Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić nije dobro prihvatio izglasavanje Opće skupštine Ujedinjenih naroda, koja je u četvrtak usvajanjem rezolucije priznala genocid počinjen u Srebrenici.
Opća skupština Ujedinjenih naroda prihvatila je rezoluciju o genocidu u Srebrenici. Rezolucija je izglasana s 84 glasa za, 19 zemalja je bilo protiv, a suzdržanih 68.
Rezolucija osuđuje poricanje genocida kao povijesnog događaja te veličanje onih koje su međunarodni kazneni sudovi osudili za ratne zločine.
Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić prisustvovao je sjednici kada su objavljeni rezultati, a ubrzo su se na društvenim mrežama pojavili videi koji prikazuju dramatičnog Vučića koji je napravilo popriličnu predstavu tokom objave.
and the Oscar goes to… pic.twitter.com/VE5P9FokS7
— Dobar Loš Vučić (@asomakumbrother) May 23, 2024
Na snimkama se vidi kako Vučić u rukama drži srpsku zastavu, u jednom trenutku je počinje gnječiti, zatim se počinje njome tapšati po ustima i čelu te ju ljubiti.
Taj video izazvao je brojne rekacije i komentare na društvenim mrežama.
“I Oscara dobiva – Aleksandar Vučić!”, samo je jedan od komentara na mrežama.
Konaković poslao poruku Vučiću
Nakon što je usvojena rezolucija, na Facebooku se oglasio ministar vanjskih poslova Elmedin Konaković.
“Usvajanje rezolucije djelić je pravde za žrtve genocida. Dan kad je počinjen genocid, 11 juli, svih narednih godina bit će obilježen u Generalnoj skupštini UN-a, ali i u drugim zemljama širom svijeta.
Djeca će učiti u školama, a podizanje svijesti o genocidu u Srebrenici bt iće imperativ za civilizovani dio planete“, napisao je Konaković.
Ministar vanjskih poslova Elmedin Konaković se ranije osvrnuo i na današnje obraćanje predsjednika Srbije Aleksandra Vučića pred Generalnom skupštinom UN-a, koja se održava povodom glasanja o rezoluciji o genocidu u Srebrenici, osudivši zaobilaženje termina ‘genocid’ u Vučićevom obraćanju i kazavši kako “ovakva politizacija naglašava nužnost donošenja rezolucije”.
“Svjedočili smo kako predsjednik Srbije Aleksandar Vučić negira presude međunarodnih tribunala, niti jednom ne upotrijebivši riječ ‘genocid’, te odbijajući priznati da se rezolucija donosi u ime žrtava. Ovakva politizacija naglašava nužnost donošenja rezolucije“, poručio je Konaković.
Istaknuo je i kako ovakav stav ne doprinosi skladu, već nagrađuje zločince.
“Ne možete očekivati od nas da šutimo zarad nacionalne sloge o strašnom stradanju našeg naroda i genocidu u Srebrenici. Pravi sklad se ne postiže na ovaj način; samo pomaže počiniteljima, a nagrađuje zločince“, podvukao je Konaković.
Aleksandar Vučić u UN-u: “Ovo je ispolitizirana rezolucija, ja sam u Srebrenici pognuo glavu i gotovo sam bio linčovan”
Podsjećamo, Vučić je u obrazloženju protivljenja rezoluciji rekao kako se radi o “ispolitiziranom” dokumentu, te da ona ne doprinosi pomirenju.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić obratio se na sjednici Generalne skupštine UN-a uoči glasanja o Rezoluciji o Srebrenici.
Vučić je kazao da je Srbija bila prva po broju žrtava u odnosu na broj stanovnika.
“Želim raskrinkati neistinito i lažno opravdanje za usvajanje Rezolucije. Ja sam se poklonio svim žrtvama sukoba u BiH, srpskim i bošnjačkim a i ranije sam se poklonio i položio cvijeće. Teško je govoriti nakon Njemačke koja je najjača zemlja u Evropi i vjeruje da ima moralno pravo da pridikuje svima koji se ne slažu”, kazao je Vučić na početku.
Ponovio je stav od ranije da je ovo “ispolitizirana rezolucija”.
“Ovo je ispolitizirana rezolucija. Zašto se usvaja? Njemačka je govorila o pojedinačnoj i pravnoj odgovornosti, ako je to tako, zašto se usvaja Rezolucija? Ako govorimo o pojedinačnoj odgovornosti, ona je već osigurana kroz optužnice i presude i svi oni koji su optuženi već su osuđeni na kazne zatvora. Nema pojedinačnih imena u Rezoluciji, ne spominju se”.
“Zašto samo ovaj slučaj, zašto samo ovaj primjer? Pitanje broj 2, pitali su da li ova rezolucija donosi pomirenje? Ne ovdje, nego u zemlji na koju se odnosi. NE, uopšte NE. U regiji? Ne, uopšte ne! Pitam Njemačku zašto su skrivali pripreme za ovu rezoluciju. Kada se pripremala za Ruandu, pripremala se na transparentan način”, kazao je Vučić.
Ponovio je da je Srbija bombardovana 1999. godine, te kazao:
“24. marta na Vijeću sigurnosti kada smo htjeli da razgovaramo zašto je bombardovana Srbija 1999. godine su nam rekli da ne gledamo u prošlost. Dva dana poslije su nam rekli da pripremaju rezolcuiju za događaje pet godina prije toga. U tom slučaju činjenice nisu bitne. Kome je ovo potrebno i zašto u ovom trenutku? Zašto ti ljudi nisu progovorili o genocidu koji su počinile njihove zemlje? Zašto ne govorite o Holokaustu? To je jedini genocid koji su UN priznale”.
“Genocid protiv srpskog naroda u Prvom svjetskom ratu niko nije čuo. Srbija je bila prva zemlja na svijetu po broju žrtava u odnosu na broj stanovnika. 28 posto stanovništva je izgubilo živote. Druga je bila Francuska”, kazao je Vučić.
Obrušio se na zemlje koje su inicirale rezoluciju.
“Zašto ste morali vršiti tako veliki pritisak na države članice UN-a samo protiv jedne male zemlje kao što je Srbija. Zašto ste prijetili državama članicama koje nisu htjele glasati za Rezoluciju? Zašto ste im govorili da neće dobiti ekonomsku pomoć”.
“Ja sam lično otišao u Srebrenicu da pognem glavu i položim cvijeće i gotovo sam bio linčovan. Ne radi se ovdje o pomirenju, ne radi se o sjećanju..”, kazao je.