Vlade širom svijeta obećale su kontramjere protiv SAD-a nakon što je predsjednik Donald Trump u srijedu predstavio novu osnovnu carinu od 10 posto na robu iz svih zemalja, uz recipročne carine za one koje njegova administracija smatra da imaju visoke barijere za američki uvoz.
Europska unija
Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen izjavila je da EU finalizira paket mjera kao odgovor na američke carine na čelik te da “sada priprema daljnje kontramjere kako bi zaštitila naše interese i naša preduzeća ako pregovori ne uspiju”.
Trump je ciljao EU s reciprocnom carinom od 20 posto, prenosi N1.
Kina
Ministarstvo trgovine Kine saopštilo je da se Peking “čvrsto protivi” reciprocnim carinama te da će “poduzeti kontramjere kako bi zaštitio svoja prava i interese”, nakon što je Trump uveo recipročne carine od 34% na ovu zemlju.
Japan
Japanski ministar trgovine Yoji Muto nazvao je recipročne carine “izuzetno žalosnim” te izjavio da će Tokio tražiti izuzeće Japana od carinskih mjera. Tokio se suočava s reciprocnom carinom od 24%.
Južna Koreja
Vršioc dužnosti predsjednika Han Duck-soo naredio je hitne mjere podrške za pogođena preduzeća, uključujući automobilsku industriju, nakon što je Trumpova najava tarifa uključivala stopu od 25% za Južnu Koreju.
Kanada
Premijer Mark Carney izjavio je da će Kanada “kontramjerama boriti se protiv ovih tarifa” te da će “djelovati s ciljem i odlučnošću”.
Roba iz Kanade i Meksika trenutno nije podložna reciprocnim carinama zbog prethodnih Trumpovih tarifa od 25% povezanih s fentanilom, uz 10% za kanadsku energiju i kalijum.
Izuzeće od tarifa za robu koja je u skladu s trgovinskim sporazumom SAD-Meksiko-Kanada nastavit će se neograničeno.
Meksiko
Predsjednica Claudia Sheinbaum izjavila je u srijedu da Meksiko neće slijediti politiku “milo-za-drago kada su u pitanju tarife”, već će u četvrtak objaviti “sveobuhvatan program”.
Ujedinjeno Kraljevstvo
Premijer Keir Starmer izjavio je da će Britanija nastaviti raditi na trgovinskom sporazumu sa SAD-om te da trgovinski rat “nije u našem nacionalnom interesu”.
Dodao je, međutim, da će sklopiti sporazum samo ako bude odgovarajući te da “ništa nije isključeno”. Britanija se suočava s najnižom stopom carine na uvoz od 10%.
Australija
Premijer Anthony Albanese izjavio je da će Australija nastojati pregovarati sa SAD-om kako bi uklonila tarife bez pribjegavanja mehanizmu za rješavanje sporova u sporazumu o slobodnoj trgovini između dvije zemlje.
Izjavio je da njegova vlada neće uvoditi recipročne tarife jer bi to povećalo cijene za australijska domaćinstva. “Nećemo se pridružiti utrci prema dnu koja vodi ka višim cijenama i sporijem rastu”, rekao je Albanese.
Brazil
Vlada najveće ekonomije Latinske Amerike, Brazila, na koju je Trump uveo carinu od 10%, izjavila je da “procjenjuje sve moguće radnje kako bi osigurala reciprocitet u bilateralnoj trgovini, uključujući pribjegavanje Svjetskoj trgovinskoj organizaciji”.
Ranije tokom dana, brazilski Kongres odobrio je zakon koji uspostavlja pravni okvir za Brazil da odgovori na potencijalne unilateralne trgovinske mjere koje ciljaju njegovu robu i usluge, uključujući kontramjere poput tarifa, navodi Reuters.