Ekstremna vrućina do 44 stepena Celzijusa na nekim mjestima i jake oluje preplavljuju Evropu, izazivajući poplave i podižući upozorenje na požare.
Snažan sistem niskog pritiska premjestio se u centralnu Evropu, što je izazvalo crvena upozorenja u Danskoj i upozorenja na grmljavinu duž baltičke obale Njemačke i Poljske.
Srednja karta anomalija indeksa požarnog vremena Evropskog informacionog sistema o šumskim požarima pokazala je dva različita klastera ekstremnih i vrlo ekstremnih uslova.
“Jedan klaster pokriva veći dio Norveške, Švedske i Finske“, navodi se.
Drugi se proteže preko jugoistočne Evrope, uključujući južnu Italiju, Balkan, Grčku, ostrvo Kipar, Bugarsku, Rumuniju i Tursku.
Klimatske promjene povećavaju učestalost i ozbiljnost ekstremnih vremenskih događaja, od snažnih oluja do šumskih požara, na kontinentu koji se najbrže zagrijava.
U jugoistočnoj Evropi, vrućina se nastavlja intenzivirati.
Prognozira se da će Grčka i Italija dostići do 44 stepena prije vikenda. Rad na otvorenom je sada zabranjen tokom najtoplijeg dijela dana, a veći dio kopna je u stanju visoke pripravnosti od požara.
Meteorolozi su također upozorili da bi neuobičajeno vruće Mediteran moglo potaknuti još snažnije oluje.
Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, klimatske promjene uzrokuju smrtonosnije toplotne talase, poplave i šumske požare.
U 2022. godini, ekstremne vrućine uzrokovale su više od 60.000 smrtnih slučajeva u Evropi – broj koji bi se mogao udvostručiti do 2050. godine bez djelovanja.
WHO je saopćila da se uticaji ekstremnih vremenskih uslova na zdravlje uglavnom mogu spriječiti snažnim mjerama javnog zdravlja.