Vlada Federacije Bosne i Hercegovine je na hitnoj sjednici donijela Odluku kojom se 11. juli 2025. godine, Dan sjećanja na genocid u Srebrenici, proglašava Danom žalosti u Federaciji BiH.
Dan žalosti se obilježava obaveznim isticanjem zastave Bosne i Hercegovine na pola koplja, odnosno jarbola, na zgradama zakonodavnih, izvršnih i sudskih organa vlasti, javnih ustanova, institucija i drugih pravnih lica na području Federacije Bosne i Hercegovine.
Na Dan žalosti ne mogu se održavati programi kulturno-zabavnog karaktera na javnim mjestima u Federaciji Bosne i Hercegovine.
Medijske kuće na teritoriji Federacije Bosne i Hercegovine su dužne uskladiti i prilagoditi svoje programske sadržaje Danu žalosti. Ova odluka stupa na snagu danom donošenja i bit će objavljena u Službenim novinama Federacije BiH.
U obrazloženju je istaknuto da je Odluka donesena radi izražavanja saučešća i suosjećanja s porodicama žrtava, te sjećanja na genocid u Srebrenici, saopćio je Ured Vlade FBiH za odnose s javnošću.
Još sedam žrtava danas će pronaći svoj vječni smiraj
U Memorijalnom centru Potočari danas će biti klanjana dženaza i ukop posmrtnih ostataka još sedam žrtava genocida u Srebrenici koji se desio 11. jula 1995. godine i u kojem je stradalo više od 8.000 bošnjačkih muškaraca i dječaka.
Na 30. godišnjicu ovog najmračnijeg poglavlja savremene evropske historije, još sedam bijelih nišana dobit će svoja imena, a majke, sestre i djeca svojih najmilijih dobit će mjesto na kojem mogu otići i svojim najmilijima proučiti Fatihu.
Za mnogima od njih porodice su tragale decenijama. Njihovi posmrtni ostaci su pronađeni u više masovnih grobnica, često nekompletni – što dodatno govori o brutalnosti zločina i sistematskom pokušaju prikrivanja genocida.
Među onima koji će danas biti ukopani su dvojica mladića, Avdić Senajid i Mujić Hariz, obojica rođeni 1976. godine. Kada su ubijeni imali su svega 19 godina. Otrgnuti su iz ruku svojih najmilijih i prekinuti su im snovi, mladost i životi. Njihovi posmrtni ostaci pronađeni su u masovnim grobnicama, premještanim da bi se sakrili tragovi zločina. Nakon bolnog traganja za njima, danas će konačno pronaći smiraj i biti ukopani s imenom, dostojanstvom i molitvom.
Uz njih, u mezarju će biti položeni i Bektić Fata (1928), koja je ove godine najstarija žrtva genocida koja će smiraj naći u Potočarima, zatim, Omerović Hasib (1961), Alić Sejdalija (1961), Gabeljić Rifet (1964) i Mujčić Amir (1964).
Uoči današnje dženaze, Srebrenici su se, kao i prethodnih godina, približili oni koji iz godine u godinu svojim tijelima, snagom i emocijama podsjećaju na put stradanja i otpora.
U Memorijalni centar su tako jučer stigli učesnici “Marša mira”, koji su tri dana pješačili stazom spasa – obrnutoj ruti smrti kojom su se 1995. godine preživjeli pokušavali dokopati slobodne teritorije, zatim ultramaratonci iz Vukovara, kao i konjanici, čiji dolazak na konjima simbolizira dostojanstvo, mir i prkos.
Svi oni, bez izuzetka, nose istu poruku: da Srebrenica nikada ne smije biti zaboravljena.
Danas se obilježava 30 godina od jednog od najsvirepijih zločina u modernoj historiji Evrope, a organizatori očekuju dolazak više od 150.000 ljudi u Potočarima.