Sudija u Italiji osudio je 23-godišnjeg muškarca na doživotnu kaznu zatvora zbog brutalnog ubistva bivše djevojke nožem, što predstavlja gnusan čin femicida koji je stavio nasilje nad ženama u središte pažnje u ovoj zemlji.
Filippo Turetta, koji je priznao da je u novembru 2023. godine ubio 22-godišnju Giuliju Cecchettin, sedam dana prije diplome na Univerzitetu u Padovi, proglašen je krivim u utorak na sudu u Veneciji za ubistvo, ilegalno posjedovanje oružja, otmicu i skrivanje leša.
Osim zatvorske kazne, naloženo mu je da obitelji žrtve plati odštetu, te pokrije njihove pravne troškove.
U talijanskom krivičnom pravosuđu presude i izricanje kazne obično donosi ili vijeće sudija ili sudije zajedno s porotnicima.
Nakon što je ubio Giuliju, Turetta je rekao da je njeno tijelo stavio u vreće za smeće, bacio ga u jarak te pobjegao. Uhapšen je u Njemačkoj deset dana nakon što je Cecchettin nestala.
Turetta je bio prisutan na sudu, bez emocija, gledajući u stol ispred sebe, okružen svojim odvjetnicima dok je presuda čitana.
Giulijin otac, Gino Cecchettin, također je bio u sudnici, ali nije pogledao ubicu svoje kćerke. Giulijina majka preminula je od bolesti 2022. godine. Nakon presude, Gino je izjavio da se osjeća čudno.
“Nisam ni olakšan ni tužniji nego što sam bio prije presude”, rekao je. “Kao otac, ništa se nije promijenilo”.
Glavni tužitelj Andrea Petroni tražio je doživotnu kaznu, koja u Italiji iznosi najviše 30 godina, zbog otežavajućih okolnosti, uključujući to što je Turetta nabavio noževe, traku, lopatu, crne vreće za smeće, užad i mokru čarapu kako bi prigušio Giulijine krikove.
Predmete je držao u automobilu nekoliko dana prije nego što je Giuliju namamio u automobil lažnim obećanjem da će prestati progoniti je i da mogu ostati prijatelji.
Tokom suđenja, koje je trajalo deset sedmica, Turetta je priznao da je ubio Giuliju i sakrio njeno tijelo. Priznao je i da je napisao plan s popisom onoga što mu je bilo potrebno za zločin, ali je tvrdio da ga nije namjeravao provesti.
“Bio sam ljut, imao sam mnogo misli, osjećao sam ogorčenje jer smo se ponovno posvađali, bilo je to užasno razdoblje, htio sam ponovno biti s njom i tako… Ne znam”, svjedočio je.
“Na neki način, pisanje tog popisa me smirivalo, činilo me boljim, kao da stvari mogu biti drugačije. Kao da još nisam morao ništa definirati, ali sam to zapisao”, dodao je.
Debata o nasilju
Turettin odvjetnik Giovanni Caruso tvrdio je da njegov klijent ne bi trebao dobiti “nehumanu i ponižavajuću” doživotnu kaznu. “On nije Pablo Escobar”, rekao je Caruso, referirajući se na ozloglašenog kolumbijskog narkobosa ubijenog 1993. godine.
Sud je također čuo popis koji je Giulia napisala pod nazivom “15 razloga zašto trebam prekinuti s Filipom,” a koji je pronašla njezina porodica.
Među razlozima bili su: “Žalio se kad sam mu u porukama stavljala manje srca nego inače” i “Ima čudne ideje o uzimanju pravde u svoje ruke za izdaju, mučenje i slične stvari.” Također je napisala: “Mora znati sve, čak i što o njemu govorite svojim prijateljima i psihologu”.
Slučaj je potaknuo raspravu o nasilju nad ženama, kao i o tome što se smatra neuspjehom u sprečavanju ove pošasti.
Prema vladinim statistikama, u Italiji svaka tri dana jedan muškarac ubije svoju djevojku, suprugu ili bivšu partnericu.
Više od 106 žena ubijeno je u godini dana od Giulijinog ubojstva. Najmlađa je bila 13-godišnja djevojčica koju je njezin 15-godišnji dečko navodno gurnuo s balkona početkom novembra.
Giulia Cecchettin bila je 105. žrtva 2023. godine.
Giulijina sestra Elena i otac pokrenuli su kampanju za borbu protiv nasilja pod nazivom Zaklada Giulia Cecchettin, kritizirajući vladu Giorgije Meloni zbog nedovoljnih napora, osim izrade brošure s opisom znakova nasilne veze.
Članovi Melonine vlade inzistirali su na tome da patrijarhat više nije problem u Italiji. “Giuliju je ubio poštovani, bijeli Talijan,” napisala je Elena Cecchettin na društvenim mrežama, dodajući: “Što vlada radi kako bi spriječila nasilje?”