Sarajevo ubjedljivo najzagađeniji glavni grad na svijetu, prešao u kategoriju “otrovnog”

Sarajevo je trenutno ubjedljivo grad sa najzagađenijim zrakom na svijetu, podaci su švicarske stranice IQ Air.

Prema tim podacima, glavni grad BiH je “ubjedljivo vodeći”, a indeks zagađenosti iznosi čak 346.

To u prevodu znači da je zrak izuzetno zagađen i nezdrav, a prema godišnjim podacima WHO čak je gotovo 50 puta zrak zagađeniji od dopuštenog.

Iza Sarajeva se nalaze tradicionalni “favoriti” kada je u pitanju zagađenje zraka, ali sa stepenom zagađenosti koji je poprilično niži od onog u glavnom gradu BiH.

Foto: IQAir
Foto: IQAir

Na toj dakle listi slijedi Delhi, Lahore, Dhaka, Kolkata…

Vrijedi naglasiti da jedini grad iz Evrope koji se nalazi na ovoj neslavnoj listi jeste Skoplje iz Sjeverne Makedonije.

Budući da zagađenje zraka u Sarajevu traje danima, jučer su iz Vlade Kantona Sarajevo donijeli odluku da se proglasi epizoda “upozorenje” na ovom području.

Na svim mjernim stanicama u Kantonu Sarajevo bilježi se porast koncentracija zagađujućih PM 10 čestica, a najavljene vremenske prilike pogodovat će lošem kvalitetu zraka i narednih dana”, navodi se u izvještaju Stručnog tijela koje je dalo prijedlog za proglašenje Upozorenja.

Tokom ove epizode, zabranjuje se kretanje u zoni A automobila i teretnih vozila, čiji motori imaju normu EURO2 ili manju.

Jedna od mjera je i zabrana saobraćaja za teretna motorna vozila, čija je najveća dozvoljena masa preko 3,5 tone, na glavnom gradskom longitudinalnom pravcu na potezu od Baščaršije do Nedžarića, s preusmjerenjem saobraćaja na alternativne pravce kretanja.

Zabranjeno je i izvođenje građevinskih radova na otvorenom prostoru. Sva postrojenja za proizvodnju toplotne energije, snage preko 50 kW, koja koriste čvrsta i tečna goriva dužna su smanjiti temperaturu u prostorijama koje zagrijavaju za minimalno dva stepena Celzija.

Neophodno je osigurati i zaštitu radnika koji rade na otvorenom prostoru.

Od danas će se primjenjivati i druge mjere koje podrazumijevaju zabranu boravka djece na otvorenom prostoru, van školske zgrade za vrijeme velikih i malih odmora te odvijanje časova tjelesnog odgoja u dvorištu škola.