Jutros je u Hercegovini pretežno vedro, dok u Bosni preovladava magla i niska naoblaka.
Temperature zraka izmjerene u 07 sati iznosile su: Bjelašnica, Drvar, Livno, Sanski Most 0; Banja Luka, Gradačac, Prijedor, Sokolac, Srebrenica 1; Ivan Sedlo, Sarajevo, Tuzla 2; Bugojno 3; Zenica 4; Mostar, Široki Brijeg 5; Stolac 6; Trebinje 8; Neum 9 °C.
Danas će u Bosni preovaladavati magla i niska naoblaka, uz djelimično razvedravanje tokom dana. U Hercegovini pretežno sunčano. Novo naoblačenje praćeno kišom očekuje se tokom noći, saopćio je Federalni hidrometeorološki zavod.
Vjetar slab na sjeveru Bosne sjevereoistočni, a u ostatku zemlje južni i jugozapadni. U kasnim večernjim satima u Hercegovini i na jugozapadu Bosne jak južni i jugoistočni vjetar.
Dnevna temperatura od 4 do 10, na jugu do 16 °C.
U Sarajevu pretežno oblačno i maglovito vrijeme. Djelimično razvedravanje je moguće poslije podne. Kiša se očekuje u večernjim satima. Dnevna temperatura oko 9 °C.
Aktivni žuti meteoalarmi za veći dio BiH
Žuta upozorenja aktivirana su za danas za veći dio Bosne i Hercegovine.
Meteoalarmi su aktivni zbog snažnih udara vjetra i jačih padavina.
Upozorenja važe za Livno, Mostar, Banja Luku, Foču i Trebinje.
Za Mostar i Livno aktivan je samo meteoalarm zbog padavina i na snazi je i od 21:00 do 00:00, dok za ostale gradove i zbog padavina i zbog udara vjetra (za cijeli dan).
“Očekuje se mjestimično pojačan vjetar s udarima većim od 11m/s (40 km/h) u južnom delu regiona.
Budite u toku sa aktuelnom vremenskom prognozom. Očekujte manje smetnje u aktivnostima na otvorenom. Budite svjesni krhotina koje nosi vjetar. Lokalne smetenje u aktivnostima na otvorenom su moguće usljed krhotina koje nosi vjetar.
Očekuju se mjestimično obilnije padavine od 30mm do 40 mm/24h.
Budite u toku sa aktuelnom vremenskom prognozom. Očekujte manje smetnje u aktivnostima na otvorenom. Budite svjesni mogućnosti za lokalno plavljenje manjeg broja imovine, sa lokalnim ometanjem u aktivnostima na otvorenom.
Teški uslovi za vožnju uslijed smanjenje vidljivosti i nekontrolisanog kretanja vozila uslijed vode“, glase upozorenja.
Očekuje se rast nivoa rijeka, ugrožena područja Krajine i Srednje Bosne
Agencija za vodno područje rijeke Save izdala je upozorenje za veći broj rijeka u Bosni i Hercegovini.
Očekuje se značajno povećanje vodostaja, a najugroženiji su Krajina i Srednja Bosna.
“Prognozira se porast vodostaja na cijelom vodnom području rijeke Save u FBiH, posebno na slivu rijeke Une i Sane, slivu Vrbasa kao i na slivu Fojničke rijeke. Očekuje se dostizanje nivoa obavještavanja o mogućim poplavama na hidrološkim stanicama na vodnom području rijeke Save u FBiH.
Bujični vodotoci na kojima može doći do značajnijeg povećanja vodostaja u ovom periodu su na području slivova Korane i Gline u BiH, Vrbasa te Fojničke rijeke. U naredna tri dana prognozira se vanredno hidrološko stanje, posebno na području slivova rijeke Une i Sane, Korane i Gline, i sliva rijeke Vrbas i Fojničke rijeke.
Obavještenje o prognozni vanrednog hidrološkog stanja odnosi se na područje općina u Unsko-Sanskom kantonu, te općina Jajce i Fojnica”, navode iz Agencija.
Sugerišu nadležnim institucijama da prate situaciju na terenu i postupaju u skladu s ovlaštenjima, a službama koje provode mjere i aktivnosti zaštite i spašavanja ljudi i materijalnih dobara preporučuju pojačan oprez.
“Nadležne službe civilne zaštite treba da upozore stanovništvo koje živi na područjima uz rijeke koje nemaju izgrađene zaštitne vodne objekte, da je opasno da prilaze obalama s obzirom na moguće povećanje dubina i brzina tečenja vode u rijekama, te da im pravovremeno daju obavještenje sa uputama i smjernicama, na osnovu čega bi stanovništvo bilo u mogućnosti (prije eventualne pojave poplava) sprovesti mjere samozaštite u cilju smanjena i preduprijeđenja eventualnih šteta od štetnog djelovanja poplava po njih i njihova materijalna dobra”, navodi se u upozorenju Agencija.