Kulturno-umjetničkim performansom u Narodnom pozorištu Sarajevo, završeno je trodnevno obilježavanje tridesete godišnjice od osnivanja specijalnog odreda MUP-a RBiH, Odred policije “Bosna“.
Ovim činom želi se njegovati kultura sjećanja o herojskoj borbi i otporu tokom agresije, posebno na one najhrabrije koji su dali živote za slobodu glavnog grada Bosne i Hercegovine, te se podsjetiti na važnost jedinice koja je hrabro i časno štitila Sarajevo i na današnji dan prije 30 godina među prvima stala u odbranu grada.
Jedinica je izgubila 81 specijalca – 80 sinova, drugova, braće, očeva, muževa, momaka i jednu djevojku, kćerku, sestru.
“Današnji program je posvećen našim šehidima i poginulim borcima, najboljim kćerkama i sinovima, koji su dali svoje živote u herojskoj odbrani našeg grada i domovine.
Oni su bili najbolji među nama, a mi, preživjeli bosanski specijalci, svjedočimo o njihovoj žrtvi koja treba da bude putokaz novim generacijama, da je čuvaju, njeguju i prenose dalje“, istakao je Aidin Smailbegović, predsjednik Udruženja Odred policije “Bosna“.
Posebne emocije je probudilo i obraćanje Sabine Ćatović, kćerke Mirsada Foče koji je poginuo kao član Odreda “Bosna“ 17. avgusta 1992. godine.
“Život bez oca vas nauči da za razliku od ostalih morate biti duplo jači i hrabrije koračati kroz život. Svi oni ideali za koje je poginuo moj otac: hrabrost, poštenje, patriotizam – urezani su u meni i na tim vrijednostima i ja odgajam svoje dijete“, istakla je Ćatović.
Performans u Narodnom pozorištu režirao je Dino Mustafić, a učestvovali su Dino Šukalo, Aldin Omerović, Lejla Jusić, Amila Terzimehić, Ranko Rihtman, Ivica Šarić i hor Art Vivo, a moderatorica je bila Una Bejtović.
Kroz video izjave građanki i građana Sarajeva, koji su se kroz lične uspomene i anegdote prisjetili herojske borbe Odreda “Bosna“ i značaja koji je ta jedinica imala za odbranu Sarajeva, posebno je istaknuto kako je to bila multinacionalna jedinica koja je u svojoj etici sadržavala suštinu borbe za Sarajevo i nezavisnu, demokratsku Bosnu i Hercegovinu.
“Svi mi koji smo svjedočili najtežim godinama agresije na Bosnu i Hercegovinu, dužni smo njegovati kulturu sjećanja kako se prošlost više nikada ne bi ponovila. Moramo biti svjesni da su temelji za buduće generacije plaćeni krvlju i da nikada ne zaboravimo važnost i odlučnost onih najhrabrijih koji više nisu sa nama“, naveo je Omer Osmanović, predsjednik organizacionog odbora.
Svečano obilježavanje tridesete godišnjice je započelo u nedjelju, polaganjem cvijeća na grobljima i mezarjima šehidima i poginulim borcima, zatim kulturno-umjetničkim programom u OŠ “Mirsad Prnjavorac“ koja je održana jučer, gdje su nagrađeni i najbolji literarni radovi učenika ove škole.