Dušan Toholj, dugogodišnji uposlenik Nacionalne univerzitetske biblioteke Univerziteta u Sarajevu i direktor za vrijeme rata u BiH, preminuo je 91. godini u Sarajevu.
Pisao je za više časopisa, a poznat je i po tome što je, ne razmišljajući o opasnosti, spašavao knjige i literaturu iz zapaljene sarajevske Vijećnice.
“Biblioteka je moj život”, rekao je tada Toholj.
Toholj je rođen 9.5.1932. godine u Čapljini. diplomirani je biolog i bibliotekar.
U Sarajevo se preselio kada je imao četiri godine gdje je završio osnovnu školu i Učiteljsku školu, a potom i Prirodno-matematički fakultet UNSA, Odsjek biologije kada je osnovan.
U Narodnoj biblioteci Sarajevo radio je od 1952. godine. Obrazovao se uz rad.
Radio je i u Zemaljskom muzeju BiH kao kustos botaničar, ali se ponovo vratio u NUBBiH gdje je radio do penzije 1996. godine.
Bio je član, a kasnije i predsjednik Komisije za nabavku. Osniva arhivski fond kao poseban odjel za smještaj bh. knjiga i periodike. Vodio je odjeljenje za informacije i smještaj publikacija.
Neposredni pred rat, osnovao je i Odjeljenje za fizičku zaštitu publikacija. Predavao je bibliotekarstvo u Gimnaziji. Učestvovao je u raznim komisijama republičkog i saveznog značaja.
Bio je glavna osoba za spasa knjiga i literature iz sarajevske Vijećnice koja je zapaljena u ratu. Spašene publikacije je smjestio na nekoliko lokacija u gradu, a poslije rata je organizovao prikupljanje istih i omogućio rad Biblioteke.
Pomagao je i drugim bibliotekama u zemljama regije koje su doživjele prirodne nepogode.
Bio je aktivan u Međunarodnom centru za Mir, Festivaliu Sarajevska zima i udruženjima izdavača i knjižara BiH. Objavljivao je tekstove u raznim stručnim časopisima.
Odlikovan je Ordenom rada sa Srebrenim vijencom.
Ukop i sahrana će biti danas na gradskom groblju Bare u 13:45 sati.