Nakon rebalansa budžeta Kantona Sarajevo, donesena je odluka da će Ured za Srebrenicu biti uskraćen za sredstva u iznosu od dva miliona maraka.
Uslijedilo je niz upozorenja i kritika.
O svemu se putem društvenih mreža oglasio i premijer Vlade KS Nihad Uk.
“Pare su još uvijek tu za ured za Srebrenicu, ukoliko se uspostavi. Nažalost, nije se još uvijek uspostavio. Tri su bile konkursne procedure. U prvoj konkursnoj proceduri prvoizabrani nije dostavio potrebnu dokumentaciju.
Ponovljen je postupak, u drugom postupku niko nije bio uspješan kandidat. Sve ovo provodi Agencija za državnu službu Federacije. Tek iz trećeg pokušaja izabran je gospodin čije ime je bilo na Vladi Kantona Sarajevo koje je potvrđeno”, pojasnio je.
Potom je dodao:
“Međutim, u proteklih mjesec dana pokrenuta je i žalba po tom pitanju tog konkursa. Nemoguće uspostaviti u sudski registar i nemoguće je povući ta sredstva. Mi smo najbolji partner Srebrenice, povratnika i okolnih mjesta.
Vlada Kantona Sarajevo je najozbiljniji i najodaniji partner Srebrenici i povratnicima, a naša predanost ovoj misiji je trajna. Dok sam na čelu KS, naša posvećenost Srebrenici i podršci povratnicima ostaje neupitna. Srebrenica je više od mjesta – ona je naše obećanje da ćemo se sjećati, ulagati i čuvati ono što je najvrjednije”.
Podsjetimo, na ovu odluku Vlade KS reagirao je i Ćamil Duraković, potpredsjednik Republike Srpske, te je uputio oštro upozorenje Vladi Kantona Sarajevo povodom odluke o obustavljanju izvršavanja rashoda u Posebnom dijelu Budžeta Kantona Sarajevo za 2024. godinu, čime su sredstva u iznosu od 2.000.000 KM, predviđena za implementaciju Zakona o Srebrenici, onemogućena za korištenje.
Naime, Duraković navodi kako odluka Vlade KS, kojom se uslovljava korištenje ovih sredstava imenovanjem direktora Ureda za Srebrenicu, predstavlja pravno neutemeljen čin i ozbiljno narušava prava građana Srebrenice i porodica žrtava genocida, koja su garantovana zakonom.
“Prava građana ne smiju zavisiti od administrativnih kašnjenja ili proceduralnih prepreka, posebno kada su ta prava jasno definisana i garantovana zakonima koje je usvojila Skupština Kantona Sarajevo. Odluka da se sredstva, predviđena zakonom, obustave zbog izostanka imenovanja direktora Ureda za Srebrenicu, direktno narušava princip zakonitosti i pravne sigurnosti”, ističe Duraković.
Zakonska obaveza Vlade Kantona Sarajevo je da godišnje izdvaja sredstva u iznosu od 2.000.000 KM za podršku Srebrenici, bez obzira na eventualne administrativne ili proceduralne poteškoće.
Prava i sredstva koja su predviđena Zakonom o Srebrenici ne mogu biti uskraćena zbog neimenovanja direktora Ureda za Srebrenicu.
Ukoliko Vlada KS nije realizovala ovu zakonsku obavezu u 2024. godini, Duraković naglašava da bi se ta sredstva trebala prebaciti na narednu godinu, kao dodatna sredstva na ona planirana i obavezujuća za 2025. godinu.
Bilo kakva odluka koja ukida sredstva umjesto da ih prenese u sljedeću budžetsku godinu je pravno neutemeljena i predstavlja kršenje zakonskih prava građana Srebrenice.
“Institucije vlasti ne mogu zakonska prava građana podrediti administrativnim procedurama i rokovima koje same nisu ispoštovale. Nepostojanje direktora ne smije biti razlog za uskraćivanje sredstava koja pripadaju građanima Srebrenice i koja su zakonom predviđena za njihov oporavak i razvoj”, naglašava Duraković.
Navodi kako je odlukom o obustavi sredstava Vlada Kantona Sarajevo pokazala neefikasnost u ispunjavanju svojih zakonskih obaveza prema Srebrenici, ali i opasnu tendenciju da administrativne prepreke koristi kao opravdanje za neizvršavanje obaveza prema građanima.
Između ostalog, istaknuo je kako ova situacija izaziva opravdanu zabrinutost među građanima i institucijama, jer je pravo na podršku Srebrenici garantovano zakonom, a ne voljom pojedinih administrativnih tijela.
“Upozoravam Vladu Kantona Sarajevo da će svi dalji koraci koji nisu u skladu s principima zakonitosti i zaštite prava građana biti pravno osporavani. Ova sredstva moraju biti osigurana i dostupna, bez obzira na eventualne administrativne propuste.
Građani Srebrenice ne smiju biti žrtve birokratskih prepreka i sporosti vlasti koja već duže vrijeme maše sa Zakonom na kojem smo zajedno radili, a niko ne brine za njegovu primjenu”, zaključuje potpredsjednik Ćamil Duraković.