Povodom obilježavanja 5. maja – Dana sjećanja na ubijenu djecu opkoljenog Sarajeva u periodu 1992-1995. godina, danas je ispred Spomen obilježja ubijenoj djeci upriličeno polaganje cvijeća, prilikom čega su brojni roditelji, članovi porodica, predstavnici udruženja, predstavnici svih nivoa vlasti… odali počast ubijenoj sarajevskoj mladosti.
Obilježavanje sjećanja na 1.601 dijete koje je ubijeno tokom agresije organizirali su Skupština i Vlada KS, s Udruženjem roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva 1992-1995.
Predsjednik ovog udruženja Fikret Grabovica danas je naglasio da se moramo sjećati najmlađe populacije koja je na brutalan način ubijana tokom opsade grada.
“Ne smijemo to zaboraviti, posebno zbog mladih. S obzirom na to da mladi nemaju dovoljno saznanja o onome što se dešavalo, imamo obavezu da im sve to prenesemo. Treba znati šta se dešavalo, kako su njihovi vršnjaci ubijani, kako su njihovi snovi završili na monstruozan način.
Sve to treba da uradimo, ne da bi mladi mrzili i svetili se, već da bi kreirali svoju budućnost na odgovarajući način, kako se takvo zlo nikada ne bi ponovilo. Obrazovanje i znanje te ljubav prema domovini, mladima treba da bude njihovo najjače oružje. Kao što znamo, oni koji su voljeli ovu domovinu 90-ih godina su je odbranili i sačuvali“, naveo je Grabovica.
Potpredsjednik Udruženjem roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva 1992-1995. Alija Hodžić, kojem je u agresiji ubijena kćerka jedinica, kazao je da se trudi biti čovjek kakav je nekad bio, ali da to ne uspijeva, te da mu je iz godine u godinu sve teže.
“Ja nemam više potomaka, imao sam jedno dijete, kćerku Jasminu, zločinci je ubiše… Sudbina je tako htjela, da supruga i ja ostanemo, da tješimo jedno drugo, da pričamo priče našem narodu u Bosni i Hercegovini i da mu poručujemo: ‘Dragi narode, draga braćo i sestre, nemojte poželjeti rat nikome. Rat donosi samo zlo’“, izjavio je Hodžić.
Danas je, po ko zna koji put, ukazano na sramnu činjenicu da ni do danas nisu procesuirani oni koji su ubijali sarajevsku djecu.
“Žrtve najviše boli to što za zločine u Sarajevu tokom 1.425 dana opsade nemamo ni jednu podignutu optužnicu, boli činjenica da Tužilaštvo ništa ne čini po tom pitanju. Bit ću skromna ako kažem da se na osnovu presuda Haškog tribunala po komandnoj odgovornosti može procesuirati barem stotinu imena za ubijanje nedužnih civila u opkoljenom Sarajevu“, navela je predsjednica Unije civilnih žrtava rata KS Senida Karović.
Ogorčenje zbog neprocesuiranja odgovornih izrazio je i premijer Kantona Sarajevo Nihad Uk, koji je na današnjem obilježavanju predvodio delegaciju Kantona Sarajevo.
Govoreći o obilježavanju, kazao je da je ovo način da oni koji su naslijedili Bosnu i Hercegovinu i čija je sloboda izdejstvovana, između ostalih i njihovim žrtvama, oduže na ovaj način.