Nakon što je u maju sa KCUS-a otišlo pet ljekara dr. Alimanović Emina, dr. Alimanović Ilda, dr. Berina Kapetanović, dr. Rusmir Arslanagić, te prim. dr. Asja Prohić, iz ove bolnice spremaju se otići još neki vrhunski ljekari.
Od dolaska Sebije Izetbegović na čelo KCUS-a u januaru 2016. godine Klinički centar Univerziteta u Sarajevu napustilo je ili je dobilo otkaze ili je primorano na odlazak više od 100 ljekara među kojima je i veliki broj profesora koji je obučavao mlade kadrove. Pojedine klinike potpuno su kadrovski opustošene, a neke specijalizacije više se i ne vrše na KCUS-u.
Pokušaji dovođenja kadrova iz drugih bolnica po želji Izetbegović bili su kratkog daha, pa su neki nakon samo nekoliko mjeseci napuštali KCUS i vraćali se u svoje matične bolnice.
Nakon posljednje situacije sa naredbama Kriznog štaba KCUS-a da se pacijenti vraćaju sa kapija bolnice kao i lošeg upravljanja u toku pandemije koronavirusa, desetak ljekara odlučilo je otići sa KCUS-a.
Oni koji su ranije napustili KCUS otišli su mahom u druge države, neki su se posvetili privatnom poslu, a neki su bili kadrovsko pojačanje Opće bolnice “Prim.dr. Abdulah Nakaš”.
Zabrinjavajuća je šutnja nadležnih o stanju na KCUS-u. Federalno ministarstvo na čijem je čelu Vjekoslav Mandić (HDZ BiH) nikada se još nije oglasio o odlascima ljekara, Ljekarska komora i KS i FBiH šute o progonu svojih kolega, KCUS godinama ne kontroliše ni federalna inspekcija niti žele odgovoriti kada su posljedni put proveli inspekcijski nadzor.
Izetbegović poručuje kako je smanjila dugove KCUS-a, ali ne i da je smanjila obim usluga, broj operacija, a skoro i da se ne rade operativni zahvati iz sekundarnog nivoa zdravstvene zaštite.