Promocija knjige “Dekodiranje agresije: Vrhovni savet odbrane Savezne Republike Jugoslavije i rat protiv Republike Bosne i Hercegovine” održana je sinoć u sarajevskoj Vijećnici.
Autori ovog vrijednog djela su Muamer Džananović, Hikmet Karčić, Emir Suljagić i Sead Turčalo, a rezultat je saradnje Fakulteta političkih nauka UNSA, Memorijalnog centra Srebrenica i Univerziteta u Sarajevu – Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava.
Knjiga pruža detaljan uvid u srbijanske državne mehanizme i odluke koje su dovele do agresije i zločina genocida, pružajući neophodnu perspektivu za razumijevanje dinamike agresije protiv Bosne i Hercegovine.
Kako su ranije naveli s Fakulteta političkih nauka, kroz promociju ove knjige i uvidom u njen sadržaj, široj javnosti će biti jasnije zbog čega postoji toliki otpor vlasti u bosanskohercegovačkom entitetu RS, te Republici Srbiji prema Rezoluciji o genocidu u Srebrenici, o kojoj će Generalna skupština Ujedinjenih nacija glasati u maju.
U ime Kantona Sarajevo, sinoćnjoj promociji prisustvovali su premijer Nihad Uk i ministar za boračka pitanja KS Omer Osmanović.
Čestitali su autorima djela, ali i Fakultetu političkih nauka na čelu sa dekanom Seadom Turčalom, što su upravo ovu temu kandidirali na javni poziv Ministarstva za nauku, visoko obrazovanje i mlade KS.
“Sami autori su zbog njihovog dosadašnjeg profesionalnog, akademskog i društvenog angažmana daleko pozvaniiji da govore o značaju djela, posebno u ovom trenutku otvorenog nasrtaja na suverenitet naše zemlje i svakodnevnoj reviziji historije.
Posebno one koja je potvrđena historijskim činjenicama i utvrđena presudama Međunarodnog krivičnog suda. Kažem posebno u ovom trenutku, a istina je da to nikada nije prestalo. Nekad je otvorenije i glasnije, nekad upakovano u celofan“, rekao je u svom obraćanju premijer Uk, koji je istakao značaj Javnog poziva za finansiranje naučnoistraživačkog rada koji Vlada Kantona Sarajevo raspisuje preteklih sedam godina i na osnovu kojeg je do sada izdvojeno 16 miliona KM.
“Ove godine planirana su još 4,3 miliona KM. Bilo bi netačno i pretendenciozno da kažem da takvog poziva nema da mi danas ne bi imali ovu knjigu. Na stotine ih je već napisano i bez ovog poziva. Ali, zamislite da smo proteklih 20 ili 30 godina, imali dodatni vjetar u leđa svim našim akademskim radnicima i istrazivačima.
Mi ćemo kao Vlada KS i dalje finansirati reprezentativne selekcije, povratničku populaciju, Memorijalni centar Srebrenica Potočari, institucije kulture od značaja za BiH, naučnoistraživački rad“, rekao je premijer Uk.