Evropski omladinski olimpijski festival, EYOF 2019 je najveći sportski događaj u Bosni i Hercegovini nakon ZOI ‘84., kada je olimpijski plamen upalila klizačica Sanda Dubravčić, a potom Larisa Cerić 2019. godine na Koševu. Maskota Vučko je tada dobio svog nasljednika, Groodvy-a.
„Svi smo ponovi osjetili olimpijski duh, pogotovo naša mladost, kao što su ga osjećali i živjeli njihovi roditelji koji su svjedočili Sarajevskoj zimskoj olimpijadi 1984. godine“, istakao je Abdulah Skaka, gradonačelnik grada Sarajeva.
„Prije tačno godinu dana – dok sam gledao kako Larisa Cerić pali olimpijski plamen na prepunom stadionu „Asim Ferhatović Hase“, a nakon više mjeseci ozbiljnih priprema, pritiska, odgovornosti, koordinacije, pregovora, dogovora i snažne energije – na trenutak sam zatvorio oči i odahnuo. Olimpijski je plamen buknuo, bljesnuo je nezaboravni vatromet na nebu iznad našeg grada i ja sam znao da smo ispisali novu stranicu historije Sarajeva“, rekao je Skaka.
Na današnji dan, otvoren je Evropski olimpijski festival za mlade (EYOF). Najveća sportska manifestacija poslije Zimskih olimpijskih igara 1984. godine održana od 9. do 16. februara 2019. godine, u Sarajevu i Istočnom Sarajevu.
Više od dvije hiljade sportista, trenera, službenih lica, članova delegacija iz 46 evropskih država boravilo je u olimpijskom Sarajevu i osjetilo onaj isti olimpijski duh koji pamte generacije iz 1984. godine, piše sarajevo.ba.
Za one koji su bili dio armije više od šest hiljada ljudi, ponajviše mladih Bosanaca i Hercegovaca, koji su učestvovali u organizaciji ovog velikog sportskog događaja, to su bili dani marljivog rada, ali i ponosa, entuzijazma i radosti.
Međunarodna priznanja i čestitke iz cijelog svijeta koje su uslijedile, od Ujedinjenih nacija do Evropskog olimpijskog komiteta u Varšavi i konačno Monaka, potvrdile su da je sarajevski EYOF prepoznat kao historijski uspjeh, ne samo za našu zemlju nego i za sport i njegov doprinos približavanju, izgradnji mostova prijateljstva i prevazilaženju razlika u interesu svih. To je samo dio bogate zaostavštine ovog projekta koja će biti čuvana u budućem obnovljenom Olimpijskom muzeju.
Nema nikakve sumnje da je EYOF, kao veliko sportsko takmičenje, imao brojne ekonomske i političke pozitivne efekte, da je podstakao snažan porast zimskog turizma i vratio goste na olimpijske planine, Bjelašnicu, Trebević, Jahorinu i Igman, što potvrđuju i podaci o ukupnom porastu broja turista za više od 15 posto. Hiljade mladih ljudi iz cijele Evrope koji su učestvovali u EYOF-u, donijeli su svojim kućama drugačiju, ljepšu i atraktivniju sliku o Bosni i Hercegovini, te će se pravi efekti, u tom smislu, osjetiti u godinama koje su pred nama.
Magična atmosfera ceremonije otvaranja EYOF-a na Koševu u trenu je srušila negativnu sliku koja se o Bosni i Hercegovini već dugo želi nametnuti u svijetu.
Dok je olimpijski plamen na stadionu „Asim Ferhatović Hase“ gorio, svi smo u BiH disali kao jedno. Svi smo htjeli i u tome uspjeli, da nas svijet vidi kao društvo, državu, zajednicu i ljude, istinske Evropljane, koji mogu i žele živjeti u sreći, radosti, poštenom takmičenju i koji mogu, što je najvažnije – stvarati zajedno.
„EYOF je bio uspješna priča, ali sigurno nije najbolje što ova zemlja i ovaj grad mogu. Radostan sam, jer najbolje tek dolazi“, zaključio je gradonačelnik Sarajeva.