Memorijalni centar Srebrenica od prošle godine skuplja predmete porodica koje su preživjele rat u Bosni i Hercegovini, a za koje su sentimentalno vezane i podsjećaju ih na taj period te najbliže osobe koje su većina njih izgubili.
Jedna takva priča stiže nam od majke Fatime Hrnjić koja je teška srca predala češalj za koji je posebno vezana.
Naime, taj češalj je jedina njena sačuvana uspomena na život pod opsadom.
Fatima Hrnjić rođena je 1940. godine u Kostjerevu, dok je prije rata živjela sa suprugom Abidom u naselju Glodi kod Zvornika.
Rodila je šestero djece, a jedno od njih je preminulo nedugo nakon rođenja.
“Kad je rat počeo kćerka i sin, Mina i Smail, su već tad živjeli u Švicarskoj, dok je druga kćerka Hasiba sa suprugom iz Vlasenice izbjegla u Tuzlu, a moj suprug Abid se nalazio na liječenju u Tuzli. Ja sam sa ostalom djecom, Zlatom i Ramom, dočekala rat u Glodima”, objasnila je majka Fatima.
Već 1992. godine, suprug Abid joj je preselio, a nedugo nakon njegove dženaze Vojska RS je krenula zauzimati sela.
Majka Fatima je sa svoje dvoje djece, nakon pada Glodi, uspjela preko šume doći do planine Udrč, odakle je došla u selo Raševo.
Međutim, par mjeseci poslije je i Raševo palo te se stanovništvo odlučilo na odlazak u Srebrenicu.
Fatima je pad Srebrenice dočekala sa kćerkom Zlatom, dok je sin Ramo 1993. godine sa konvojem UNHCR-a otišao za Tuzlu.
Bježeći od agresora iz Glodi, u borbi za vlastiti život, Fatima je uspjela ponijeti tek neke osnovne stvari među kojima je bio češalj koji su koristile ona i njena kćerka tokom boravka u Srebrenici.
To je ujedno bio i jedini predmet koji je uspjela sačuvati. Za Fatimu je on imao sentimentalu vrijednost jer je pričao posebnu priču o životu u Glodima, o porodici i životu pod opsadom u Srebrenici.
U razgovoru sa njenom kćerkom u Memorijalnom centru Srebrenica su saznali da je bilo veoma teško majci predložiti da česalj donira, znajući da su joj kupovali mnogo istih i različitih češljeva, ali ona bi uvijek samo taj koristila.
“Ipak, odlučila je isti donirati Memorijalnom centru Srebrenica želeći da priča koju govori, uspomena na život u opkoljenoj Srebrenici i ubijene u genocidu, ne ostane u četiri zida već da bude dostupna široj društvenoj zajednici. Hvala majci Fatimi Hrnjić na doniranom predmetu i povjerenju koje ima u tim Memorijalnog centra”, poručili su iz Memorijalnog centra.