U Sudu BiH u nastavku suđenja u slučaju “Dženan Memić” bilo je predviđeno iznošenje završnih riječi Tužilaštva.
Međutim, do toga nije došlo, a tužioci su tražili pomjeranje za 21 dan. Sudija Perić im dao 7 dana.
Muriz Memić je rekao da idućeg četvrtka održe završne riječi.
“Vidjeli smo koliko je bitno da se pronađe Renault Clio. Vidjeli smo sve. Očekujem i drugi postupak uskoro i da se ubice dovedu u sud“, rekao je Memić.
Nakon ročišta advokat Ifet Feraget je rekao da ovaj predmet traje sedam godina i da mu je svaki detalj izuzetno dobro poznat.
“Posljednji put tužioci nisu bili prisutni. Međutim, danas se desila neočekivana situacija a to je da je odbrana odustala od dva važna dokaza. Razlozi su ti što je Tužilaštvo namjeravali da iskoriste svoje zakonsko pravo replike. Iz tog razloga je odbrana odustala od dokaza kako se ne bi provodio. strategija tužilaštva je kompleksna. Dok vodite jedan postupak, paralelno teče istraga za ubistvo.
Drugi dokaz je bio nalaz vještaka iz 2016. godine. Dakle nalaz nije dokaz dok se vještaci ne saslušaju. Kemal Dizdarević je bio zadužen za člana tima trećeg pokušaja vještačenja. U prvom vještačenju je utvrđeno da Alisa Mutap nema amneziju. Potom je predloženo novo vještačenje i to je taj nalaz od kojeg je danas odbrana odustala.
Pa je Tužilaštvo treći put tražilo vještačenje. Dizdarević je u mailu direktorici Izetbegović javio da ne postoji nijedan dokaz da je Alisa Mutap imala amneziju. Odbrana je iz tih razloga odustala od ta dva dokaza u strahu da će dokazima replike ugroziti još više položaj svojih klijenata“, rekao je između ostalog Feraget.
Šta se dešavalo u sudnici?
Izjašnjenjima o posljednjim materijalnim dokazima okončan je dokazni postupak na suđenju Zijadu Mutapu i ostalima za prikrivanje dokaza u vezi sa stradanjem Dženana Memića u Sarajevu u februaru 2016. godine.
Tužilaštvo se izjasnilo o materijalnim dokazima koje su Odbrane optuženih uložile na prošlom ročištu, održanom 20. oktobra, ali nije bilo spremno za završnu riječ koja je bila planirana.
Tužilac Ćazim Hasanspahić prigovorio je na dokaze Odbrana Zijada Mutapa i Alise Ramić, navodeći da optužnica i iskaz optuženog iz drugog predmeta ne mogu biti dokazi.
On se protivio i ulaganju vještačenja Alise Mutap iz predmeta vođenog pred Kantonalnim sudom u Sarajevu.
“Ovaj nalaz se ne može uložiti bez saslušanja vještaka… radi se o krucijalnim stvarima”, rekao je Hasanspahić.
On se protivio i ulaganju ranijih nalaza zdravstvenog stanja optužene, jer smatra da Vijeće bez objašnjenja ljekara ne može tumačiti dijagnoze.
Branilac Goran Dragović je kazao da povlači prijedlog za ulaganje nalaza vještaka, a za medicinske nalaze je rekao da Odbrana želi da pokaže kontinuitet bolesti optužene.
Mutap i Ramić su optuženi s bivšim šefom Odsjeka za saobraćajne istrage Hasanom Dupovcem, policajcem Josipom Barićem te Muamerom Ožegovićem.
Tužilaštvo nije imalo primjedbi na dokaze Dupovca i Barića s obzirom da se uglavnom radi o dokazima koje je i samo uložilo. Hasanspahić je jedino prigovorio na naredbe o pokretanju i obustavljanju istrage koje je uložila Odbrana Barića.
Branilac Kadrija Kolić je kazao da su to zakoniti dokazi i da potkrepljuju tvrdnju Odbrane da Tužilaštvo BiH nije moglo voditi postupak dok istraga nije bila okončana u Kantonalnom tužilaštvu u Sarajevu.
Tužilac je prigovorio na relevantnost snimka nadzorne kamere hotela “Crystal” iz 2013. koji je uložila Odbrana Ožegovića. Branilac Edin Šećerbegović je rekao da Odbrana želi da pokaže kvalitet i rezoluciju snimka.
Tužilaštvo i Odbrane su se izjasnili da nemaju novih prijedloga pa je dokazni postupak okončan.
Na prošlom ročištu bila je najavljena završna riječ Tužilaštva, ali su tužioci u međuvremenu zatražili dodatno vrijeme od tri sedmice zbog složenosti i obimnosti predmeta.
Predsjedavajući Branko Perić je kazao da ne shvata zbog čega im treba toliko vremena i da remete dinamiku suđenja. Tužiocima je rekao da se spreme da iznesu završnu riječ 3. novembra.