Klizište koje je na području Maglaja, u naselju Mladoševice, pokrenuto 7. januara nastavlja se širiti.
Teško je oštećen i u potpunosti neprohodan dio regionalnog puta od Novog Šehera prema Prnjavoru, a nepogoda je ugrozila i sedam domaćinstava, zbog čega je općina obavila i evakuaciju svih pogođenih.
Radi se o 18 osoba, među kojima je i dvoje djece. Općinske i kantonalne vlasti obećale su sredstva za njihov smještaj, no mogućnost evakuacije ne isključuju i za dodatna domaćinstva.
Klizište se nastavlja širiti. Pokrenuto je u tzv. ‘crvenoj zoni’ u kojoj se desilo i 2014., međutim razmjere ovoga puta mnogo su veće.
Teško je oštećen put prema Prnjavoru, a geolozi koji su na terenu poručuju kako će sanacija potrajati.
Općina na različite načine nastoji smanjiti pritisak na ovo područje, a nastojali su apelovati i na pomoć viših nivoa.
Na jutrošnji sastanak na koji su ih pozvali, nisu se odazvali iz Federalne uprave civilne zaštite, kao ni iz JP Ceste Federacije BiH.
Na jutrošnji sastanak u Maglaju stigli su samo kantonalni zvaničnici, kao i predstavnici firme Čengiz Holding odakle su ponudili sanaciju puta, što općina ne može prihvatiti zbog upitne zakonitosti.
Upravo njih zbog deponovanja ogromne količne otpada na zemljištu pojedinih građana u “crvenoj zoni” mještani terete za dodatno ugrožavanje terena. Kantonalni ministar zaštite okoliša Adnan Šabani naglasio je kako se ne radi samo o “prirodnom klizištu”, te da će se odgovornost svih ispitivati u narednim danima.
“Samo činjenica da nije bilo mulja i blata koje bi krenulo prema kućama spriječila je katastrofu poput one u Jablanici”, rekao je.
Kantonalne, kao i općinske vlasti tvrde da nije bilo izdate saglasnosti za ovu vrstu deponovanja, te da su nju mogli dati samo pojedini mještani.
Vremenski uslovi dodatno otežavaju nastavak sanacije, a na ovom dijelu općine Maglaj proglašeno je i stanje prirodne nesreće.