Udruženje žrtava i svjedoka genocida osudilo je danas činjenicu da je priznanje Počasne građanke Kantona Sarajeva uručeno Nevenki Tromp, za koju je u obrazloženju kazano da joj se ovo priznanje dodeljuje zbog izuzetnog doprinosa istraživanju i dokumentiranju ratnih zločina počinjenih u Bosni i Hercegovini.
Kako je navedeno u saopćenju udruženja koje okuplja žrtve najtežeg zločina počinjenog na tlu Evrope nakon Drugog svjetskog rata, Nevenka Vrkić Tromp jedna je od autorica sramnog izvještaja NIOD, izvještaja koji je 2002. godine amnestirao Srbiju od genocida u Srebrenici.
Podsjećaju da je to bilo vrijeme kad je započeo postupak protiv Slobodana Miloševića i u vrijeme kad je BiH vodila odsutnu bitku pred sudom pravde u tužbi protiv SRJ-Srbije, a danas se po ko zna koji put ponovo pokušava obmanuti i dezinformirati javnost u BiH.
“Nevenka Vrkić Tromp je bosanske medije i javnost po ko zna koji obmanjivala pričajući ponovo i o slučaju Slobodana Miloševića pred sudom u Haagu”, dodaju iz Udruženja.
Pozvali su bh. javnost da pročita dio intervjua, iz 2007. godine Grahama Blewitta, zamjenika glavne tužiteljice Haškog tribunala Carle del Ponte, koji kaže da Carla del Ponte nije imala dovoljno dokaza za optužbu o genocidu protiv Slobodana Miloševića.
No, bila je odlučna da to učini suprotno stavu tužioca Nicea u predmetu Milošević.
“Imajući u vidu da su Nice i Vrkić bili i ostali najbliži saradnici, pozivamo je da javnosti objasni zašto i kako su Nice i Bluit rušili optužnicu za genocid u BiH. Koji je tada bio njezin stav ili su njezini stavovi i radovi bili beznačajni kako ovih dana pokušava prikriti svoju ulogu u izvještaju NIOD i od kojeg se nikad nije ogradila i čak nakon što joj je poklonjeno priznanje”, istaknuto je u saopćenju.
Priznanje Vrkićki je i potvrda i priznanje NIOD -u da je “uradio dobar posao”, smatraju u Udruženju i dodaju da je Vojislav ŠeŠelj predložio da se u Srbiji autorima NIOD izvještaja dodjeli posebno priznanje.
“Neka Vrkić kaže istinu ili neka zauvijek zašuti i oslobodi nas i javnost BiH svojih obmana i laži”, zaključuje se u saopćenju Udruženja žrtava i svjedoka genocida.
Pet udruženja “Pokret majki enklava Srebrenice i Žepe”, “Majke Srebrenice”, “Žena Podrinja”, “Žene Srebrenice” i “Žrtava i svjedoka genocida” ranije je uputilo zastupnicima u Skupštini Kantona Sarajevo zahtjev za poništavanje priznanja-počasni građanin KS za 2022. godinu, koje je dodijeljeno Nevenki Tromp.
Haris Zahiragić najavio poništavanja odluke
Haris Zahiragić se oglasio i pojasnio zašto nije došao na sjednicu, iako je razlog bio očigledan.
“Zato što je Trojka odlučila da Nevenku Tromp proglasi počasnom građankom Kantona Sarajevo! Donijeli su to odluku navodno zbog izuzetnog doprinosa u istraživanju i dokumentiranju dokaza o genocidu u Srebrenicu. Mogao bi čovjek i pomisliti da nisu znali, da su imali časne namjere, a ne sve informacije.
Međutim, nakon što su žrtve genocida i sva relevantna udruženja, čak i udruženje haških svjedoka, napisali službeni dopis i osudili tu odluku. Naveli su i da je osim što je radila na sramnom Izvještaju koji hvali i sam Vojislav Šešelj, nije dala nikakav doprinos“, kazao je Zahiragić.
Dodao je da nisu uzimali poene, “jer je ovo za nas tema koja je viša od političke borbe, dali smo im šansu da povuku tu sramnu odluku, čak isto i predložili na posljednjoj sjednici Skupštine”.
“Spomenuti Izvještaj na kojem je radila Tromp, Srbija je čak koristila kao dokaz u procesu Bosne i Hercegovine protiv Srbije pred Međunarodnim sudom pravde. Uprkos tome, taj proces je okončan presudom u kojoj je utvrđen genocid, a Srbija iako nije presuđena krivom za samo počinjenje genocida, jeste presuđena jer nije spriječila, a mogla je i morala spriječiti genocid“, kazao je Zahiragić.
Kazao je da je Tromp u programu uživo (N1 TV op. a.) “ponovo iznijela niz neistina”.
“Tromp, koja je imala veoma nečasnu ulogu u procesu revizije – o čemu će se govoriti sa dokazima, danas je ponovo u programu uživo iznijela niz zlonamjernih nesitina o tom procesu revizije. Otišla je i korak dalje, valjda da političkim mentorima opravda ovo nezasluženo priznanje, pa rekla nešto što je samo po sebi dovoljno da ne može biti počasni građanin Kantona Sarajevo.
Naime, kazala je kako za eventualni raspad Bosne i Hercegovine neće biti krivi ni Dodik ni Čović, nego Izetbegović radi “retorike” o Izbornom zakonu, dakle kriv je, jer nije pristao na Izborni zakon po mjeri HDZ-a Neka se ne sekira Nevenka Tromp, a ni njeni mentori, ima se ko brinuti o Bosni i Hercegovini“, poručio je Zahiragić.
Za kraj je imao i poruku pred izbore.
“Međutim, neka se puno i ne raduje radi priznanja koje će večeras primiti, a ni njeni mentori, brzo će oktobar, a prvo što ćemo uraditi jeste poništiti ovu Odluku. P.S. Bože, šta je u glavima i srcima ovih ljudi?”, zaključio je Zahiragić.
“SDA i Bakir Izetbegović krivci su što je revizija presude BiH protiv Srbije propala”
Tromp je svakako kazala nekoliko zanimljivih stvari u programu N1 televizije, a jedna bi posebno mogla smetati Stranci demokratske akcije, a to je da su SDA stranka i Bakir Izetbegović glavni krivci zašto je propala revizija presude BiH protiv Srbije.
Ipak, hajdemo redom…
Nevenka Tromp bila je gost Newsrooma na N1, gdje je kazala da je ovo priznanje neočekivano i ničim nagovješteno.
“Iznenadilo me je da je to prijedlog Vlade KS i da se na tome glasalo na Skupštini. Jednoglasno usvojeno i od opozicije i vlasti. Glasali su čak i iz SDA“, kazala je Tromp.
Nekoliko udruženja na čelu sa Majkama Srebrenice i Udruženjem žrtava i svjedoka genocida reagovalo je pismom Skupštini KS u kojem stoji da je Tromp jedna od autorica izvještaja Instituta za ratnu dokumentaciju Nizozemske (NIOD), za koji drže da je sporan jer dovodi u pitanje ulogu Srbije u genocidu u Srebrenici.
“Kaže se da nema dokaza da je Srbija odgovorna za genocid u Srebrenici. Prva stvar je da ovaj izvještaj im šest hiljada stranica i ako se izvadi iz tog konteksta jedna rečenica…i mene zanima koje to uradio.
On je na nizozemskom i engleskom jeziku. Na društvenim mrežama se stvorio dojam da sam ja sama radila istraživanje i da sam autorica svih 6.000 stranica.
Mnogi naučnici su učestvovali. Moj doprinos je bio vrlo važan za mene, a on se sastoji od 65 stranica u Prilogu 6. Radilo se o uzrocima i posljedicama rata u Jugoslaviji. To je vrlo važan kontekst moje uloge u Izvještaju“, istakla je Tromp.
Dodala je da vjeruje da izvještaj u cijelosti niko nije pročitao od onih koji joj spočitavaju ulogu u radu.
Haški tribunal donosi prvu presudu za genocid generalu Krstiću 2001. i osuđuju ga za potpomaganje i ne povezuju ga dokazima sa Vojskom Jugoslavije/Srbije.
Tribunal je iznad svake kritike. Poslije 20 godina od objave Izvještaja, gdje tamo stoji da Srbija nije imala učešća u genocidu i nikada je nisu povezali dokazima.
“Tribunal je sud UN-a i imao je mandat po Poglavlju 7. To je poglavlje o miru i sigurnost i svaka članica ima dužnost da surađuje. Mogli su tražiti dokumentaciju kao što samo tražili za Miloševića.
Odemo do Koštunice koji je bio predsjednik, kaže da je sve izgubljeno u bombarodvanju NATO-a i oni se vrate. Vjerujem u zdravi razum bosanske javnosti i da im je to jasno“, poručila je Tromp i dodala:
“Moj odgovor je DA, Srbija je odgovorna za genocid. To znam iz svog rada kada se dokazivala krivična odgovornost predsjednika Srbije.
Preko dokazivanja njegove odgovornosti (Milošević) se indirektno dokazivala uloga Srbije za genocid. 2007. je donesena presuda da Srbija nije spriječila genocid i da ima tu odgovornost i da nije odgovorna za genocid. Od te godine Bošnjaci imaju interes da pripreme reviziju te odluke“, kazala je ona.
Istakla je da Stranka demokratske akcije i Bakir Izetbegović ništa nisu uradili, u njima vidi prave krivce zašto je revizija presude propala.
“SDA i Bakir Izetbegović u dva mandata kao član Predsjedništva BiH i u sedam godina nisu ništa uradili. Ne žele reći to svome narodu. Prave se da rade i ispostavilo se da nikada nisu željeli reviziju. To je prevara Bakira Izetbegovića i SDA.
Ove glasine idu prema meni jer sam bila svjedok kako je Bakir Izetbegović sve radio da se to ne desi. Bilo je neiskorištenog materijala i tražili smo kontakte da trebaju imati ozbiljan tim za reviziuju i da se to ne radi par mjeseci. 2015. smo vidjeli da nema ništa i rekli smo Izetbegoviću da ništa ne radi i nemojte reći za 2017. sve smo napravili i nismo našli dokaze.
To isključivanje određenog broja ljudi i stvaranja tima koji radi u tajnosti a revizija je mogla zaživjeti samo preko državnog agenta. Na koncu smo vidjeli da je cijeli politički vrh znao da Sakib Softić ne može biti agent, a na tome su inzistirali.
Sud je rekao da ne može biti i Sud je ponudio BiH da u roku od 48 sati ponovno predaju reviziju i da je preda ambasador BiH u Hagu ili ministar vanjskih poslova. Izetbegović je odgovorio da on ostaje pri tome da Sotić ostane agent i revizija je propala“, rekla je Tromp za N1.