Nakon povećanja plata oglasili se iz SIPA-e

Sindikat Državne agencije za istrage i zaštitu reaovali su na, kako kažu, “negodovanje opozicije na usvojeni Budžet za 2022. godinu u Predstavničkom domu Bosne i Hercegovine”.

Njihovu reakciju prenosimo u cjelosti:

“Naime već dva dana uporno u svim medijima čitamo reakcije opozicionih partija na usvajanje Budžeta te pitamo zašto u protekle četiri godine, koliko traje mandat, nisu poduzeli aktivnosti da izmijene Zakon o platama i naknadama u institucijama Bosne i Hercegovine te da smanje koeficijente izabranim dužnosnicima sa sadašnjih 10 na 6.

U protekle četiri godine niko nije saslušao probleme uposlenih u policijskim agencijama koji su dovedeni na rub egzistencije i krpe kraj s krajem.

Niko, osim jednog delegata iz Doma naroda, nije saslušao zbog čega smo bili primorani tri puta izaći na ulicu sa zahtjevima za povećanje osnovice za obračun plate.

Da li se zapitate kako preživljavaju vojnici u Oružanim snagama Bosne i Hercegovine sa ovako mizernim primanjima i da li je iko od vas poduzeo bilo šta da to promijeni?

Ovo povećanje jest malo, ali se nadamo da će Dom naroda usvojiti i Izmjene zakona o platama i naknadama u institucijama BiH kojima se predlaže izmjena koeficijenata za 0,20 kao što smatramo pravičnim rješenjem i dodatnu povišicu najugroženijim kategorijama.

Gospodo, zapitajte se da li i vi na ovaj način rušite institucije Bosne i Hercegovine jer iz sve tri policijske agencije svakodnevno odlaze kvalitetni kadrovi koje nije moguće nadomjestiti.

Sindikat ovim ne odobrava povećanje plata izabranim zvaničnicima obzirom da su i sada prevelike ali ističe da je prema važećem Zakonu o platama i naknadama jedna osnovica za sve uposlene i da je to neophodno mijenjati.

Ovaj Zakon je na snazi od 2008. godine i to do sada nikome nije smetalo osim nama u Sindikatima policijskih agencija koji već četiri godine tražimo da nas izdvoje iz tog Zakona i donesu Zakon o platama uposlenih u policijskim organima Bosne i Hercegovine.

Pojedini mediji objavljuju i izjave predstavnika udruženja penzionera te ovom prilikom želimo skrenuti pažnju da su penzije na entitetskom nivou.

Pogledajte rast entitetskih Budžeta od 2009. do danas i zapitajte se gdje idu ti novci, pustite i nas policijske službenike, državne službenike i zaposlenike na državnom nivou da preživimo jer mi smo se ovim Budžetom tek vratili na 2009. godinu.

Te davne 2009. godine policijski organi na nivou Bosne i Hercegovine su bili cijenjeni i plaćeni a onda ste nas svi zajedno i pozicija i opozicija krenuli uništavati.

Ne želimo biti dio političkih prepucavanja ali želimo da imamo koliko toliko dostojanstveno život i da od svoje plate prehranimo svoju porodici.

Zapitajte se i koje političke opcije su bile na vlasti u periodu 2010. – 2014. godina kada je započelo rušenje statusa policijskih agencija na državnom nivou.

Uporedite primanja entitetskih i kantonalnih policija sa primanjima policijskim agencija na državnom nivou pa tek onda osporavajte Budžet institucija za 2022. godinu.

S tim u vezi pozivamo delegate u Domu naroda da podrže Budžet usvoje u Predstavničkom domu a da plate zvaničnika rješavaju nekom sledećom prilikom”, stoji u saopćenju koje potpisuje Edin Kahrimanović, predsjednik Sindikata SIPA-e.

Iz SIPA-e kazali da uskoro neće moći dolaziti na posao: “Litar goriva nije 1,70 KM”

Podsjetimo, Sindikat je ranije na osnovu informacija dobijenih od svojih članova upozorio da su došli u situaciju da uposleni u Državnoj agenciji za istrage i zaštitu u narednom periodu neće biti u mogućnosti redovno dolaziti na posao.

Razlog je nemogućnost izdvajanja sredstava za troškove dolaska na posao i odlaska sa posla.

Naime, Odluka o visini, načinu i postupku ostvarivanja prava na naknadu za prijevoz na posao i prijevoz sa posla u institucijama Bosne i Hercegovine („Službeni glasnik BiH“ broj: 72/17) kojom je utvrđena jedinična cijena po pređenom kilometru je pripremljena na osnovu cijene goriva od 1,70 KM po litru i tom momentu nije pokrivala stvarne troškove uposlenih nastale redovnim dolaskom na posao i odlaskom sa posla.

Konstantnim rastom cijena, obzirom da je cijena dizela po litru trenutno od 3,61 do 3,81 KM, uposleni u Državnoj agenciji za istrage i zaštitu su primorani za predmetne troškove izdvajati sredstva iz ionako malih plata zbog čega postaje upitno prehranjivanje porodice“, kazali su iz Sindikata.

Napominju da je član 41. Zakona o platama i naknadama u institucijama Bosne i Hercegovine definisao pravo uposlenih na naknadu stvarno nastalih troškova prijevoza prilikom dolaska na posao i odlaska s posla.

Kako nebi sebe doveli u situaciju da nemaju sredstva neophodna za preživljavanje od plate do plate uposleni su primorani na razne načine izbjegavati redovne dolaske na posao koristeći se raznim izgovorima i situacijama zbog kojih bi eventualno mogli ugroziti svoj radno pravni status.

Stoga Vas pozivamo da, u skladu sa članom 41. stav 2) Zakona o platama i naknadama u institucijama Bosne i Hercegovine HITNO na Vijeću ministara Bosne i Hercegovine usvojite izmjene Odluke o visini, načinu i postupku ostvarivanja prava na naknadu za prijevoz na posao i prijevoz sa posla u institucijama Bosne i Hercegovine (‘Službeni glasnik BiH’ broj: 72/17) i utvrđene jedinične cijene po kilometru kao i utvrđeni maksimum od 300 KM uskladite sa stvarnim cijenama goriva“, dodaju.

Dodaju da restorani u institucijama nisu u mogućnosti obezbijediti hranu zbog nedostatka namirnica.

Također, obzirom da se ne vidi kraj svakodnevnim poskupljenjima a imajući u vidu da restorani u instucijama koje opslužuje Služba za zajedničke poslove nije u mogućnosti obezbijediti hranu za uposlene zbog nedostatka namirnica, pozivamo Vas da HITNO izmijenite Odluku o visini novčane naknade zaposlenim u institucijama Bosne i Hercegovine za ishranu tokom rada (‘Službeni glasnik BiH’ broj: 28/19) i istu sa sadašnjih 8,00 KM povećate i utvrdite na iznos od 2,35 posto od osnovice za obračun plate u skladu sa odredbom Zakona o platama i naknadama u institucijama Bosne i Hercgovine, član 32. stav 2).

Nadamo se da ćete shvatiti hitnost za izmjene navedenih akata i uposlenim u Državnoj agenciji za istrage i zaštitu barem malo olakšati izvršavanje svakodnevnih aktivnosti”, stoji u u zahtjevu koji potpisuje Edin Kahrimanović, predsjednik Sindikata Državne agencije za istrage i zaštitu.