentracijama ozona može izazvati respiratorne probleme posebno kod osjetljivih kategorija stanovništva, kao što su hronični plućni i srčani bolesnici, stariji, djeca, trudnice te osobe s oslabljenim imunitetom, prekomjernom težinom i dijabetesom, kao i pogoršanje postojećih bolesti.

S tim u vezi, Zavod za javno zdravstvo Kantona Sarajevo izdao je preporuke:

  • Izbjegavajte boravak na otvorenom: U periodu od 11:00 do 16:00 sati, izbjegavajte dugotrajni boravak na otvorenom, posebno u blizini saobraćajnica i u gradskim područjima.
  • Smanjite upotrebu automobila: Koristite javni gradski prevoz, bicikl ili dijelite prevoz s više osoba kako biste smanjili emisije.
  • Pravilno provjetravajte prostore: Radne i životne prostore provjetravajte u periodima najnižih koncentracija zagađujućih materija (rano ujutro ili kasno navečer).
  • Brinite o zdravlju: Smanjite pušenje, boravite na čistom zraku (na obližnjim planinama kada je to moguće), unosite dovoljno tečnosti, vitamina i minerala.
  • Pratite informacije: Redovno pratite obavještenja stručnih institucija o kvalitetu zraka.

Informacije o koncentracijama ozona i indeksu kvaliteta zraka dostupne su na ovom LINKU.