Video/ Pogledajte kako se Sarajevo oprostilo od žrtava genocida u Srebrenici

Tužna kolona sa sedam tabuta posmrtnih ostataka žrtava genocida u Srebrenici 1995. godine, koji će biti 11. jula ukopani u Memorijalnom centru Potočari, danas se nakratko zaustavila ispred Predsjedništva BiH u Sarajevu.

Od žrtava su se između ostalih došli oprostiti i visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt, reisu-l-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Husein-ef. Kavazović, član Predsjedništva BiH Željko Komšić, potpredsjednik Federacije BiH Igor Stojanović, federalni ministar Adnan Delić, delegati u Domu naroda BiH Šefik Džaferović i Kemal Ademović, kantonalni zastupnici Redžo Lemezan i Samir Avdić, kandidat za gradonačelnika Sarajevo Samir Avdić i predsjedavajući Skupštine KS Elvedin Okerić i brojni drugi.

Kolona se zatim zaustavila i kod Vijećnice, te nastavila put prema Srebrenici, gdje bi trebala stići u 16:30.

Vrijedi još i spomenuti da je od svih žrtava koje će ove godine biti ukopane samo jedan kompletan skelet.

Posmrtni ostaci žrtava koje će biti sahranjene ove godine pronađeni su u grobnicama otkrivenim prethodnih godina lokalitetima Liplje, Baljkovica, Suljići i Kameničko brdo. Kao što smo i naveli, u većini slučajeva radi se o nekompletnim tijelima, tako da će neke od porodica žrtava u zemlju spustiti jednu ili dvije kosti najmilijih.

Najmlađe žrtve koje će biti ukopane ove godine su dvojica mladića koji su u času smrti imali 19 godina, Senajid Avdić i Hariz Mujić. Obojica, ubijena u julu 1995, konačan smiraj naći će 30 godina kasnije.

Posmrtni ostaci Hasiba Omerovića, koji je imao 34 godine kada je ubijen, ekshumirani su 1998. godine, ali porodica zbog malog broja pronađenih dijelova skeleta, ranije se nije mogla odlučiti da da saglasnost za ukop.

U petak će biti ukopani i posmrtni ostaci Fate (Huso) Bektić (1928), Sejdalije (Alija) Alića (1961), Rifeta (Mustafa) Gabeljića (1964) i Amira (Ibrahim) Mujčića (1964).

U Memorijalnom centru Srebrenica – Potočari do sada je ukopano 6.765 žrtava genocida, dok je 250 žrtava ukopano u mjesnim mezarjima po odluci članova porodica.

Žrtve potječu iz različitih općina, a najviše ih je s područja istočne Bosne i Hercegovine – Srebrenice, Bratunca, Vlasenice, Zvornika i Milića.

Žrtve genocida pronađene su na 150 različitih lokaliteta. Od toga, u 77 masovnih grobnica otkrivenih nakon rata. Najmlađa do sada ukopana žrtva u Potočarima bilo je novorođenče, djevojčica Fatima Muhić, a najstarija nana Šaha Izmirlić, rođena 1901. godine.

Za više od hiljadu žrtava genocida u Srebrenici još uvijek se traga.