U Kantonu Sarajevo je završena školska godina, nakon nepuna tri mjeseca online nastave, a iako su ju nadležni ocijenili jako uspješnom, dodali su da je pred njima ipak još mnogo posla kada je u pitanju uobličavanje i unapređivanje sistema za učenje na daljinu.
Pusti i tihi školski hodnici i gotovo prazna zbornica. Neuobičajen prizor za posljednji školski dan. Zbog korona virusa, neuobičajen tempo rada i za nastavnike i učenike. Ipak, online nastava ima i određenih prednosti.
“U online nastavi učenik mora sigurno više da se potrudi sam. Ovako je nastavnik stalno tu da više objasni. Iako su i oni pitali konstantno, po cijeli dan smo bili dostupni; postavljali su pitanja i u 8 sati navečer“, rekao je Anis Puteš, nastavnik biologije u OŠ Aneks.
U nadležnom ministarstvu zadovoljni su postignutim rezultatima u online nastavi.
“Rezultati i indikatori koje imamo danas su zadovoljavajući. Jedini smo u BiH koji smo uspjeli organizovati online nastavu, održati kontinuitet online nastave, ocijeniti učenike, izvesti sve nastavne jedinice. Prisustvo nastavi je izuzetno visoko, puno bolje nego u redovnoj nastavi. S tim da opet ostaje jedna žal za redovnom nastavom jer je ona zaista nezamjenjiva“, poručio je Anis Krivić, ministar obrazovanja KS.
Kako prenosi N1, zadovoljni su i roditelji, koji su, također, imali veliku ulogu u online nastavi. Ipak, istakli su da se sistem nastave na daljinu mora urediti i poboljšati.
“Nakon ovoga treba sjesti i odvagati koje su to bile prednosti, a koje mane, jer i njih je bilo. U biti, treba nam jedna uniformisana platforma koja će obuhvatiti cijeli kanton, osnovno i srednjoškolsko obrazovanje i edukacija kako nastavnika, tako i učenika da se adaptiraju na ovaj vid nastave“, rekao je Vahidin Đaltur iz Vijeća roditelja KS.
Na nivou države ne postoji jedinstveno tijelo za obrazovanje. Podijeljene nadležnosti, ali vrlo slični stavovi o online nastavi u oba entitetska ministarstva.
“Mi se sada nalazimo na jednoj raskrsnici kada je obrazovanje u pitanju i moramo udružiti sve relevantne snage u ovoj državi ili u Federaciji BiH, ako govorimo o ovom entitetu, da potpuno promijenimo paradigmu obrazovanja. Jer PISA istraživanje je pokazalo da naša djeca ne posjeduju funkcionalna znanja“, navela je Nadija Bandić iz Ministarstva obrazovanja FBiH.
“Rad i izvođenje nastave na daljinu u prethodna tri mjeseca u RS – u je pokazalo da smo mi na neki način morali ubrzati sve svoje aktivnosti koje smo planirali da ćemo uraditi negdje do 2024. ili 2025. godine“, stav je Predraga Damjanovića, direktora Pedagoškog zavoda RS.
Dobra vijest za maturante je da će proslava matura ipak biti organizovana. Ipak, roditelji učenika sarajevske OŠ “Aneks” ne podržavaju tu ideju.
“Mislim da su roditelji ispravno postupili. Svi smo mi bili mladi, distancu i ove mjere ispoštovati na maturskoj večeri je jako teško, da ne kažem nemoguće. Rizik je veći“, kazao je Omer Begović, direktor pomenute škole.
U onim školama koje će organizovati proslave matura sve mjere zaštite moraju biti ispoštovane. A kada slavlje prođe, slijede upisi u srednje škole, koji će također biti obavljeni putem interneta.
Autorica teksta: Ivana Crnogorac