Poslije ročišta u Sudu BiH na kojem je zaštićeni svjedok govorio o nezakonitim radnjama koje su u MUP-u Kantona Sarajevo zahtijevane od njega tokom istrage o ubistvu “Dženana Memića”, novinarima su se obratili otac nastradalog mladića Muriz Memić i advokat Ifet Feraget.
Muriz Memić je kazao da smo danas imali heroja u sudnici, odnosno da je zaštićeni svjedok M-16 je heroj.
“Čovjek je sve rekao, da je morao pobjeći u penziju. Žao mi je što narod neće saznati o kome se radi, da vide da ima čestitih i poštenih ljudi. I svjedok M-8 je odličan bio. Svjedok M-8 je svjedočio na Kantonalnom sudu i tamo je bio korektan.
Narod mora znati da ovo neće stati i da se radi o ubistvu. I danas smo to čuli više puta u sudnici. Vidjeli smo heroje i nemoć advokata. Zašto neki imaju dva advokata, a nemaju nijedno pitanje.
Poručujem Zijadu Mutapu i Hasanu Dupovcu – da će Dženana odležati. Pokazali smo im sve“, rekao je Memić nakon incidenta u kojem je Zijad Mutap odgurnuo Arijanu Memić.
Podsjetimo, nakon završetka ročišta u slučaju “Dženan Memić”, ispred Suda BiH, dogodio se incident koji je uznemirio porodicu Memić, ali i okupljene novinare.
Naime, Arijana Memić je zajedno s novinarskim ekipama čekala izlazak svog oca Muriza Memića.
I advokat Ifeta Ferageta kako bi snimila njihove izjave za grupu “Pravda za Dženana”.
Istovremeno je izašao i Zijad Mutap koji se uputio prema Arijani Memić.
Iako je imao dovoljno prostora da zaobiđe novinarske ekipe među kojima su bile i TV kamere, Zijad Mutap je krenuo pravo prema Arijani dok je snimala, te ju je odgurnuo.
Mutap je prošao dalje i ne osjetivši potrebu da se izvini, što je izazvalo revolt kod Muriza Memića zbog ove namjerne provokacije.
O incidentu je govorio i advokat Ifet Feraget, a on na to gleda kao na provokaciju.
“Ja sam to doživio kao provokaciju koju ćemo na narednom pretresu sasvim sigurno prijaviti predsjedniku Vijeća, sudiji Branku Periću. Već danas sam rekao – šest godina trpimo prijetnje, uvrede i omaložavanja. Ovo je bio direktan atak na Arijanu Memić.
Imao je mogućnost da prođe, ali namjerno i ciljano se provukao i odgurnuo Arijanu. Cilj je, očigledno, bilo da isprovocira cijelu situaciju. Prijavit ćemo Vijeću i vjerujemo da će se iskontrolisati situacija, kao što vjerujem u Memića da se ništa nemilo neće desiti, bez obzira na riječi koje je uputio Zijadu Memić da će ga odležati.
O tome će odluku donije ti sud. Ovo što Memići i ja trpimo svih ovih šest godina ovo danas je neviđeno“, kazao je Feraget.
Dodao je da je danas bila prilika da se čuje svjedok M-16 i kako je kazao “svi se slažemo da za korupciju u pravosuđu možemo koristiri šifru M16”.
“Dakle ako kažemo M16 da se zna na šta se misli. Ovo je nevjerovatno, to su stvari o kojima govorimo šest godina, ali je nevjerovatno da neko ko radi u institiciji koja se bori za poštivanje zakona da kaže da mu se, ne samo zbog slučaja Memić, nego zbog čitavog niza ranijih slučajeva, gadi ući u instituciju u kojoj radi.
O tome govori i međunarodna zajednica i Evropska komisija i to je onih 14 prioriteta, a prvi i najvažniji je uspostaviti vladavinu prava. To je ono što Bosni nedostaje, ali se nadam, ova borba je veliki korak isto kao i predmet Dragičević, pa prije ili kasnije ja se nadam moramo doći do istine“, rekao je Feraget.
Na novinarsko pitanje da je zaštićeni svjedok pominjao Vahida Ćosića i Dalidu Bruzić, Feraget je rekao da imao čitav niz saznanja, ali o tome nikada javno nije govorio.
“Svi zajedno možete zaključiti da su te informacije saopštene onome kome treba, istraga se nastavlja pa nećemo sada kometarisati čiji je rukopis, ko je kome predao i kako je ko trebao reagovati.
Više puta sam rekao u institicijama pravosuđa umjesto tužioca i policajaca sjede kriminalci, dakle ljudi koji su imali jasne dokaze koji su trebali provesti adekvatnu istragu, ali iz današnjeg svjedočanja svjedoka M16 je više nego jasno da je namjera cijele te grupe ljudi, zato je krivična prijava podnesena protiv 45 ljudi, bila da se zataška ubistvo Dženana Memića i to pod svaku cijenu. Naredba je bila ‘zataškati ubistvo’ i došla je iz vrha“, kazao je Feraget.
Šta je ispričao svjedok M-16?
Na suđenju za prikrivanje dokaza u vezi sa stradanjem Dženana Memića u Sarajevu iz februara 2016., svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavio je da je u kancelariji policijskog komesara vidio uputstva za izmjene zapisnika koji je sačinio o forenzičkoj obradi jednog vozila.
Svjedok M-16 je kazao da je nekoliko dana poslije stradanja Memića dobio zadatak da forenzički pregleda “Reno clio”.
On je naveo da na vozilu nije uočio novija oštećenja.
“Nisu se mogli pronaći tragovi da je imao kontakt s pješakom”, kazao je M-16, dodajući da je iz unutrašnjosti vozila izuzeo tragove, javlja BIRN BiH.
On je rekao da su tu bili tužilac, kao i policijski službenici za saobraćajne istrage i krvne delikte, te da je nastao tajac i da su se zgledali kada im je rekao da nema oštećenja.
Kazao je da je od njih saznao o stradanju Memića, te da je čuo da mladić ima prelom na glavi, a da drugih povreda nema. Prema njegovim riječima, to nije karakteristično za lica povrijeđena u saobraćajnim nezgodama.
Svjedok je kazao da je sačinio izvještaj sa fotodokumentacijom, a da je nakon nekoliko dana pozvan kod tadašnjeg komesara sarajevske policije Vahida Ćosića, gdje mu je sekretarica prije ulaska u kancelariju dala fasciklu sa dokumentacijom koju je sačinio.
“To me frapiralo. Na početku je bio žuti stik: ‘Izbaciti sljedeće fotografije’. Navedeni su brojevi desetak fotografija. Nalijepljeni stikovi koji dio teksta da se izmjeni”, prisjetio se M-16.
Dodao je kako mu se čini da je rukopis na stikerima bio Ćosićev, te je pretpostavio da je to neko sugerisao komesaru, pošto on nije imao znanja iz te oblasti.
Svjedok je rekao da nije mogao vjerovati nikome u policiji i da je odlučio da fasciklu pošalje tadašnjoj glavnoj kantonalnoj tužiteljici Dalidi Burzić, napisavši joj ukratko šta se dogodilo.
Kazao je da mu je u Tužilaštvu rečeno da je Burzić na sastanku, te je čovjeka na pisarnici zamolio da odnese fasciklu glavnoj tužiteljici.
Posvjedočio je kako nikada nije pozvan na saslušanje u vezi toga. Svjedok je rekao da je zbog sumnji promijenio brojeve na negativima.
Za prikrivanje dokaza o načinu stradanja Dženana Memića sudi se Zijadu Mutapu, njegovoj kćerki Alisi Ramić (ranije Mutap), bivšem šefu Odsjeka za saobraćajne istrage Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo (MUP KS) Hasanu Dupovcu, policajcu Josipu Bariću i radniku hotela Muameru Ožegoviću.
M-16 je kazao da je, kada je bio kod rodbine u Sokolović Koloniji, čuo priče kako je Alisa Mutap drugarici ispričala šta se dogodilo te večeri.
Naveo je da su njegove kolege razgovarale sa drugaricom, ali da je ona sve negirala.
Odgovarajući na pitanja Odbrana i Sudskog vijeća, svjedok je objasnio da nije imao povjerenje u kolege zbog onog što mu se dogodilo kod komesara, ali da bi mogao da priča i o ranijim slučajevima nestanka dijamanata i novca iz policije.
Kazao je da svojom najvećom profesionalnom greškom smatra što nije fotografisao fasciklu sa stikerima.
M-8 je posvjedočio da je bio u bolnici kada je dovezen Memić i da je uzeo krv za analizu. Kazao je da je došao Josip Barić, koji je ostao da uzme uzorak od drugog lica kojeg su trebali da dovezu.
Svjedok je rekao da je na mjestu uviđaja čuo kako je Alisa Mutap rekla da ih je udarilo vozilo velikom brzinom.
Kazao je da je dobio poziv od Barića, koji mu je prepričao tvrdnje Zijada Mutapa, da bi se tu moglo raditi o nečem drugom i da bi moglo biti povezano sa Alisinim bivšim momkom.
Dodao je da je to prenio tužiocu i da je on naložio da se urade provjere za Ploskića. Kazao je da je tužilac poslao Barića po garederobu u bolnicu.
Svjedok je isptivan o procedurama uzimanja garderobe, na šta je rekao da tehničar prvo fotografiše stvari i da njemu nije poznato da se naknadno slika. Na pitanje da li je bilo nešto neuobičajeno prilikom preuzimanja garderobe, on je rekao da nije.
Admir Mujanović je kazao da mu je Dženan Memić bio “kao brat”. Rekao je kako je išao u bolnicu kada mu je njegov otac Muriz Memić javio da je Dženan imao sudar.
Ispričao je da su u kolicima izveli Alisu Mutap, koja je ocu rekla: “Tata, zovi svoje ljude, neko nas je pokušao ubiti”.
On je dodao da su kasnije u Dženanovom telefonu vidjeli poruku od Alise, u kojoj je navela: “Odoh večeras da se nađem s njim”, a da joj je Dženan odgovorio: “Nećeš ti nigdje. Idem i ja s tobom”.
Adnan Mušić kazao je da je bio na obdukciji Memića kao pomoćnik obducenta, navodeći da je kod mladića primjetio povredu na glavi kao i sitne ogrebotine na rukama i koljenima.
Suđenje se nastavlja 24. marta.