Istražitelji su otkrili uznemirujući detalj u preliminarnoj istrazi pada aviona Air India na letu 171, u kojem je u junu poginulo 260 ljudi.
Samo nekoliko sekundi nakon polijetanja, prekidači za kontrolu goriva na 12 godina starom avionu Boeing 787 Dreamliner naglo su prebačeni u položaj “cut-off”, čime je prekinut dovod goriva do motora, što je izazvalo potpuni gubitak pogonske snage.
Takav potez se inače izvodi tek nakon slijetanja.
Na snimku iz kokpita čuje se kako jedan pilot pita drugog: “Zašto si isključio dovod goriva?”, na što drugi odgovara da to nije učinio. Snimak ne otkriva ko je izgovorio koju rečenicu.
U trenutku polijetanja kopilot je upravljao avionom, dok je kapetan nadgledao let.
Prekidači su ubrzo vraćeni u uobičajeni položaj za let, čime je pokrenuto automatsko ponovno paljenje motora. U trenutku nesreće jedan motor je počeo ponovno razvijati potisak, dok je drugi tek bio upaljen, ali još bez pune snage.
Jedna od najzagonetnijih avionskih nesreća u Indiji
Let 171 bio je u zraku manje od 40 sekundi prije nego što se srušio na gusto naseljeno područje u zapadnom indijskom gradu Ahmedabadu, u jednoj od najzagonetnijih avionskih nesreća u indijskoj historiji.
Istražitelji sada analiziraju olupinu i podatke iz snimača razgovora u kabini kako bi razumjeli šta se tačno dogodilo neposredno nakon polijetanja.
Prema podacima Flightradar24, avion se uzdigao na visinu od oko 190 metara po vedrom vremenu, a signal s transpondera izgubljen je nakon 50 sekundi. Izvještaj objavljen u subotu, koji ima 15 stranica, daje prvi uvid u događaje.
Istražni tim koji vodi indijska vlada uključuje stručnjake iz Boeinga, General Electrica, Air Indije, indijskog regulatora, te promatrače iz SAD-a i Ujedinjenog Kraljevstva. Postavljeno je niz ključnih pitanja.
Sigurnosni mehanizam protiv slučajnog isključivanja
Istražitelji ističu da su prekidači za gorivo opremljeni mehanizmom za zaključavanje koji sprječava njihovo slučajno aktiviranje — prekidač se mora najprije povući prema gore da bi se otključao, a tek onda prebaciti. Taj sigurnosni mehanizam uveden je još 1950-ih. Prekidači su izrađeni prema visokim standardima i izuzetno su pouzdani. Osim toga, dodatni zaštitni okvir štiti ih od slučajnih dodira.
“Gotovo je nemoguće prebaciti oba prekidača jednom rukom u jednom pokretu, što čini slučajnu aktivaciju vrlo malo vjerovatnom“, rekao je za BBC jedan kanadski istražitelj avionskih nesreća koji je želio ostati anoniman.
Upravo to čini ovaj slučaj posebno neobičnim.
Ako je jedan od pilota, namjerno ili slučajno, isključio prekidače, “onda se logično postavlja pitanje: zašto bi neko to uradio odmah nakon polijetanja?“, rekao je Shawn Pruchnicki, bivši istražitelj nesreća i stručnjak za avijaciju na Univerzitetu Ohio State.
“Je li to bila namjera, ili posljedica zabune? To je malo vjerovatno, jer piloti nisu prijavili ništa neuobičajeno. U brojnim hitnim situacijama u kokpitu piloti znaju pritisnuti pogrešne tipke ili napraviti pogrešne izbore, ali ovdje nema tragova takve situacije, niti ikakvog razgovora koji bi upućivao na to da su prekidači slučajno isključeni. Ovakve greške se inače ne dešavaju bez jasnog povoda“, rekao je Pruchnicki za BBC.
Peter Goelz, bivši izvršni direktor američkog NTSB-a (National Transportation Safety Board), složio se: “Otkriće da je pilot isključio dovod goriva unutar nekoliko sekundi od polijetanja je vrlo zabrinjavajuće.”
Snimak iz kokpita ključan za rasvjetljavanje slučaja
“Snimak iz kokpita vjerovatno otkriva mnogo više nego što je dosad poznato. Sama izjava tipa ‘zašto si ugasio prekidače’ nije dovoljna“, rekao je.
“Dosad poznati podaci sugeriraju da je neko u kokpitu isključio te ventile. Pitanje je ko i zašto. Oba prekidača su bila isključena i zatim ponovno uključena u svega nekoliko sekundi. Snimak će možda otkriti više: je li pilot koji je upravljao pokušavao ponovno pokrenuti motore, ili je to radio nadgledni pilot?”
Istražitelji vjeruju da je upravo snimak iz kokpita, koji uključuje zvukove s mikrofona pilota, radijske komunikacije i pozadinsku buku u kabini, ključ za rasvjetljavanje slučaja.
“Još nisu identificirali ko je šta rekao, a to je ključno. Inače, pri preslušavanju snimka prisutni su ljudi koji poznaju glasove pilota kako bi se tačno odredilo ko govori. Za sada se još uvijek ne zna koji je pilot isključio, a koji ponovno uključio prekidače“, rekao je Goelz.