Za koji dan pomjeramo kazaljke na satu, pomjera se i vrijeme “jeftine struje” za domaćinstva sa dvotarifnim brojilima

Posljednjeg vikenda u mjesecu, u noći sa subote 26. oktobra na nedjelju 27. oktobra, u tri sata ujutro pomaknut ćemo kazaljke za jedan sat unazad i preći na zimsko računanje vremena.

Spavat ćemo sat duže.

Europska unija je još 2018. godine predložila ukidanje pomicanja sata, no zemlje članice još uvijek se nisu uspjele dogovoriti oko tog pitanja. U martu prošle godine predstavljena je nova inicijativa europskih zastupnika za ukidanje pomicanja sata, no pomaka još nema.

Sat ćemo pomicati još najmanje dvije godine jer je Europska komisija u Službenom glasniku EU objavila ljetni sat do 2026 godina.

U 2018. godini održano je javno savjetovanje na nivou EU u kojem je sudjelovalo 4,6 miliona građana. Za ukidanje pomicanja sata izjasnilo se čak 84 posto sudionika.

Odluku o tome koje će vrijeme izabrati kao trajno, Europska komisija prepustila je članicama. Države se nisu uskladile jer neke članice teže stalnom ljetnom računanju vremena, dok druge podržavaju zimsko računanje vremena, među kojima su i stručnjaci, dok se protive zemlje koje zarađuju od ljetnog turizma poput Hrvatske.

Prelaskom na zimsko računanje vremena pomjera se i jeftinija tarifa električne energije

Kao i svake godine prilikom prelaska na zimsko računanje vremena dolazi i do promjene u primjeni viših i nižih dnevnih tarifnih stavova (period kada je tzv. jeftinija i skuplja električna energija).

Za domaćinstva koja posjeduju dvotarifna brojila, električna energija utrošena radnim danima i subotom u periodima od 13:00 do 16:00 sati i od 22:00 do 07:00 sati, obračunavat će se prema nižoj tarifi (NT).

Nedjeljom se za ovu kategoriju potrošnje, niža tarifa primjenjuje cijeli dan.

Za ostale kupce JP EPBiH električna energija utrošena radnim danima u periodu od 22:00 do 07:00 sati, obračunavat će se prema nižoj tarifi (NT). Za ovu kategoriju potrošnje, niža tarifa se primjenjuje subotom i nedeljom cijeli dan.