U Doboju je održan sastanak na kojem je razgovarano o trenutnoj epidemiološkoj situaciji u našoj zemlji, kao i rezultatima mjera koje su na snazi, a evo šta su poručili Tegeltija, Novalić, Čerkez i Šeranić.
Zoran Tegeltija, predsjedavajući Vijeća ministara Bosne i Hercegovine, nakon sastanka u Doboju koji je održao sa entitetskim premijerima Fadilom Novalićem i Radovanom Viškovićem, te gradonačelnikom Brčko distrikta i ministrom zdravlja Alenom Šeranićem i pomoćnikom ministra zdravstva FBiH Goranom Čerkezom rekao je kako Bosna i Hercegovina neće uvoditi dodatne mjere koje bi značile ograničavanje kretanja građana i rada privrednih subjekata.
Kazao je da su aktuelne mjere dugoročne i predvidljive – te da ne postoji potreba za dodatnim naredbama za građane.
“Zaključak i stav – u BiH neće biti dodatnih mjera koje će značiti ograničavanje kretanja građana i rada subjekata. Procjena je takva da su mjere dovoljne i pod kontrolom drže situaciju sa COVID-19”, izjavio je Tegeltija.
On je kazao kako su postojeće mjere stabilne, dugoročne i predvidljive.
“Nisu imale velikih promjena, nismo pravili liberalnije mjere, nego se ove duži period primjenjuju i dale su dobre rezultate. Ne postoji potreba za značajnijim dodatnim mjerama”, istakao je.
On se zahvalio zdravstvenim radnicima na svemu što su uradili u proteklih devet mjeseci, ali je ponovio da je taj sektor pod pritiskom zbog velikog broja oboljelih.
“Naš zdravstveni sektor je pod pritiskom zbog velikog broja oboljelih, zdravstveni sektor je spreman da prihvati one kojima je potrebna zdravstvena njega”, kazao je predsjedavajući Vijeća ministara BiH.
“Želim da se zahvalim građanima koji se pridržavaju mjera, zahvaljujem im na njihovom odnosu u posljednje dvije sedmice imamo stabilizaciju broja oboljelih”, rekao je Tegeltija.
On je kazao kako će za COVID-19 biti potrebna vakcina, kao i ostatku svijeta.
“BiH je u procesu nabavke, mi smo izvršili nabavku 1.230.000 vakcina. Ona će biti do kraja prvog kvartala. BiH je sposobna i spremna platiti sve to što je potrebno”, kazao je.
Tegeltija je istakao i to da će u BiH biti dostupan set različitih vakcina, kao i u ostatku svijeta između ostalog.
Učesnici današnjeg sastanka upitani su i da li su spremni prvi primiti vakcine za koje se već očekuje da bi uskoro trebali biti dostupne u BiH.
Ministar zdravstva RS-a Alen Šeranić rekao je da je spreman primiti bilo koju vakcinu koja dođe u BiH i koja dobije certifikat Svjetske zdravstvene organizacije, odnosno odobrenje adekvatne ustanove ili bilo koje regulatora, a takva, prema njegovim riječima, samo može i doći u BiH, bezbjedna i kvalitetna.
“Uopće nemam bojazni što se tiče same vakcinacije. Vrlo rado ću se prvi vakcinisati, ali moram imati na umu da je nisam rizična kategorija koja se treba vakcinisati. Ali, ako bude bilo potrebe da to bude javno, ja ću se javno vakcinisati, tu nema nikakvih problema. Imam izuzetno povjerenje u vakcinu, zagovaram vakcinaciju i nemam problema da to javno iznesem”, rekao je Šeranić.
Čerkez također ističe kako nema problema sa vakcinom.
“Svaka vakcina koja bude sigurna, provjerena, a to su one koje prođu registraciju regulatorne agencije, naravno da ću se vakcinisati. Spadam u rizičnu kategoriju s obzirom na dijabetes. Sigurno ću se vakcinisati, jučer sam primio i vakcinu protiv gripe, imam povjerenje u vakcinu, imao sam uvijek”, rekao je Čerkez.
Premijer FBiH Fadil Novalić rekao je kako su premijeri preležali koronu, tako da imaju imunitete, te tvrdi kako se oni u tom smislu ne moraju baš prvi vakcinisati.
“Mislim da prvo trebaju zdravstveni radnici, jer od njih očekujemo da nas i dalje štite od ove pandemije”, rekao je Novalić.
Premijer RS-a Višković je, odgovarajući na pitanje koliko građani u BiH mogu imati povjerenja u nabavku vakcine, nakon afera oko respiratora i pokretne bolnice, rekao kako je BiH, nabavila ogromnu količinu opreme vezano za COVID-19.
“Morate biti svjesni činjenice da na početku same epidemije korona nismo imali ni zaštitnih maski i da smo među prvima u regionu doveli naš zdravstveni sistem u poziciju da ni jednog momenta nije bilo nikog kome je trebala bilo koja vrsta pomoći, od lijekova, zaštitne i tehniučke opreme, u BiH skoro da takav nedostatak nije ni postojao”, rekao je Višković.
Višković je dodao kako je u entitetskim budžetima već rezervisana sredstva za nabavku i plaćanje vakcine, da je avansno već plaćeno oko 20 miliona KM za 20 posto stanovništva.
Novalić je pojasnio da se vakcina nabavlja u okviru COVAX programa, kako bi sve zemlje iamle ravnopravan pristup vakcinama, odnosno kako ne bi došlo do migracija prema zemljama koje su eventualno ranije nabavila vakcine.